Причини ховати гроші в офшорах (ВІДЕО)

Коли гроші говорять, то правда мовчить. Скандал із офшорами показав, що ухиляння від податків та виведення капіталу за кордон притаманне і президентам, і прем’єрам. Переводячи гроші в країни зі сприятливим податковим кліматом, бізнесмени платять мінімальні податки у себе вдома. При цьому абсолютно легально.
Водночас експерти переконані – аби зупинити еміграцію українських грошей у офшорні зони, треба перш за все реформувати судову систему та довести, що вести бізнес тут – безпечно і його ніхто не відбере.
Британські Віргінські острови, Багами, Сейшели, Мальта. Ці екзотичні місця – рай не лише для туристів. Саме тут крутяться великі гроші найбільших багатії світу. За оцінками експертів у так званих офшорних зонах товстосуми ховають десятки трильйонів доларів.
Читайте: Загроза з цвинтаря: пластикові квіти вбивають людей
Таких країн до півсотні. Податки там або дуже низькі, або взагалі відсутні. Податковий рай створюють аби заманити якнайбільше іноземного капіталу. Промисловості в офшорах фактично немає.
– Ці країни забезпечують себе, державу, не за рахунок податків, а за рахунок надання фінансових сервісів, – розповідає юрист міжнародної юридичної компанії Богдан Боровик.
Створити фірму на Сейшелах чи Багамах можна навіть за день. Інтернет рясніє оголошеннями юристів, готових допомогти. Продають і зареєстровані компанії. Усього за кілька сотень доларів. Реєструєш фірму, приміром, у Панамі, дешево збуваєш їй свій крам, а вона натомість перепродує дорожче, різниця залишається в офшорі – без сплати податків на батьківщині.
Ще одна причина ховати гроші в офшорах – бажання обійти валютні обмеження, які особливо неприємні у розпал кризи.
– В Україні є вимога щодо повернення валютної виручки і щодо обов’язкового продажу 75% виручки, не залежно від того хоче цього бізнес чи не хоче, – коментує партнер аудиторської компанії Ernst & Young Володимир Котенко.
Окрім того, українським банкам бізнес не надто довіряє, тож компанія за кордоном може бути звичайнісіньким гаманцем для зберігання грошей.
Дивіться: Коаліція визначилась з новим прем’єром та урядом
Кошти з цього портмоне часто таки повертаються в Україну. Найбільше інвестицій надходить із Кіпру. Його облюбував наш бізнес ще у 90-х. Емігрують туди гроші й нині. Хоча ця країна натепер член ЄС і податковий рай тут майже зник.
Фахівці переконані, не дозволяти офшори неможливо. Створювати фірму в “податковій гавані” не заборонено законом.
Інша справа – анонімність. В офшорних країнах добре розуміють, що гроші люблять тишу. Про реального власника компанії тут часто можна не звітувати. Цим користуються, щоб заховати статки сумнівного походження. І саме з цим, передусім, бореться увесь цивілізований світ.
Україна після панамського скандалу теж оголосила про курс на деофшоризацію. Експерти ж одностайні – щоб гроші не емігрували з нашої держави – потрібні не низькі податки, а чесні суди, правоохоронні й фіскальні органи.