Основна причина протестів у Гонконзі – це закон про екстрадицію. Він був підтриманий місцевою владою Гонконгу за рекомендацією центральної влади в Пекіні, але його вже скасували та, ймовірно, не ухвалять.
Цей закон передбачає спрощення процедури екстрадиції злочинців, яких підозрюють у скоєні різноманітних злочинів на території Гонконгу, до Пекіна.
З погляду місцевих сил, особливо опозиційних – це спрощує видавання опозиційних лідерів, організацій або рухів до Пекіна, де їх судитимуть.
Зрозуміло, що шансу вибратися в них там не буде. Це розглядалося як посилення репресивної функції центральної влади та її контролю над Гонконгом.
Саме тому люди вийшли на протести, які були ініційовані за підтримки західних країн – Британії та США. Це було очевидно та зрозуміло з їхніх заяв. Вони були спрямовані на те, щоб скасувати цей закон та розхитати владу Гонконгу за чолі з Керрі Лам, яку призначив офіційний Пекін.
Керрі Лам призначили вже за новим законом, за яким лідера не обирають. Тому протести використали і проти неї. Зараз у Пекіні не дуже задоволені її призначенням, оскільки вважають, що вона м’яко вчинила з протестувальниками та пішла їм на поступки.
Наразі протест вже ні до чого призвести не може. Не думаю, що ця історія буде продовжена. По-перше, людей стало менше, по-друге, привід для протестів зник – закон скасували.
Люди виходять за відставку Керрі Лам, але я не думаю, що це відбудеться. Якщо таке станеться, то її просто замінять іншою людиною.
Прямої небезпеки для Китаю в Пекіні я не бачу. Це просто спроба розхитати ситуацію, натиснути на Пекін, користуючись різким зростанням протестного потенціалу населення через закон про екстрадицію, але не більше.
Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього.