
Ідея створення м’яча прийшла, згідно з історичними дослідженнями, ще в 300 році до н. е. китайцям. Це був шматок шкіри, набитий пір’ям і шерстю. Такий пернатий м’яч китайці намагалися забити у ворота – сітку, натягнуту між двома бамбуковими жердинами. Намагалися грати у футбол і стародавні римляни, набиваючи м’яч піском, а ацтеки і зовсім робили снаряд із каміння, яке обгортали товстим прогумованим матеріалом.
Каучуковий м’яч. Початок
Перший прототип сучасного м’яча був придуманий американцем Чарльзом Гудієром в 1855 році. Він був виготовлений з каучуку і досі зберігається у національному футбольному залі слави, який розташований в Онеонті (Нью-Йорк, США).
У 1862 році Джо Лайдон розробив надувну гумову камеру. Каучукові камери забезпечували м’ячам форму і щільність. Лайндон навіть стверджував, що винайшов регбі, але вчасно не запатентував ідею. У ті дні круглий м’яч був прийнятним для гри ногами, а овальний було простіше використовувати руками.
Лише через 9 років були прийняті загальні правила того, які параметри повинен мати футбольний м’яч: сферичний з окружністю 27-28 дюймів (68,6-71,1 см). Цей стандарт не змінювався протягом ста років і залишається в сьогоднішніх правилах ФІФА.
Справжній прогрес у розробці м’ячів прийшов після великого замовлення англійської футбольної ліги (заснована в 1888 році). Компанії Mitre і Thomlinson’s of Glasgow швидко зайняли вільну нішу і застовпили за собою серійне виробництво болів. Найкращі сорти шкіри бралися з огузків туші корови і йшли на виробництво найбільш якісних моделей м’ячів. У той час як менш міцна шкіра лопатки йшла на виробництво більш дешевих м’ячів.
У 1900 році з’явилися ще більш міцні каучукові камери, що витримують великий тиск. Всі професійні м’ячі до того часу, створювалися на основі гумових камер. Вони покривалися грубою коричневою шкірою.
Уперше м’яч без шнурівки був використаний на Мундіалі 1950 року в Бразилії. Superball Duplo T (офіційна назва м’яча. – Ред.) можна було накачувати за допомогою насоса і голки через клапан.
Революція. Поява п’ятикутників
Традиційний футбольний м’яч, який є візитівкою гри мільйонів – чорно-біла сфера, що представляє собою ряд шестикутників і п’ятикутників з’єднувальних разом, з’явилася в 1970 році. Як не дивно, але революцію в розробці м’яча впровадив далекий від футболу американський архітектор Річард Бакмінстер, який хотів придумати нові способи будівництва будівель із мінімальним використанням матеріалів.
Технології Бакмінстера вміло в 1970 використовувала компанія Adidas, випустивши спеціально під Мундіаль 1970 м’яч Telstar. Він отримав чорно-біле забарвлення спеціально для перших на той час телевізійних трансляцій.
Із часом колір, дизайн і якість м’яча неодноразово змінювалося, незмінними залишалися лише пятигранники.
Tango – Іспанія 1982
Azteca — Мексика 1986
Fevernova – Корея та Японія 2002
Перезавантаження. М’ячі зі структурних панелей і термосклейки
На ЧС-2002 в Японії та Кореї пятигранник використовувався востаннє. На наступних великих форумах сфери вироблялися з сучасних технологій. Зокрема, на ЧС-2006 м’яч складався з 14-ти зовнішніх структурних панелей. Виробник запевняв про скорочення стиків між панелями порівняно з попередніми м’ячами на 60 %, що підвищувало точність удару.
Для Континентальної першості в Польщі й Україні, який відбувся у 2012 році, Adidas розробив Танго 12. Сфера складається з 32-х термосклеєних панелей. У дизайні Tango 12 є трикутні панелі для правильної та стабільної траєкторії польоту м’яча. Поверхня кожної панелі допомагає краще контролювати м’яч (для польових гравців) і тримати круглу сферу в руках. За технічними параметрами Tango 12 перевершує всі стандарти ФІФА щодо офіційного м’яча.
Останнім офіційним м’ячем, який випустив Adidas, став Beau Jeu (красива гра. – Ред.) для французького ЧЄ-2016. У його дизайні поєднуються кольори французького прапора: синій, білий і червоний. Сріблясті поля символізують трофей чемпіонату Європи. А технологічною особливістю стало покращене зчеплення м’яча з бутсою і його помітність у польоті.
Читайте: Неймовірний гол італійського футболіста ножицями
Раніше Факти ICTV розповідали про 4 боксерські мегабої за участю Олександра Усика, Василя Ломаченка, Володимира Кличка й Олександра Гвоздика.