Кривава Барселона. Чому Каталонія бореться за незалежність?

Розв’язка наступила вранці. Половина дільниць, котрі поліція не змогла взяти під контроль, відкрилась рівно о 9 ранку за місцевим часом. У цей час біля входу вже були величезні черги. І не дивно каталонська влада пішла на хитрість і оголосила, що бажаючі можуть проголосувати на будь-які дільниці, якщо їхня заблокована.
Більше того бюлетені людям дозволити роздрукувати на принтері і взяти з собою, але поліція пішла у наступ. Бійці почали вриватись на виборчі дільниці і забирати скриньки для голосування. Таким чином силовики зривають вибори. Тих, хто чинить спротив заарештовують. Згодом поліція почала стріляти гумовими кулями вже безпосередньо по натовпу. Влада Каталонії заявляє про десятки поранених. Людей забирають швидкі. Травмовані є і серед поліцейських.
Читайте: Каталонія і Донбас. Що спільного та як відреагує Україна.
Каталонія – автономна область на північному сході Піренейського півострова з населення 7,5 млн. Це один з найбільших промислово розвинених регіонів Іспанії, а відповідно і один з найбагатших. Серце регіону – Барселона. Одне з найпопулярніших туристичних міст світу.
Боротьба за незалежність в Каталонії триває вже століттями, але безуспішно. У 2014 році була остання спроба провести референдум. Але влада його заблокувала і все перетворилось на опитування громадської думки, на якому більшість сказала так незалежності.
Цього разу усе набагато серйозніше. Поворотним моментом стало 6 вересня. У цей день каталонський парламент ухвалив офіційне рішення про голосування. Керівник Каталонії Карлос Пучдемон швидко підписує документ. Реакція Мадрида на такі рішення і заяви миттєва. Наступного дня прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой проводить екстрену зустріч з лідерами партій та силовиками і робить жорстку заяву.
– Цей референдум неконституційний! Його хочуть провести поспішним, підробленим та незаконним способом, – заявив прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой.
Політична перепалка отримує відгук на вулиці. У Барселону з усіє Каталонії з’їжджаються люди на мітинг. Головний символ протесту – прапор Каталонії. Противники референдуму теж виходять на мітинги. Їх основний символ прапор єдиної Іспанії.
У Каталонію починають відправляти поліцію та національну гвардію, яка підпорядковується безпосередньо Мадриду, а не місцевій владі. Поліція проводить масові обшуки, конфіскує агітаційні матеріали та найголовніше – вилучає мільйони вже віддрукованих бюлетенів. На цьому слідчі не зупиняються і арештовують 14 каталонських чиновників, котрі брали активну участь у підготовці референдуму. А 70 мерів каталонських міст попереджають про кримінальну відповідальність. Тепер вже мирні протести перетворюють на сутички с поліцією, які тривають майже всю ніч.
Компромісу поки ніхто шукати не збирається. Мадрид погрожує забрати у Каталонії автономію і ввести центральне правління. Іспанія – багатонаціональна країна і приклад каталонців можуть підхопити галісійці чи баски.
Дедалі частіше іспанська преса порівнюю референдум в Каталонії та голосування, яке відбулось в Криму та на Донбасі. Проводячи таким чином паралелі.
До слова, МЗС України вважає референдум про незалежність Каталонії нелегітимним та сподівається на демократичне вирішення проблеми.