На розгляд Конгресу США внесли законопроєкт про відновлення лендлізу для України
![На розгляд Конгресу США внесли законопроєкт про відновлення лендлізу для України Джо Вілсон](https://cdn.fakty.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/10/dzho-vilson-kongresmen-ssha-632x356.jpg)
Конгресмен від Республіканської партії Джо Вілсон вніс на розгляд Палати представників Конгресу США проєкт закону щодо забезпечення президента США розширеними повноваженнями для забезпечення України допомогою у формі ленд-лізу.
Законопроєкт про лендліз внесено на розгляд Конгресу
Законопроєкт офіційно зареєстрований під номером H.R.1158.
Раніше Вілсон повідомив у соцмережі Х, що має намір внести на розгляд Конгресу відповідний законопроєкт.
– Сьогодні я представляю закон про лендліз Свобода понад усе, щоб надати президенту Трампу гнучкі повноваження для надсилання зброї перемоги у війні нашим партнерам, зокрема Україні, для стримування військового злочинця Путіна, – заявив Вілсон.
Він додав, що Джо Байден мав “зробити це давно”.
– Приведіть Росію за стіл через американську силу! – закликав конгресмен.
Today, I will introduce the FREEDOM FIRST LEND-LEASE ACT to give President Trump flexible authorities to send war-winning weapons to our partners including Ukraine to deter War Criminal Putin as Biden should have done long ago. Bring Russia to the table through American Strength!
— Joe Wilson (@RepJoeWilson) February 10, 2025
Що відомо про лендліз для України від США
9 травня 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про лендліз для України. Цей крок став історичним, оскільки востаннє США застосовували таку програму ще під час Другої світової війни.
Закон мав на меті значно спростити постачання зброї Україні, однак він фактично не запрацював. Вашингтон надавав військову допомогу Києву через інші механізми, зокрема:
- Ініціативу сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI). Вона передбачає довгострокові контракти на виробництво та постачання зброї.
- Програму зовнішнього військового фінансування (Foreign Military Financing, FMF) – фінансування закупівлі озброєння для України.
- Постачання зброї зі складів США (Replenishment of U.S. weapons stocks або PDA – Presidential Drawdown Authority) – передання озброєння безпосередньо з наявних запасів армії США.
У грудні 2024 року посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що Палата представників ухвалила оборонний бюджет США на 2025 рік.
У фінальному варіанті документа не виявилося пункту про продовження лендлізу для України. За словами дипломатки, відповідне положення було включене у початковий варіант законопроєкту, однак у підсумковий текст його так і не внесли.