
Декомунізація, Україна
Відповідно до закону “Про засудження комуністичного і нацистського тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої пропаганди і символіки” було перейменовано більше 900 міст і сіл, змінено назви вулиць, площ і проспектів.
Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Кіровоград, Артемівськ, Орджонікідзе, Іллічівськ… Внаслідок декомунізації ці назви населених пунктів зникли з атласів України.
17 березня в Запоріжжі було демонтовано найбільший в Україні 20-метровий пам’ятник Леніну. Міністерство культури України ухвалило рішення виключити із державного реєстру пам’ятників більше 800 об’єктів комуністичної епохи по всій території України.
У Росії різко розкритикували закон про декомунізацію в Україні. Проте слід зазначити, що і в самій Росії на початку 1990-х років було змінено комуністичні назви міст Ленінград, Калініно, Горький, Свердловськ…
Читати: Парубій декомунізував Раду
Декомунізація, Польща
2 вересня 2016 року в Польщі набув чинності закон про декомунізацію.
Відповідно до закону будуть змінені назви вулиць, площ, шкіл та інших об’єктів, пов’язаних із комуністичним режимом. Звільнення від комуністичного минулого розпочали в Польщі, як і в інших державах Центрально-Східної Європи, ще на початку 1990-х років.
Польський інститут національної пам’яті також запропонував перенести понад 500 пам’ятників комуністичної епохи з центральних вулиць і площ польських міст. Йдеться про так звані пам’ятники подяки Радянському Союзу.
Декомунізація в Польщі викликала бурхливу реакцію Росії. Так, офіційний представник російського Міністерства закордонних справ Марія Захарова порівняла ідею знесення цих пам’ятників в Польщі з діями бойовиків терористичної організації Ісламська Держава в сирійському місті Пальміра. Росія вже направила скарги на дії Польщі в міжнародні організації – ЮНЕСКО та ОБСЄ.
Читати: 10 найважливіших світових подій 2016 року у політиці
Делєнінізація, Росія
Президент Росії Володимир Путін часто пропонує переписати історію. Причина – “неправильне” трактування окремих історичних подій.
Після анексії Криму, Путін запропонував історикам написати “правильну” історію півострова, яка б враховувала глибокі історичні зв’язки між Кримом і Росією.
Путін також заявив, що Росія виграла б Другу світову війну і без участі українців.
У лютому 2016 року Путін звинуватив Леніна в розпаді Радянського Союзу, заявивши, що створений Леніним федеративний устрій СРСР призвів до руйнування “історичної Росії”.
Читати: Росія програла Україні битву за скіфське золото
Смоленська катастрофа, Польща
У 2016 році Польща ініціювала повторне розслідування фактів Смоленської катастрофи 2010 року, в якій загинуло вище польське політичне керівництво.
У цьому контексті, у Польщі ексгумують тіла усіх 83 жертв авіакатастрофи, зокрема колишнього президента країни Леха Качинського та його дружини.
Поляки не довіряють результатам розслідувань Росії. Польська комісія, що розслідує справу, уже представила факти маніпуляцій даними російською стороною про Смоленську катастрофу.
Геноцид вірмен, Німеччина
2 червня 2016 року німецький парламент прийняв резолюцію про визнання масового знищення вірмен в Османській імперії 1915 року актом геноциду.
Експерти вказують, що резолюція була прийнята в непідходящий час, адже Берлін відводить Туреччині важливе місце у вирішенні міграційної кризи.
Реакція Туреччини була різкою. Прем’єр-міністр країни назвав резолюцію абсурдною, а міністр юстиції заявив, що через знищення нацистами євреїв, у Німеччини немає морального права приймати резолюції про геноцид вірмен.
Анкара, в свою чергу, закликала Німеччину приділяти більше уваги власній історії й визнати масові вбивства племен гереро в Намібії німецькими колонізаторами на початку ХХ століття актом геноциду.
Читати: Війна в Алеппо: евакуація з пекла відкладена
Волинська трагедія, Польща
22 липня 2016 року парламент Польщі визнав Волинську трагедію 1943 року актом геноциду.
Таким чином, відтепер 11 липня в Польщі – День пам’яті поляків, жертв геноциду, вчиненого ОУН-УПА на Волині, що на той час входила до складу Польщі.
Українські політики, церковні та громадські діячі, Верховна Рада звернулися до польського суспільства з відкритим листом. У ньому вони закликали до історичного примирення двох народів і підкреслили, що формулою такого примирення може бути тільки взаємне прощення минулих злочинів і образ.
Читати: Волинська трагедія: як письменники розвіяли стереотипи
Зміна Конституції, Японія
Японія планує змінити Конституцію. Лідер країни, Сіндзо Абе, пропонує відмінити 9 статтю Конституції країни.
Згідно з 9 статтею Конституції, Японія відмовляється від війни як способу вирішення міжнародних конфліктів, не може мати армії, виготовляти зброю і брати участь у військових діях.
Японія була союзницею нацистської Німеччини у Другій світовій війні. Після поразки Японія під впливом переможців – Сполучених Штатів і СРСР – була змушена прийняти пацифістську Конституцію в 1947 році.
Таким чином, скасування 9 статті дозволить Японії відновити свою військову міць, що важливо для країни в контексті нарощування військової сили Китаєм.
Читати: Українську армію підривають зсередини – Бірюков