Націоналізація Приватбанку: кому потрібно терміново забирати гроші і чим усе закінчиться

Далі – пряма мова економіста Андрія Новака та банкіра, екс-заступника голови Нацбанку Олександра Савченка.
Що робити вкладникам
Андрій Новак:
– Я би рекомендував забирати вклади, більші 200 тис. грн, як мінімум. В цілому, враховуючи історію останніх двох років, на жаль, мушу рекомендувати знімати депозити. Мушу це сказати, бо це людські гроші.
Цілком природня реакція вкладників – це вичікування якихось негативних подій, намагання забрати з банку свої вклади, причому одразу і всі. На тлі банкопаду в Україні протягом двох років історія з Приватбанком цілком об’єктивно насторожує вкладників.
Якщо Нацбанк, уряд і президент не згасять інформаційну атаку, то за лічені дні більшість вкладників захочуть забрати свої вклади. А такого не витримає жоден банк, навіть такий великий, як Приватбанк.
Олександр Савченко:
– Якщо такі чутки вже є, їх коментують офіційні особи Нацбанку та урядовці, то моя рекомендація: малий і середній бізнес має думати про альтернативні джерела розрахунків. Фізичні особи за будь-якого розвитку ситуації не втратять свої гроші.
Держава вже давно мала би зробити публічну заяву стосовно позиції щодо Приватбанку. Не можна допускати чутки і брати участь у розповсюдженні цих чуток щодо націоналізації банку.
Оптимістичний варіант
Андрій Новак:
– Все залежить, від того, як буде проведена націоналізація: цивілізовано чи по-дикому.
– Якщо цивілізовано, то новий власник (держава) повинен гарантувати усі до останньої копійки вклади клієнтам націоналізованого банку.
Олександр Савченко:
– Якщо націоналізація відбудеться за участю менеджменту Приватбанку на 90%, який зараз керує цією установою, то допускаю, що держава буде вимушена вкласти у перший місяць, прийманні, 20-30 млрд грн для рекапіталізації. За двох цих умов проблем з існуванням Приватбанку не буде.
Можна також говорити про продаж цього банку іноземним інвесторам. На цьому ще й заробити реально.
Песимістичний варіант
Олександр Савченко:
– Якщо призначать непрофесіоналів і не збільшать капітал банку, то протягом кількох місяців можуть виникнути проблеми: менеджмент не впорається як з кредитним портфелем, так і з платіжною системою.
Для людей, які вклали невеликі гроші (до 200 тис. грн) ніяких наслідків не буде, окрім того, що держава покриє збитки з державного бюджету. Це призведе до девальвації та інфляції.
Люди, які вклали більше 200 тис. грн, не повернуть свої гроші ніколи.
Андрій Новак:
– Якщо по-дикому: все відбуватиметься як із майже сотнею банків, які були ліквідовані, коли вкладники втратили все, маючи лише надію на відшкодування до 200 тис. грн Фондом гарантування вкладів. Та й те не одразу.
Читайте: Приватбанк націоналізація: банку потрібно близько 100 млрд грн
Нагадаємо, Факти ICTV спробували розібратися в ситуації, яка склалася навколо Приватбанка.
Спілкувався Богдан Амінов.