, випусковий редактор

Видатні українці. Хто навчив Європу пити каву

Видатні українці. Хто навчив Європу пити каву

Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату, який поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.

Отже…

Георг-Франц Кольшіцькі, Ежи-Францішек Кульчіцькі, а насправді – хрещений у православній вірі Юрій Франц Кульчицький походив зі шляхетної родини Кульчицьких-Шелестовичів. Людина, яка навчила Європу пити каву.

Зараз дивляться

Мабуть, пан Юрій був енергійною, веселою людиною, чоловіком швидкого розуму і досить авантюрної вдачі.

Майбутній військовий діяч, купець, драгоман народився в селі Кульчиці-Шляхотські поблизу Самбора 1640 року і прожив 54 роки.

Юнаком він подався на Січ – скуштувати справжнього козацького життя. Та під час одного з походів Юрій потрапив до турецького полону. Там досконало вивчив турецьку мову й звичаї – зокрема й звичку пити каву. Йому вдалося зібрати достатньо коштів, щоби заснувати 1678 року власну справу у Відні.

Видатні українці. Хто навчив Європу пити каву Фото 1

У липні 1683 року це місто обложили турецькі війська на чолі з великим візирем Кара-Мустафою. У Відні почалися епідемія, голод, місцева влада злякалася… Вона вже була готовою здатися туркам. І тут Юрій Кульчицький запропонував свої послуги: він хотів вибратися з міста за підмогою. Командувач військами Рюдігер Штаремберг дав сміливцю листи до імператора Леопольда I й до герцога Лотарингії Карла V. Листи були доправлені адресатам. Армії імператора й герцога пішли на допомогу Відню.

Дивіться: Аби світ знав правду про Україну. Книга NOMINA, яка відкриє очі

Грандіозна Віденська битва під командуванням короля Яна III Собеського відбулася 12 вересня 1683 року та завершилася розгромом турків. Після такого тріумфу міська рада Відня нагородила Юрія Кульчицького грішми, подарувала будинок у чудовому районі міста Леопольдштадт та звільнила його від податків на 20 років!

У січні 1684 року Кульчицькому запропонували стати особистим перекладачем австрійського імператора, він також став цісарським кур’єром у Туреччині. Та для нас головним є те, що розумний Кульчицький на пропозицію самому вибрати крам із трофейного майна взяв як винагороду 300 мішків зерен кави… Так він почав принаджувати віденців до знайомого йому напою.

Видатні українці. Хто навчив Європу пити каву Фото 2

Попервах Кульчицький продавав каву просто на вулицях міста, та вона не дуже припадала до смаку віденцям. Тоді Юрій став підсолоджувати її медом, потім – цукром і молоком. І врешті мешканці Відня призвичаїлися й полюбили новий напій.

Незабаром Юрій Кульчицький відкрив у Відні кав’ярню Двір під синьою пляшкою. Заснована 1683 року, ця кав’ярня була першою у Відні й однією з перших в Європі. Екзотичний напій у той час ще не був поширений у Східній і Центральній Європі, хоч каву вже пили на Заході: кілька кав’ярень працювали в Лондоні, Парижі.

Отже, недарма 1883 року у Відні на розі Фаворітенштрасе та провулку Кольшіцкі, в дні 200-ї річниці перемоги під Віднем, було відкрито пам’ятник Юрію Кульчицькому.

Бронзовий герой міцно тримає в руках тацю та кавник…

Легендарного Юрія й досі вважають своєрідним охоронцем віденських кав’ярень.

Видатні українці. Хто навчив Європу пити каву Фото 3

Нагадаємо, Факти ICTV писали про урок історії від Петра Порошенка, де він пояснював, яку помилку допустила Україна.

NOMINA, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка