Укр Рус
, випусковий редактор

Видатні українці. Хто відкрив Х-промені

Видатні українці. Хто відкрив Х-промені

Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.

Отже… Іван Пулюй.

У царині науки не раз бувало, що видатні винаходи, блискучі дослідження, неймовірні, але фундаментальні теорії висували, створювали, робили одні дослідники, а лаври, діставалися іншим… Не в тім річ – гідним того чи ні, але – іншим.

Зараз дивляться

Утім, наш вчений, про кого йтиметься нижче, казав:

– Нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю.

Так він і чинив усе життя.

Мабуть багатьом відоме ім’я цієї людини, щирого українця, що відкрив загадкові на той час, невидимі промені, знані у світі під назвою Х-промені.

В нас часто їх називають рентгенівськими (за прізвищем німецького вченого Рентгена). Але хто ж відкрив це явище і як сталося, що феномен отримав назву іншого дослідника?

Та про все з початку… Іван Пулюй, фізик і винахідник, який першим описав Х-промені, народився в лютому 1845 року на Тернопільщині, а помер буремного 1918-го в Празі, де жив і працював на той час.

Цікаво, що Іван Полюй був не лише знаним фізиком, але й богословом – він із 1865 року до 1872-го навчався у Віденському університеті, де закінчив з відзнакою теологічний факультет, а також фізико-математичне відділення філософського факультету.

Видатні українці. Хто відкрив Х-промені Фото 1

Працював доцентом цього славетного закладу. А в 1876 році, після захисту дисертації Залежність внутрішнього тертя газів від температури, став доктором Страсбурзького університету.

Читайте: Видатні українці. Хто зробив відкриття у сфері дослідження мозку

В цьому університеті Іван Пулюй розпочав досліди з електричним струмом у вакуумі. Саме тут і в той час він наблизився до розгадки природи невидимого випромінювання. Потім, повернувшись до Відня, Пулюй 1881 року сконструював вакуумну трубку, що випромінювала катодні промені, названі пізніше Х-променями.

То був далекий попередник сучасних рентгенівських апаратів. Цей прилад нагородили Срібною медаллю на міжнародній електротехнічній виставці в Парижі. Прилад знали як лампу Пулюя.

Видатні українці. Хто відкрив Х-промені Фото 2

Деякий час цю лампу випускали серійно. Пулюй створив її задовго до відкриттів Рентгена.  За допомогою цього пристрою Іван Пулюй уперше в світі зробив знімки зламаної руки підлітка, руки своєї дочки зі шпилькою, що лежала під долонею, знімок скелета дитини. За три роки до публікацій Рентгена Пулюй оприлюднив докладний науковий опис катодних Х-променів.

Дуже цікава сторінка життя Івана Пулюя – повний переклад ним українською мовою, разом із Іваном Нечуєм-Левицьким та Пантелеймоном Кулішем, Святого Письма, Біблії. Ця вічна книга, перекладена нашою мовою, побачила світ 1903 року.

Після здобуття Україною незалежності наприкінці ХХ століття ім’я Івана Пулюя з честю повернулося в нашу країну.

Видатні українці. Хто відкрив Х-промені Фото 3

Нагадаємо, Факти ICTV також писали про Іллю Мечникова, який зробив неймовірні відкриття у сферах медицини та біології.

NOMINA, Україна
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка