
Про це в інтерв’ю виданню Бізнес заявив відомий словацький політик та економіст, головний економічний радник прем’єр-міністра України Іван Міклош.
Основна умова досягнення енергонезалежності – це реформа ринку і дерегуляція енергетичних тарифів. Він підкреслив, що Україна має величезний потенціал, будучи третьою найбільш багатою країною в Європі по енергоресурсах після Росії та Норвегії.
– Попри це, аж до Майдану, Україна 50% своїх потреб в газі задовольняла імпортним російським. У ті роки енергетична ефективність української економіки була вдвічі нижчою від російської і в десять разів нижчою, ніж в найбільш розвинених країнах, – сказав Іван Міклош.
Економічний радник прем’єр-міністра зазначив, що енергоефективність в Україні не поліпшувалася тому, що не було реформ і було регулювання енергетичних тарифів. Відповідно, немає стимулу економити.
– Поки ціни зарегульовані, немає реформ, немає верховенства права і захисту прав інвесторів, інвестори не прийдуть і не вкладатимуть кошти у видобуток енергоресурсів в Україні, – заявив він.
Читайте: The Independent: Burisma Group ставить собі за мету енергонезалежність України
Саме відсутність реформ не дозволяють Україні підвищувати енергоефективність і розвивати власний видобуток, а, отже, бути незалежною країною.
– Зараз створюються умови для того, щоб все змінилося. Ціни вже не зарегульовані, але є інші питання. Наприклад, рента на видобуток газу ще дуже висока і економічно необґрунтована. Уряд знає про це і думає, як її знизити. Є план уряду, який передбачає досягнення енергетичної незалежності до 2020 року, – сказав Іван Міклош.
Нагадаємо, раніше заступник голови МВФ Девід Ліптон заявив, що енергетична політика повинна залишатися відповідній програмним зобов’язанням України перед МВФ, і рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичних формул має вирішальне значення.
Директор ЄБРР в Україні Шевки Анджунер підкреслив важливість ринкового ціноутворення для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.
– Що важливо – так це ринкові ціни. Це дасть можливість торгувати і конкурувати. Це надасть сектору нове дихання і можливість рухатися, – наголосив директор ЄБРР в Україні.
До слова, в останні роки Україна стала дефіцитною країною за всіма видами енергоресурсів.