
З прогнозом інфляції на 2017 рік у Кабміні помилилися, пише Мінфін.
Держбюджет-2017 спочатку розраховувався виходячи з показника зростання споживчих цін на 8,1%. Вже у вересні прогноз погіршили до 12,2%.
Але і цього виявилося недостатньо: інфляція у листопаді досягла 13,6% в річному вираженні. А попереду ще грудень, коли споживачі безтурботно тринькають гроші, а продавці – традиційно роздувають ціни.
Читайте: В Україні злетів курс долара і євро
У бюджеті на 2018 рік Кабмін, з подачі Нацбанку, заклав середньорічний курс 29,3 грн/$ і 30,1 грн/$ на кінець року. Прогноз інфляції в остаточній редакції підкоригували до 9%.
Так, експерти розповіли, наскільки реалістичний такий прогноз і які чинники впливатимуть у прийдешньому році на самопочуття української валюти. На базі опитування складено консенсус-прогноз. Крім того, аналітики дали оцінки інфляції у 2018 році.
Базовий консенсус-прогноз середньорічного обмінного курсу від аналітиків – 28,41 грн/$. Експерти допускають, що при несприятливому сценарії розвитку подій цей показник складе 30 грн/$. Якщо все піде дуже гладко – 27,61 грн/$.
Що стосується обмінного курсу на кінець 2018 року, то базовий прогноз передбачає здорожчання долара до 29,09 грн (у держбюджеті-2018 – 30 грн/$). При найбільш сприятливому збігу обставин курс просяде тільки до 28,02 грн/$. А ось у гіршому випадку гривня може впасти і до 32,14 грн/$.
5 факторів, які можуть підтримати гривню в 2018
Нові валютні борги уряду і приватних компаній.
Міністр фінансів Олександр Данилюк нещодавно заявив, що наступного року Україна знову випустить єврооблігації на $2 млрд.
– Збереження доступу на ринки боргового капіталу не тільки для держави, а й для найбільших приватних компаній, позитивно відіб’ється на платіжному балансі і, в решті решт, курс гривні. На користь України гратиме надлишок ліквідності на світовому фінансовому ринку і полювання інвесторів за активами, які можуть приносити підвищену прибутковість на тлі низьких ставок у розвинених країнах, – прогнозує начальник відділу по роботі з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько.
Відновлення співпраці з МВФ, отримання нових траншів від фонду і фінансування від інших міжнародних кредиторів.
Від цього фактора багато в чому також залежатиме можливість виходу українського Мінфіну на зовнішні ринки й успішність розміщення єврооблігацій. У НБУ планують, що наступний транш Україна отримає у другому кварталі 2018 року. Всього, за оцінками регулятора, МВФ перерахує нам в наступному році близько $3,5 млрд.
Читайте: У МВФ зробили заяву щодо траншів і місії до України
Допомога НБУ.
Національний банк, хоча і відхрестився від відповідальності за курс, пильно стежитиме за ситуацією на валютному ринку і постарається не допустити серйозного ослаблення гривні.
– Україна має чималий запас золотовалютних резервів, а НБУ зацікавлений у згладжуванні різких коливань на валютному ринку, – відзначає директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін.
Хороший урожай і зростання цін на зернові.
Цього року через погану погоду врожай зернових і олійних в Україні був нижчим, ніж у рекордному 2016-му. Більш того: через високий врожай у світі ціни на продукцію аграріїв значно просіли. Але є надія, що ситуація зміниться.
– З огляду на, що ціни знаходяться поблизу багаторічних мінімумів, можна з більшою ймовірністю очікувати їх відновлення. Тому експорт зростатиме, а приплив валютного виторгу в країну – збільшуватися, – вважає старший аналітик ГК Forex Club Андрій Шевчишин.
Приплив переводів від трудових мігрантів.
Українці масово їдуть працювати за кордон. Відтік робочої сили з країни посилився після введення безвіза. Так, за даними польського міністерства праці, лише у Польщі працює близько 1 млн. українців.
Цього року нашим співвітчизникам видали близько 900 тис. віз, які дають право на роботу. Згідно зі статистикою НБУ, за 9 місяців 2017 року фізичні особи вже перевели в Україну $4,8 млрд.
5 факторів, які можуть “утопити” гривню в 2018
Погіршення умов торгівлі, зниження цін на ключові товари українського експорту.
– Курс залежатиме на 60% від стану наших ключових сировинних ринків: руда, сталь, зерно і олійні культури, – каже Віталій Шапран.
Цього року зовнішня кон’юнктура була вдалою. У 2018 році все може змінитися.
– Ціни на залізну руду і сталь перебуватимуть під тиском перевиробництва і уповільнення зростання попиту в Китаї. Ситуація на сировинних ринках у 2018 може виявитися для України менш сприятливою, ніж у 2017, – допускає Андрій Приходько.
Пауза у співпраці з МВФ і відстрочка з отриманням 2 і 3 траншу за програмою EFF.
Ще недавно у Мінфіні заявляли, що черговий транш надійде в Україну до кінця цього року. Але вже очевидно, що найближчим часом грошей ми не отримаємо. Країна не виконала занадто багато з того, що пообіцяла кредитору.
– Справа навіть не в тому, що ми можемо не отримати черговий транш від фонду – він все одно осідає в резервах НБУ, не виходячи на ринок. Проблема в тому, що застопоряться фінансові програми, які включаються після переходу на наступний етап за програмою EFF. А також в пов’язаної з ними оцінці інвестиційної привабливості України зовнішніми інвесторами, – говорить начальник відділу валютних операцій Forward Bank Анна Танцюра.
Можливий програш у суперечці за “борг Януковича”.
У 2018 році виплати України за зовнішніми боргами виростуть у 1,5 рази. Але остаточні цифри можуть зрости ще на $3 млрд. У травні 2017 року Лондонський суд призупинив виконання рішення щодо виплати Україною за російськими єврооблігаціями. Однак пауза може тривати недовго.
– Питання поки заморожене, але залишається відкритим. Слухання в Апеляційному суді заплановані на січень 2018 року. Цей борговий тягар у додаток до поточних виплат в 2018 році, зіграв би проти національної валюти, – каже Анна Танцюра.
Політичні ризики у зв’язку з виборами у 2019 році.
– Популістська політика в області доходів – зростання мінімальної зарплати, середньої зарплати, пенсій у відриві від можливостей економіки – створюватиме серйозні ризики, – прогнозує Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі.
Події на міжнародних ринках.
– Очікуване неодноразове підвищення облікової ставки ФРС США, зниження корпоративного податку дадуть імпульс до зміцнення долара і відповідного ослаблення інших валют, особливо економік, що розвиваються, – допускає Андрій Приходько.
Прогноз інфляції
Прогнози інфляції на 2018 рік не надто радісні. Оптимістичний сценарій передбачає зростання споживчих цін на 7,8%. Базовий і песимістичний консенсус-прогнози складають 10,10% і 13,66% відповідно.
– За нашими оцінками, при подальшому збільшенні мінімальної зарплати, а також при зростанні соцвиплат, рівень інфляції може бути і вище – 10-12%, – допускає Ярослав Кабін.
– Песимістичний сценарій включає кілька умов. Припинення міжнародного фінансування України. Зниження цін на ключові товари українського експорту більш ніж на 30%. Несприятливі погодні умови в сільському господарстві. Посилення протекціонізму щодо українського експорту.
Розбалансування державних фінансів. У цьому випадку середньорічний курс може скласти 29,55 грн./$, інфляція – 15%, – прогнозує головний економіст Альфа-Банку Україна Олексій Блінов.
Нагадаємо, Рада прийняла бюджет 2018.