Укр Рус
Інфографіка Ексклюзив Статті
Інфографіка Ексклюзив Статті
, випусковий редактор

Не платять зарплатню? Куди звертатися та як отримати гроші (ІНФОГРАФІКА)

Як повернути зарплату

Чим гарантується право на зарплату

Аби підтвердити ваше право отримувати заробітну плату на підприємстві, потрібно заключити трудовий договір. Саме він може стати вирішальним доказом.

– Право на заробітну плату, не нижчу від встановленої законом, а також на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується ч. 4 і 6 ст. 43 Конституції України і ч. 1 ст. 2 Кодексу законів України про працю (КЗпП), а також ст. 21 і 22 Закону Про оплату праці.  Відповідно до ч. 2 ст. КЗпП, дане право реалізується шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, – розповіла керуючий партнер консалтингової компанії Felix Consult Анна Мироненко.

Саме цим документом працівник може відстоювати своє право на оплату праці на певному підприємстві.

Зараз дивляться

Що робити якщо не виплачують зарплату Фото 1

Механізм нарахування зарплати

Виплата повинна надходити у робочі дні. Строки встановлюються колективним договором або нормативним актом роботодавця.

Проте зарплата повинна виплачуватися не менше двох разів на місяць. Також варто пам’ятати, що проміжок часу між виплатами не може перевищувати 16 календарних днів.

Крім того, заробітну плату не можуть видавати пізніше 7 днів за певний відпрацьований період. Наприклад, якщо вам встановлена зарплата за місяць, то після його закінчення, ви повинні отримати гроші до 7-го числа наступного місяця.

Відповідальність за невиплату заробітної плати

За невиплату заробітної плати вчасно, відповідно до ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення, або її виплату в неповному обсязі, накладається адміністративна відповідальність.

У такому випадку на посадових осіб підприємств, установ і організацій та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності накладається штраф у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо ж зарплата безпідставно не виплачується керівником підприємства більше ніж один місяць, то вступає в дію ст. 175 Кримінального кодексу України. Нею передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж виправних робіт на строк до двох років, або позбавлення волі на строк до двох років.

У тому випадку, коли невиплата вчинена внаслідок нецільового використання коштів, які призначалися для виплати зарплати, то передбачається покарання у вигляді штрафу від 1 тис. до 1,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до п’яти років.

Що робити, якщо вам не платять зарплату

Що робити якщо не виплачують зарплату Фото 2

Якщо ж ви певний час (навіть місяць) не отримуєте заробітну плату на підприємстві, то потрібно звернутися до роботодавця із заявою про виплату зарплати.

Право на таке звернення гарантується ст. 34 Закону України Про оплату праці.

– Для повернення заборгованості підприємством, слід звернутися до роботодавця з заявою про виплату зарплати, а також про компенсування втрати її частини у зв’язку з порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги(в разі затримки на тривалий період), – додали у консалтинговій компанії.

Також у заяві потрібно вказати, що згідно ст. 175 Кримінального кодексу України та ст. 41 КУпАП на роботодавця може чекати відповідальність.

Ст. 175 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність у тому випадку, якщо у роботодавця є можливість виплачувати заробітну плату, але він відмовляється це робити.

Якщо навіть у такому випадку підприємство не виплачує гроші за виконану роботу, то ви маєте право стягнути її у судовому або адміністративному порядку.

Як захищатися у суді

Що робити якщо не виплачують зарплату Фото 3

Якщо ви вирішили захищати своє право на зарплату в адміністративному порядку, то доведеться подати скаргу до територіального відділення Міністерства соціальної політики. У ній потрібно буде вказати, яким чином роботодавець порушив норми трудового права.

Також можна звернутися до державної податкової інспекції за місцем реєстрації роботодавця або міської державної адміністрації.

Щоб звернутися до суду та вимагати виплату зарплати на підприємстві вам знадобляться наступні документи:

  • Позов про стягнення заробітної плати (позивач не повинен сплачувати судовий збір)
  • Нотаріально завірені копії трудового договору
  • Трудова книжка з відповідними відмітками

Якщо ж цих документів, через певні причини, у вас немає, то доведеться використати інші засоби для доказу працевлаштування.

– Наприклад, можна використати пропуск на робоче місце, документи, у яких зазначається факт виконання позивачем трудових обов’язків, можна використати показання свідків (колеги позивача по роботі). Також за можливості необхідно підтвердити суму заробітної плати, яку мав отримати позивач, – підсумувала Анна Мироненко.

Якщо вам вдасться довести, що ви дійсно виконували роботу на підприємстві та за неї вам належала зарплата, то суд буде на вашому боці і зобов’яже працедавця виплатити вам гроші.

До слова, Факти ICTV також писали про те, що загрожує за запізнення на роботу.

Зарплата, Робота
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка