Останній тиждень був важливим і насиченим на різні події. Президент США Дональд Трамп уперше заговорив про санкції проти Росії.
Водночас ворожі війська не зупиняють свого наступу на фронті в Україні, як і обстріли по різних містах.
Факти ICTV дізналися, як змінилася ситуація на фронті в Україні з 18 до 25 квітня, на яких напрямках найбільше тиснули російські війська, які виникли загрози та виклики, а також шляхи для їхнього подолання.
- Що відбувалося на фронті останній тиждень
- Вибух на одному з найбільших складів боєприпасів РФ
- Знищення літака Су-30СМ російських військ
- Масований удар Росії по Києву
- Підрив генерала Міноборони Росії Москалика
- Зусилля Європи і США – угода щодо копалин
Що відбувалося на фронті останній тиждень
Як заявив президент Володимир Зеленський, найбільш жорстка ситуація протягом тижня була на Покровському напрямку. За його словами, росіяни намагалися під прикриттям масованого удару розвивати штурмові дії. Окупанти посилили наземні атаки, коли українські сили були зосереджені на захисті неба.
За інформацією Генерального штабу, протягом тижня російські війська атакували позиції Сил оборони у районах населених пунктів Суха Балка, Єлизаветівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Даченське, Удачне, Успенівка, Преображенка, Котлярівка та Андріївка.
Згідно зі зведенням Генштабу, протягом цього тижня російські війська на Куп’янському напрямку намагалися штурмувати позиції у районі Петропавлівки, Нової Кругляківки, Загризового, Богуславки.
Командир бойової групи спеціального призначення Окремого загону безпілотних систем спеціального призначення Тайфун Національної гвардії України Чечен розповів у коментарі Фактам ICTV, що наразі окупанти не використовують техніку для просування, а штурмують малими групами піхоти.
– Використовують як прикриття лісосмуги та гаї. Просуваються вдень, оскільки теплові камери наших розвідувальних дронів не бачать через високі теплові показники. А природний камуфляж маскує їхнє пересування, – зазначив Чечен.
За його словами, перед початком руху ворог застосовує КАБи та РСЗВ по піхотних розташуваннях і позиціях розвідувальних пілотів. Також відбувається щільне застосування ствольної артилерії, зокрема 120-мм мінометів, щоб українська піхота не могла давати відповідь під час цих обстрілів.
Командир зазначив, що завдяки якісному та вмілому використанню підрозділів БпЛА, механізованих підрозділів, вчасному ухваленню військових рішень, маневрів в обороні та наступі ЗСУ вдасться відбивати російські штурми.
На Лиманському напрямку окупанти здійснювали ворожі атаки у районах населених пунктів Надія, Греківка, Нове, Новомихайлівка та в напрямку Серебрянки, розповіли у Генштабі ЗСУ.
На Сіверському напрямку протягом тижня фіксувалися наступальні дії ворога поблизу населених пунктів Білогорівка та Верхньокам’янське.
За даними Генштабу ЗСУ, на Новопавлівському напрямку українські воїни відбивали чотири атаки російських солдатів у районах населених пунктів Привільне, Дніпроенергія та Розлив.
Вибух на одному з найбільших складів боєприпасів РФ
22 квітня на території Росії вибухнув один із найбільших складів боєприпасів неподалік селища Барсове у Володимирській області. Як повідомлялося, детонація відбувалася на 51 арсеналі Головного управління ракетно-артилерійського озброєння Міністерства оборони Росії.
Стверджується, що там могло зберігатися близько 105 тис. тонн боєприпасів. Серед них – артилерійські снаряди, ракети для РСЗВ, компоненти ЗРК і тактичні ракети типу Точка-У.
Керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони Андрій Коваленко заявив, що необхідно позбавити Росію військово-промислового комплексу та економіки, щоби стерти екзистенційні бажання знищити Україну.
Він переконаний, що Росія просто хоче повернути зону впливу. Виключно бізнесовою вигодою співпраці зі США неможливо зупинити екзистенційну природу їхнього прагнення знищити Україну, вважає керівник Центру протидії дезінформації.
– Потрібні інші методики – це позбавлення Росії можливості втілювати в життя свою екзистенційну методику. Відповідно послаблення ВПК та економіки, щоб ці екзистенційні наміри залишалися нереалізованими фізично, – стверджує Коваленко.
Знищення літака Су-30СМ російських військ
У четвер, 24 квітня, стало відомо, що у Росії на території аеродрому Ростов-на-Дону-Центральний спалахнув і згорів багатоцільовий винищувач Су-30СМ із бортовим номером 35.
Як повідомили у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, орієнтовна вартість знищеного ворожого літака становить $50 млн.
Провідний науковий співробітник Державного музею авіації імені О.К. Антонова, авіаексперт Валерій Романенко у коментарі Фактам ICTV заявив, що це завжди приємна подія для України.
– Приємно, що знищена ворожа високовартісна бойова одиниця, яка має складну конструкцію, та на яку затрачено багато зусиль і матеріалів. Це завжди приємна подія для нас, – зазначив Романенко.
На його думку, спалити літак можна кількома способами, бо він зазвичай стоїть заправлений на аеродромі. Наприклад, можна у будь-який спосіб пробки відкрутити або дістатися до паливного бака і вкинути туди щось горюче.
Як приклад, можна просякнути у бензині ганчірку, підпалити з кінця і побігти звідти, а вона все інше зробить сама, звернув увагу експерт. Він зазначив, як варіант, що українські розвідники також могли підігнати безпілотник, який просто сів на ворожий літак і врешті вибухнув.
– Тобто варіантів багато, але як саме – розвідка не розповідала, тому можу лише здогадуватися. У Білорусі палили, підбиваючи російські літаки посадкою на них безпілотників із вибухівкою, – наголосив Романенко.
Масований удар Росії по Києву
У ніч проти 24 квітня Росія завдала масованого удару по Києву, внаслідок чого загинули 12 людей і постраждали ще 90 осіб.
Тоді під атаку потрапили Голосіївський, Шевченківський, Святошинський, Солом’янський та Оболонський райони.
Як розповів керівник Київської МВА, росіяни запустили на столицю балістичні ракети, Калібри, ударні дрони Shahed.
Згодом стало відомо, що в цей час РФ намагалася швидко просунутися на фронті, проте українські війська відбили штурми. Президент Володимир Зеленський розповів, що армія РФ активізувала наземні атаки, коли ЗСУ зосередилися на захисті повітряного простору.
Підрив генерала Міноборони Росії Москалика
25 квітня стало відомо, що під Москвою підірвали генерала Міноборони Росії, заступника начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил РФ Ярослава Москалика.
За словами свідків, Москалик проходив повз автомобіль Volkswagen Golf під час вибуху. Російського генерала відкинуло на кілька метрів, а в сусідніх будинках повибивало шибки.
Свідки повідомляють, що у Балашисі авто з’явилося ще за кілька днів до надзвичайної події. У машині тривалий час був увімкнений двигун. Є версії, що вибухівку могли активувати дистанційно, а час розрахувати після вивчення графіку Москалика.
Підрив російського генерала відбувся на тлі численних публікацій у ЗМІ з посиланням на анонімні джерела про нібито передання під російський контроль Криму та інших тимчасово окупованих регіонів України.
Зусилля Європи і США – угода щодо копалин
Україна та США досі не підписали фінальну угоду про рідкісноземельні метали, заявив американський президент Дональд Трамп.
За його словами, це запізнення щонайменше на три тижні. Трамп висловив сподівання, що документ буде підписано негайно.
Політичний аналітик Олег Пономар заявив у коментарі Фактам ICTV, що час зараз не працює на Україну, оскільки на цю мить Європа не може повністю й надовго замінити військову допомогу США.
Нещодавно президент США Дональд Трамп зазначив, що вже дуже почав тиснути на Росію, а про санкції розповість через тиждень.
– Але Європа також, як і США, хоче закінчення цієї війни. Різниця лише в тому, що Європа не хоче і не може допустити капітуляції України. Отже, потрібен якийсь компроміс. Також Європі потрібно знайти оптимальний алгоритм щодо санкцій, щоб зацікавити Росію припинити війну, – вважає Пономар.
На думку експерта, Україна має й надалі здійснювати кроки, які робила раніше. Зокрема продовжувати маневрувати, слухаючи Європу, але не відштовхуючи США, а також твердо дотримуватися своїх червоних ліній.
Пономар звернув увагу, що Трамп планує в травні зустрітися з російським диктатором Володимиром Путіним. Він переконаний, що без узгодженого як з Україною, так і з Росією тексту заморожування така зустріч практично виключена.
Отже, пошук компромісу продовжиться, а також буде багато дипломатії в найближчий місяць, резюмував аналітик.