Лише ринкові ціни дозволять залучити інвестиції в енергетику – Європейське енергетичне співтовариство

Європейський експерт у коментарі журналісту Dengi.ua зауважив, що ринкові ціни на электронергію, а також прозорий доступ до пропускної спроможності мережі сприяють створенню конкурентних енергетичних ринків. Але при цьому кожен енергоносій – газ, електрика, нафта, вугілля, теплова енергія – має свою специфіку, спосіб транспортування або наявності ресурсів.
– Такі ж принципи застосовуються, коли ми говоримо про інвестиції в активи з виробництва енергії. Ринки, які працюють без втручання, показують реальні витрати, і це створює впевненість для інвесторів, – підкреслив Януш Копач.
Директор Європейського Енергетичного співтовариства Януш Копач впевнений, що лібералізація ринку є частиною формули, яка залучає виробників, торговців та інвесторів, як національних, так і іноземних. При чому, функціональний та прозорий енергетичний ринок повинен у підсумку забезпечити достатньо електроенергії для задоволення внутрішнього попиту, і навіть для стимулювання розвитку національних ресурсів для отримання додаткових доходів від експорту.
Януш Копач упевнений, що Україні слід рухатися у бік відкритого ринку, де виробники вільно торгують енергією, здійснюючи експортні операції.
– У разі електроенергії уряд України забороняє будь-яку торгівлю навіть з країнами ЄС на заході України, де така торгівля цілком можлива. У газовому секторі уряд робить те ж саме: газ з дешевих внутрішніх джерел не допускається до виходу на ринок і використовується в складній схемі субсидування. Абсолютно необхідно слідувати стратегії досягнення повноцінного ринку, – вважає енергоексперт Януш Копач.
Читайте: Коли Україна отримає новий транш МВФ – дата
Нагадаємо, раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду (МВФ) Девід Ліптон заявив, що енергетична політика повинна залишатися відповідної програмним зобов’язаннями України перед МВФ, і рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичних формул має вирішальне значення
Директор Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) в Україні Шевки Анджунер підкреслив важливість ринкового ціноутворення для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.
– Що важливо – так це ринкові ціни. Це дасть можливість торгувати і конкурувати. Це надасть сектору нове дихання і можливість рухатися, – зазначив директор ЄБРР в Україні.
Як повідомлялося, гірники вважають, що пріоритет газового вугілля змусить енергокомпанії прискорити перевід блоків ТЕС з імпортного вугілля на українське.