
Окрім оголошення чергового голодування, Надія Савченко зробила сьогодні низку гучних заяв щодо армії, президента і державного устрою України. Факти ICTV зібрали головне.
Що сталося?
Сьогодні Надія Савченко підбила підсумки двох місяців роботи народним депутатом і знову оголосила голодування. Каже – робить це, аби змусити українську владу та світову спільноту активніше працювати над звільненням українських бранців – як із полону терористів на Донбасі, так і з російських тюрем.
Але почала спілкування з пресою з критики нинішньої влади. Зокрема, за наміри оголосити воєнний стан. На її думку, це може погіршити економічну ситуацію в країні та стимулювати корупцію. Окрім того, депутатка заявила: невдоволена змінами в Україні. Каже, влада повинна активніше проводити реформи та нарешті перестати підтанцьовувати олігархам.
Народний депутат України Надія Савченко заявляє, що їй “гидко” працювати у Верховній Раді через “брехню і зраду”.
– Слухаючи наших політиків і політиканів, які виголошують з високих трибун і телеефірів такі гарні патріотичні промови за народ, і спостерігаючи, як їхні слова розходяться з лозунгами, мені стає гидко від того, що я знаходжусь з ними у Верховній Раді і що вони є частиною українського народу. Брехня, фальш, лукавство і зрада у нашому парламенті повсюди, – наголосила депутат.
Зміни до Конституції
На думку Савченко, треба довести до логічного кінця те, що було розпочато на Майдані – перезавантаження країни. Для цього вона пропонує національну ідею Народне державотворення України. Концепція перезавантаження України.
– Обрати на найближчих виборах 100 людей, які будуть згодом позбавлені права обиратися в органи влади, для написання у закритому режимі Конституції України та блокових законів до усіх систем життєдіяльності країни: виборчої, судової, пенітенціарної, фіскальної, правоохоронної, освітньої тощо. Все це потім має затвердити народний референдум.
– Місцеве самоврядування має бути “за економічним принципом виживання і розвитку інфраструктури, але не принципом історичних, культурних, чи релігійних вподобань”.
– Дати право вільного носіння зброї муніципальній поліції, слідству та місцевим загонам територіальної оборони.
– Суддів і прокурорів повинна затверджувати місцева громада на народних слуханнях.
– Запровадити суд присяжних та одного Всеукраїнського суду з правом апеляції в адміністративних і кримінальних справах.
– Землю – селянам. Надра землі та природні ресурси повинні належати народу із створенням органу народного контролю за ними.
– Реформувати Верховну Раду. “Законотворчий орган – Народна рада, куди делегуються обрані представники на місцевих виборах громадою кожної адміністративної одиниці України за виборчим законом, прописаним у Конституції України, із правом громадян змінювати свого представника в Народній раді в будь-який час”, – заявила Савченко.
– Розпуск Кабінету міністрів. “Уряд України – це є наймані народом у представництві Народної ради спеціалісти, науковці відповідних галузей для виконання економічно-розрахункових робіт щодо розвитку галузей без будь-яких підпорядкованих їм міністерств”.
– Позбавити президента частини повноважень. Посада президента має бути виборчою, але й символічною із спрямуванням на зовнішні відносини. Повноваження головнокомандувача залишити, але тільки на випадок початку війни.
Революція
Народний депутат не відкидає “шлях революції” у разі незгоди влади на запропоновані реформи.
– Ця ідея має право на життя, і має право на те, щоби бути доповненою і розвиненою українським народом. Я бажаю їй мирного розвитку і впровадження. Але також розумію, що ніхто із влади без бою не відійде. Тому може бути варіант, що доведеться комусь йти до влади іншим шляхом для того, щоб не втратити совість і, отримавши владу, повернути її народу шляхом реформування. після усіх революцій і війни, суспільна думка нашого народу на досить високому рівні, і я вважаю, що ми вже дозріли до чітких і рішучих дій, тому шлях революції нам теж підходить, – заявила Савченко.
Крім того, депутат закликала родичів українських заручників, яких утримують в Росії і на окупованій частині Донбасу, виходити протестувати 8 серпня на вулицю Банкову, де розташована Адміністрація президента України.
– Виходьте на Банкову, вимагайте зустрічі та звіту від президента України… виходьте, і не давайте забути про ваших рідних, – сказала вона.
АТО
Савченко вважає, що Україна має перша почати віддавати утримуваних бойовиків. Крім того, вона має намір їхати на контрольовані бойовиками території для ведення переговорів з їх ватажками.
– Я тисячу разів заявляла: готова туди їхати – з прикриттям, без прикриття – щоб був результат, – сказала вона.
На уточнююче запитання, чи готова вона вести переговори з ватажками “ДНР” і “ЛНР”, відповіла: “Я готова… і я поїду”.
А в українській армії, говорить Савченко, “квітне корупція”, а військові забезпечені “хламом”.
– За військові злочини і за розвал армії повинні відповідати генерали, а не тільки солдати, якими зараз забиті СІЗО України. Не хочуть чути, бо вони ж стверджували і довели – ніяких котлів не було. Так знайте – народ вам цього не подарує. Я бачила матеріали секретних розслідувань, і говорила з хлопцями, яким не треба стверджувати і доводити, бо вони там були, і вони знають, що котли були, і знають, хто у цьому винен, – заявила Савченко.
Що це можне означати
Після таких заяв виникає одне запитання – чи це є офіційною позицією партії Батьківщина, від якої Савченко обрали у Верховну Раду. Через кілька годин після прес-конференції Надії у парламентській фракції Батьківщина заявили, що розцінюють оголошення голодування колегою актом відчаю, але сподіваються, що ця заява переконає українське і світове співтовариство, що ситуація зі звільненням заручників загрозлива.
Про це Інтерфакс – Україна заявив заступник голови фракції Сергій Соболєв, і загалом підтримав заяви колеги.
Політологи вважають заяви Савченко претензією на лідерство в політиці.
– Це перша гучна і повноцінна заявка або анонс на лідерські позиції в українській політиці, автономної як від президентської команди, так і від Тимошенко і партії Батьківщина, – сказав директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов і додав, що на антиелітних політиків зараз є попит у суспільстві.
Директор центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко вважає, що пропозиції Савченко є більш корисними для противників України, зокрема щодо звинувачень влади у бездіяльності в питанні обміну полоненими і внесення змін у Конституцію.
На думку політтехнолога Тараса Березовця, Надія Савченко не була і не буде самостійним політиком.
– Вона діє у рамках тієї матриці, яку їй прописують. При чому прописують не з території України. Багато людей сприймають Надію як героя. Її потенціал становить серйозну небезпеку для країни. Це не є виборча кампанія, це є дестабілізуючий сценарій, – сказав він в ефірі 112 і додав, що сценарій цей очевидно пишуть у Москві.
На його думку, народні депутати мають зробити запит СБУ щодо останніх заяв Надії, аби зрозуміти, “ким є Надія Савченко, що вона робить і найголовніше – навіщо”.