Битва за антикорупційний суд – коли створять та чи буде він незалежним

Битва за антикорупційний суд – коли створять та чи буде він незалежним

Ухвалений 2 місяці тому в першому читанні закон не мав нічого спільного з вимогами МВФ або Венеційської комісії. Після чого Київ отримав жорстку критику з Вашингтона й Брюсселя.

Зрештою під тиском Заходу до другого читання узгодили 13 із 14 основних вимог. Зокрема, виключили надмірні вимоги до суддів, які б затягували процес утворення нової структури. У тому числі перевірку на детекторі брехні.

Каменем спотикання так і залишилась головна вимога наших донорів – право міжнародних експертів відсіювати кандидатів у судді, які на їхню думку, мають сумнівну репутацію. Депутати більшості заявили, що це суперечить Конституції і обмежує суверенітет країни.

Зараз дивляться

Натомість, у Центрі протидії корупції подібні заяви назвали спекулятивними. Оскільки ні МВФ, ні Венеційська комісія таких умов Україні не висували. Поки ж вдалося домовитись, що міжнародні експерти матимуть право ветувати кандидатів у судді. Але суперечка виникла, як і хто долатиме їхнє вето.

На Банковій наполягають, щоб останнє слово залишалось за Вищою кваліфікаційною Радою, яка складається з українських правників. Або компромісний варіант – спільна група наших і міжнародних експертів. Щоправда останні в меншості.

Дивіться: Закон про Антикорупційний суд: зарплати суддів $7000 і найбільш спірне питання

Важкі переговори за участі МВФ і Венеціанки були з понеділка по четвер. І все ж до сесійної зали винесли не узгоджений законопроект. Нардепи зробили все можливе, аби не ухвалити його цього тижня. До документу в 19 ст внесли 2 тис поправок. Причому голосувати за них ніхто не збирався. В залі не було кворуму.

Одна з причин, через яку депутати не надто поспішають з антикорупційним судом, – чимало з них є клієнтами НАБУ. А тому навіщо ж створювати собі зайві проблеми? А от хто одним з перших може потрапити під каток антикорупційного суду, так це Борислав Розенблат з його бурштиновою справою.

От тільки голосувати за створення нового суду депутат все одно не буде. Каже, йому не подобається, що іноземці впливатимуть на суддівський відбір, та й зарплату майбутніх суддів –  у майже 180 тис грн на місяць, вважає занадто високою.

Ще одна норма закону, яка викликала жваву дискусію, яким має бути розмір хабаря в корупційних справах, аби ними займався новоспечений суд? У документі йдеться про 500 мінімальних зарплат, тобто $30 тис. Однак далеко не всі з цим погоджуються. Одні вважають, що для наших чиновників вже давно не гроші. Інші навпаки припускають, що хабарники братимуть менше, але частіше.

Що ж, на все про все у Верховної Ради лишається півтора місяці. Далі канікули. А там і старт президентських виборів, коли важко буде ухвалити не те що закон про антикорупційний суд, а й будь-яке рішення.

До слова, суд Москви заочно заарештував Антона Геращенка.

Антикорупційний суд, Верховна Рада
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка