, редакторка стрічки

Фінансове планування як помічник у контролі бюджету

гроші, бюджет, бабло

Заробляєте достатньо, але наприкінці місяця ледь дотягуєте до зарплати? Допоможе фінансове планування (ФП).

Існує стереотип, що ФП — це складні розрахунки на базі глибокої аналітики. І взагалі, що воно потрібне лише великим компаніям, у яких багато активів. Але насправді саме через недбалість у власних фінансах половина населення світу живе гірше, ніж може.

Розгляньмо, як можна без складної математики упорядкувати власні фінанси з користю для себе.

Зараз дивляться

Визначте свій планувальний фундамент

Спершу — порахуйте базові витрати. Це так звані захищені статті бюджету, які забезпечують базове існування людини. Вони охоплюють витрати на їжу (без обідів у ресторанах і алкоголю), оплату житла та комунальних послуг, проїзд, борги (якщо є) та ліки, без яких не обійтися.

Потім додайте витрати на відновлення життєвих сил. Це може бути професійний масаж, танці або піца щосуботи. Вам може здатися, що це зайве. Але якщо ви не будете відчувати себе щасливою людиною, то життя почне втрачати сенс, і тоді ніяке ФП не допоможе.

На цих двох категоріях витрат будуватиметься бюджетна стратегія. Відніміть цей базис від своїх чистих доходів (доходів після оподаткування). Тепер можна планувати розподіл залишку.

Створіть амортизаційний фонд для речей тривалого використання

Визначте план необхідних покупок і поступово відкладайте певний відсоток із зарплатні на потрібні вам речі. Наприклад, якщо ваше зимове взуття коштує 2,5 тис. грн, і його треба змінювати що три роки, відкладайте по 50 грн щомісяця. Так купівля нової пари не стане відчутним ударом по бюджету. Це саме стосується одягу, техніки, ремонту та навіть відпочинку на морі.

Зробіть так, щоб гроші приносили дохід, а не втрачали у ціні

Обов’язково виділяйте кошти на інвестування. Водночас тримайте баланс: ця сума не має суттєво підкосити бюджет, але повинна бути достатньою, щоб принести відчутний дохід.

Якщо ви не азартний гравець, можна вкласти кошти в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Такі цінні папери випускає Міністерство фінансів, що гарантує повернення повної суми інвестиції.

Інвестування в ОВДП забезпечить 9% доходу річних у гривні та 4% у доларах США. Водночас весь дохід залишається вам, адже ПДФО та військовий збір, як при депозиті, платити не доведеться.

Щоб заробляти більше, варто купувати акції інших відомих компаній. Зробити це можна через брокера ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Ось на скільки подорожчали цінні папери топових брендів за останні п’ять років.

Компанія Ціна 30.11.2015, $ Ціна 23.11.2020, $ Приріст, %
Apple 29,57 113,85 385%
Facebook 104,24 268,43 257%
Microsoft 54,35 210,11 386%
Amazon 664,80 3089,39 466%
Adobe 91,46 460,61 503%
eBay 29,59 49,90 169%

Усе, що залишилося, можна сміливо витрачати на будь-які забаганки, залишаючись спокійним щодо стану та перспектив свого бюджету.

Останнє, але не менш важливе

Під час фінансового планування виходьте зі своїх можливостей. Якщо ваші доходи значно перевищують середньоукраїнські, то й витрати ви розподіляєте за категоріями по-іншому. Головне — зрозуміти принцип структурування бюджету.

Щоб було легше, використовуйте спеціальні мобільні застосунки – як от Finkee, Money Lover чи Monefy. У них легко групувати витрати за категоріями, планувати бюджет, контролювати витрати кількох людей одночасно.

А щоб бути абсолютно успішним у фінансовому плануванні:

  • Уникайте боргів до останнього. Борги та їхнє обслуговування (сплата відсотків) зводять фінансові можливості до мінімуму.
  • Намагайтеся більше заробляти, а не менше витрачати. Витрати будуть завжди, їх не уникнути, тому треба просто бути до них готовим.
  • Не перетворюйте ФП у залізну клітку, будьте гнучкими. Планування бюджету має допомогти упорядкувати фінанси, а не стати непохитним правилом існування.

Гроші, фінанси
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка