Зґвалтування – військовий злочин: Венедіктова про механізми роботи з жертвами

Російські окупанти здійснювали сексуальне насилля щодо українських жінок і чоловіків, дітей і людей похилого віку.
Про це заявила генеральний прокурор Ірина Венедіктова під час наради з правоохоронними і державними органами.
Вона додала, що таку інформацію отримують правоохоронці, такі повідомлення розміщують у соцмережах.
– Але про це мовчать жертви. Це їхній вибір. І це зрозуміло: страх, біль, відчай, тотальна недовіра до всіх. Напрацьовуємо дієвий алгоритм, щоб допомогти жертвам і фізично, і морально, і юридично. В цьому дуже допоможуть громадські організації, бо саме їм, як свідчить практика із протидії домашньому насиллю, довіряються потерпілі. І тут ми будемо в синергії: від них безпека і терапія, від нас захист прав жертв і покарання винних, – заявила Ірина Венедіктова.
Учасники наради наголосили на тому, що до розслідування таких злочинів варто застосовувати міжнародні протоколи. Крім того, існує необхідність проводити експертизи щодо всіх вбитих жінок.

– Ті, хто зазнав такого страшного насилля, здебільшого статистикою бути не хочуть. Правоохоронці частіше дізнаються про випадки із відкритих джерел або від третіх осіб, а не від безпосередніх потерпілих. Не завжди сигнали підтверджуються, – додала генпрокурор.
Ба більше, правоохоронці розроблять такий механізм роботи із жертвами, щоб їх не травмувати повторно. Йдеться про те, щоб жертвам насилля не доводилося по кілька разів переповідати свою історію медикам, слідчим, прокурорам, журналістам.
– Ми маємо розповсюдити зрозумілу інструкцію для жертв, як зафіксувати злочин. Але пам’ятаємо, що там, де немає зв’язку, нас навряд чи оперативно повідомлять навіть за бажання. Там, де немає світла, годі сподіватися, що потерпіла особа зможе сфотографувати травми на телефон, – підкреслила Ірина Венедіктова.