, редактор стрічки

Тіньові угоди, ядерний тероризм РФ та Саміт миру – виступ Зеленського на ГА ООН

Виступ Зеленського на Генеральній асамблеї ООН: основні тези промови та відео
Фото: Getty Images

Росія не використовує ядерну зброю, однак для масового знищення використовуються інші засоби – шантаж голодом, перетворення енергії на зброю та викрадення дітей.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час дебатів на 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН.

– Ця зала бачила багато війн, але не була активним захисником від агресії. У багатьох випадках тут найгучнішим був страх війни, останньої війни – війни, після якої ніхто більше не збереться в залі Генеральної Асамблеї. Третя світова війна розглядалася як ядерна війна. Конфлікт між державами, що веде до застосування ядерної зброї. Інші війни здавалися не такими страшними порівняно із загрозою застосування так званими великими державами своїх арсеналів ядерної зброї, – почав президент.

Зараз дивляться

Він нагадав, що за підсумками ХХ століття світ навчився утримуватися від використання зброї масового знищення: не розгортати, не поширювати, не погрожувати і не випробовувати її, а навпаки – сприяти повному ядерному роззброєнню. Президент назвав це хорошою стратегією, однак згадав, що вона не має бути єдиною.

– Україна віддала свій третій за величиною ядерний арсенал. Тоді світ вирішив, що Росія має стати берегинею цієї сили. Але історія показує, що саме Росія найбільше заслуговувала на ядерне роззброєння ще в 1990 роках. І Росія заслуговує на це зараз – терористи не мають права володіти ядерною зброєю. Не мають права, – сказав він.

Водночас глава держави зазначив, що сьогодні найстрашнішою є не ядерна зброя.

– Поки ядерна зброя не застосовується, масове знищення набирає обертів. Агресор перетворює на зброю багато інших речей, і ці речі використовуються не тільки проти нашої країни, а й проти всіх вас, – сказав Володимир Зеленський.

Їжа як зброя

Президент України нагадав, що з початку повномасштабної агресії РФ було заблоковано чорноморські та азовські морські порти України, а Кремль почав використовувати ціни на продовольство як зброю. Глава Української держави додав, що, незважаючи на це, Україна запустила тимчасовий експортний коридор у Чорному морі та намагається зберегти сухопутні маршрути.

– Росія використовує ціни на продовольство як зброю. Це впливає на території від атлантичного узбережжя Африки до Південно-Східної Азії. Такий масштаб загрози, – сказав він.

Зеленський додав, що навіть зараз, коли Росія зірвала Чорноморську зернову ініціативу, Україна працює над забезпеченням продовольчої стабільності.

– І я сподіваюся, що багато хто з вас приєднається до нас у цих зусиллях. Ми запустили тимчасовий морський експортний коридор із наших портів. І ми наполегливо працюємо над збереженням сухопутних маршрутів для експорту зерна. І тривожно бачити, як дехто в Європі, деякі наші друзі в Європі, підривають солідарність політичним театром, роблячи із зерна трилер. Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора, – сказав він.

Енергія як зброя

Також президент Зеленський додав, що за час російсько-української війни світ неодноразово був свідком того, як Росія використовувала енергію як зброю.

– Кремль використовував нафту і газ як зброю, щоб послабити лідерів інших країн, коли вони приїжджали на Червону площу. Зараз загроза ще більша. Росія перетворює ядерну енергетику на зброю. Вона не тільки поширює свої ненадійні технології будівництва атомних електростанцій, а й перетворює електростанції інших країн на справжні “брудні бомби”, – сказав він.

Він закликав звернути увагу на те, що Росія зробила із Запорізькою атомною електростанцією: від обстрілів та окупації до шантажу витоками радіації.

– Чи є сенс скорочувати ядерну зброю, коли Росія перетворює на зброю ядерні електростанції? Страшне питання, – сказав президент.

Володимир Зеленський наголосив, що сьогодні глобальна архітектура безпеки не пропонує жодної реакції чи захисту від таких підступних загроз радіацією, як і видів відповідальності за подібний шантаж.

Викрадення дітей

Глава держави не оминув і викрадення Росією українських дітей.

– На жаль, різні терористичні угруповання викрадають дітей, щоб чинити тиск на їхні сім’ї та суспільство. Але ніколи раніше масові викрадення та депортації не ставали частиною державної політики. До сьогодні. Ми знаємо імена десятків тисяч дітей і маємо докази щодо ще сотень тисяч, викрадених Росією на окупованих територіях України та згодом депортованих. Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за цей злочин, – нагадав Володимир Зеленський.

Президент нагадав, що Україна намагається повернути цих дітей додому, але в Росії їх активно вчать ненавидіти Україну, розриваючи зв’язки з їхніми родинами.

– Це, безумовно, геноцид, – сказав президент.

Кожне десятиліття – нова війна РФ

Президент підкреслив, що Росія використовує ненависть як зброю проти різних народів.

– Кожне десятиліття Росія починає нову війну. Частини територій Молдови та Грузії залишаються окупованими. Росія перетворила Сирію на руїни. І якби не Росія, хімічна зброя ніколи б не була застосована в Сирії. Росія майже поглинула Білорусь. Вона очевидно загрожує Казахстану та країнам Балтії, – нагадав глава держави.

Володимир Зеленський додав, що мета нинішньої війни проти України – перетворення українських земель і людей на зброю проти міжнародного порядку, заснованого на правилах.

– Багато місць у залі Генеральної Асамблеї можуть спорожніти, якщо Росія досягне успіху у своїй підступності та агресії, – додав він.

Український лідер вказав на те, що Росія сіє смерть і руїни навіть без ядерної зброї, хоч наслідки і схожі.

– Ми бачимо міста і села в Україні, стерті з лиця землі російською артилерією. Повністю зрівняні з землею! Ми бачимо війну безпілотників. Ми знаємо, до яких наслідків може призвести перенесення війни в кіберпростір. Штучний інтелект можна навчити добре воювати, перш ніж він навчиться допомагати людству. Слава Богу, люди ще не навчилися використовувати клімат як зброю, – сказав він.

Глава держави додав, що світ усе ще не навчився боротися з кліматичними наслідками, спостерігаючи регулярні стихійні лиха. І поки “все це відбувається, одна неприродна катастрофа в Москві вирішила почати велику війну і вбити десятки тисяч людей, сказав він.

– Ми маємо діяти єдиним фронтом – перемогти агресора і зосередити всі наші можливості та енергію на подоланні цих викликів. Як відбувається стримування ядерної зброї, так само має стримуватися агресор і всі його інструменти та методи війни. Кожна війна сьогодні може стати останньою, але потрібна наша єдність, щоб гарантувати, що агресія не спалахне знову, – сказав він.

Формула миру

Володимир Зеленський нагадав, що не діалогом між так званими великими державами десь за зачиненими дверима може гарантувати світові нову епоху без війн, а відкрита праця всіх народів заради миру.

– Минулого року я представив обриси української формули миру на Генеральній Асамблеї ООН. Пізніше в Індонезії я представив повну формулу. І за останній рік формула миру стала основою для оновлення наявної архітектури безпеки. Тепер ми можемо відновити дію Статуту ООН і гарантувати повну силу світового порядку, заснованого на правилах, – сказав він.

Президент пообіцяв представити деталі на спеціальному засіданні Ради Безпеки ООН.

– Головне, що йдеться не лише про Україну. Понад 140 держав і міжнародних організацій повністю або частково підтримали українську формулу миру. Українська формула миру стає глобальною. Її пункти пропонують рішення і кроки, які зупинять усі форми перетворення на зброю, що були застосовані Росією проти України та інших країн і можуть бути використані іншими агресорами, – сказав він.

Глава Української держави додав, що сьогодні світ уперше в новітній історії має реальний шанс припинити агресію на умовах нації, яка зазнала нападу.

– Це реальний шанс для кожного народу домогтися того, щоб агресія проти вашої держави, якщо вона, не дай Боже, станеться, закінчилася не тим, що ваша земля буде розділена і ви будете вимушені підкоритися військовому чи політичному тиску, а тим, що ваша територія і суверенітет будуть повністю відновлені, – сказав президент.

Володимир Зеленський нагадав, що було започатковано формат зустрічей радників з питань національної безпеки та дипломатичних представників. Важливі переговори та консультації щодо імплементації формули миру раніше відбувалися в Хіросімі, Копенгагені та Джидді, а зараз готується Глобальний саміт миру.

– Я запрошую всіх вас – усіх, хто не терпить жодної агресії – до спільної підготовки саміту, – сказав Зеленський.

Також президент звернув увагу на спроби укладати тіньові угоди щодо війни та миру в Україні.

– Мені відомо про спроби укласти якісь тіньові угоди за лаштунками. Злу не можна довіряти – запитайте Пригожина, чи варто довіряти обіцянкам Путіна. Будь ласка, почуйте мене. Нехай єдність вирішує все відкрито, – сказав він.

Зеленський наголосив, що поки Росія штовхає світ до останньої війни, Україна робить усе для того, щоб після російської агресії ніхто у світі не наважився напасти на жодну країну.

Український лідер закінчив словами про те, що перетворення на зброю має стримуватися, а за воєнні злочини мають бути покарання. Крім того, депортовані люди мають повернутися додому, а держава-агресор — піти.

Читайте також
Це має відбуватися швидше: президент ПАР після зустрічі із Зеленським про повернення дітей та полонених
Це має відбуватися швидше: президент ПАР після зустрічі із Зеленським про повернення дітей та полонених

Джерело: Офіс президента
Війна в Україні, Володимир Зеленський, Генасамблея ООН, ООН, Російська агресія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка