Укр Рус
, редакторка стрічки

Зустріч Зеленського і Байдена: перші заяви та домовленості лідерів України та США

Зеленський Байден 1 вересня 2021
Фото: Getty Images, Офіс президента

1 вересня у Вашингтоні відбулася зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена. Президент США приймав українського колегу в Овальному кабінеті Білого дому.

Перед переговорами в розширеному форматі та віч-на-віч, які тривали більше двох годин, лідери виступили з короткими заявами для преси.

Головні тези:

  • Байден сказав, що у США та України спільні цінності, наголосивши, що Сполучені Штати залишаються прихильниками її суверенітету та територіальної цілісності.
  • Президент США також висловив непохитну підтримку членства України в НАТО.
  • США виділять Україні $60 млн саме через агресію Росії.
  • Зеленський, у свою чергу, нагадав, що Україна втратила на Донбасі 15 тис. найкращих людей.
  • Глава держави передав Байдену список із 450 полонених українців і попросив сприяння у їх звільненні.
  • Президент України подякував американському колезі за передання понад 2 млн доз вакцини від коронавірусу.

Зараз дивляться

За підсумками переговорів сторони оприлюднили спільну заяву щодо стратегічного партнерства України і США.

Факти ICTV зупиняться на ключових моментах документа, що налічує п’ять розділів.

Головне у вступі – Україна та США активізують Комісію стратегічного партнерства (КСП), її переорієнтують та забезпечать ресурсами для подолання викликів XXI століття.

А для підвищення статусу партнерства міністр закордонних справ України та держсекретар США мають намір затвердити нову Хартію на засіданні КСП цієї осені у Вашингтоні.

Читайте також
Зеленський передав Байдену список із 450 утримуваних РФ українців
Зеленський Байден

Безпека та оборона

США разом з Україною працюватимуть над тим, щоб притягнути Росію до відповідальності за її агресію, оскільки у XXI столітті ніхто не має права змінювати кордони силою.

Протидія російській агресії:

  • Сторони закликають РФ виконати зобов’язання щодо припинення вогню на Донбасі та докласти зусиль для завершення війни на сході України.
  • Сполучені Штати ніколи не визнають російську спробу анексії Криму та підтверджують повну підтримку міжнародних зусиль, включно з нормандським форматом, спрямованих на врегулювання конфлікту, розв’язаного Росією на сході України, дипломатичним шляхом на основі міжнародного права.
  • Вашингтон також підтримує зусилля Києва у використанні Кримської платформи для деокупації півострова.

Поглиблення стратегічного співробітництва: завершено підготовку Стратегічної оборонної рамкової угоди, яка створює основу для посилення співробітництва України та США у сфері оборони та безпеки, зокрема кібербезпеки, обміну розвідувальною інформацією та протидії російській агресії.

Підтримка євроатлантичних прагнень: Сполучені Штати підтримують право України обирати свій власний зовнішньополітичний курс, зокрема щодо вступу в НАТО.

Надання безпекової допомоги: новий пакет допомоги в обсязі $60 млн, що включає бронебійні системи Джавелін та інше оборонне летальне й нелетальне обладнання, яке допоможе Україні захищати себе від російської агресії.

Співпраця щодо НДДКР: Україна та США завершили підготовку Угоди про дослідження, розробку, випробування та оцінку, яка забезпечує основу для двостороннього військово-технічного співробітництва та співпраці у сфері озброєнь.

Запровадження реформ у секторі оборони та безпеки: Вашингтон вітає подальший прогрес Києва у реформуванні секторів оборони та оборонної промисловості, зокрема схвалення нової стратегії оборонки, а також підтримує план України з реформування СБУ.

Співпраця у кібербезпеці: у жовтні уряди України та США планують провести в Києві 4-те засідання Двостороннього українсько-американського кібердіалогу для сприяння співробітництву у сфері кібербезпеки.

Посилення ситуативної обізнаності в космосі: сторони підписали Меморандум про взаєморозуміння, який забезпечує більш ефективний обмін інформацією про космічні об’єкти, виявлені супутниками та наземними датчиками, для підвищення безпеки польотів у космосі.

Посилення співпраці зі зменшення ризику та загрози:

  • Досягнуто домовленості щодо підтримки безпечного цілодобового зв’язку через Національний центр США зі зменшення ризику ядерної небезпеки.
  • Погодилися продовжити на сім років дію Угоди щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення, підписаної у 1993 році.

Зустріч Зеленського і Байдена: головні заяви президентів України та США Фото 1

Демократія, правосуддя та права людини

Реформування судової системи та боротьба з корупцією: США підтримують ініціативу України щодо обрання нового спеціалізованого антикорупційного прокурора та ухвалення законодавства для захисту повноважень директора НАБУ.

Просування прав людини:

  • За підтримки США Україна планує посилити відповідальність за насильство проти будь-якої особи, незалежно від статі, раси, етнічної приналежності, релігії, сексуальної орієнтації чи політичних поглядів.
  • Сполучені Штати домагатимуться звільнення політичних в’язнів і заручників, які утримуються в РФ або на окупованих нею територіях.

Інвестування у реформи: на підтримку зусиль України з втілення реформ уряд США планує виділити понад $463 млн у 2021 році, зокрема на програми, орієнтовані на демократію, права людини, місцеве управління та децентралізацію, приватизацію й судову реформу.

Енергетична безпека та клімат

Вашингтон та Київ активізують стратегічний енергетичний та кліматичний діалог для посилення інвестиційної привабливості енергетичної галузі України.

Сторони підтвердили свій намір досягти амбітних скорочень своїх національних викидів парникових газів до 2030 року.

Україна та США продовжують виступати проти Північного потоку-2, який розглядають як загрозу для європейської енергетичної безпеки.

А Сполучені Штати вживатимуть заходів для недопущення використання Кремлем енергетики як геополітичної зброї.

Економічне зростання та процвітання

Сторони підписали Меморандум про взаєморозуміння, який допоможе підтримувати майбутні операції у визначених галузях, зокрема кілька ключових проектів, що обговорюються. Початкова сума підтримки Експортно-імпортного банку (EXIM) для цих потенційних транзакцій у розмірі $3 млрд може бути збільшена залежно від розвитку проектів у агробізнесі, інфраструктурі, кліматі та енергетиці.

Українсько-американська рада з торгівлі та інвестицій восени проведе 10-те засідання, на якому планують переглянути дію Угоди про торговельне та інвестиційне співробітництво.

Протидія пандемії та гуманітарна допомога

США планують надати Україні додаткові $12,8 млн на боротьбу з коронавірусом.

А на підтримку людей, які потерпають через конфлікт на Донбасі, цього року уряд США надасть Україні додаткові $45 млн гуманітарної допомоги.

Візит Зеленського до США

Президент України Володимир Зеленський на чолі української делегації прибув до США 31 серпня з дводенним робочим візитом.

Того ж дня він зустрівся з американськими партнерами в Міністерстві енергетики, Пентагоні, Державному департаменті США, Світовому банку та NASA.

А сьогодні, 1 вересня, – з представниками великого американського бізнесу: керівниками Bechtel, CitiBank, JP Morgan, Lockheed Martin та інших компаній.

Завершиться візит Зеленського до США зустріччю з представниками Конгресового українського кокусу, а також участю президента та першої леді у відкритті Українського дому.

Білий дім, Володимир Зеленський, Джо Байден, США, Україна-США
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка