В інтерв’ю New York Times влітку 2016 року кандидат у президенти США Дональд Трамп схарактеризував Організацію Північноатлантичного договору (НАТО) як захисний рекет, в якому члени платять внески, а ми – Сполучені Штати – забезпечуємо їхню безпеку.

Це був настільки неточний і необґрунтований опис того, як діє НАТО і чому НАТО є цінним для американських національних інтересів, що я відчув себе змушеним написати відповідь в колонці в газеті Washington Post від 25 липня 2016 року під назвою Пане Трамп, НАТО – це альянс, а не захисний рекет.

На саміті НАТО 2014 року в Уельсі у відповідь на російську анексію Криму військовий блок колективно поставив перед усіма членами мету витрачати на оборону два відсотки ВВП.

Встановлення цільового показника витрат на оборону (мета, до речі, сформульована за часів президентства Обами, а не за часів Трампа) мало на меті посилити військові спроможності окремих членів НАТО. Тоді стало зрозуміло, що Трамп не розуміє, як працює НАТО.

Коментарі Трампа у 2016 році також свідчили про те, що він не розумів, чому НАТО є цінним для Сполучених Штатів.

Читайте також
Трамп заявив, що заохочував би Росію атакувати союзників по НАТО
Трамп заохочував би Росію нападати на країни НАТО – Guardian

Підживлювати невизначеність щодо наших зобов’язань перед НАТО у сфері безпеки задля того, щоб змусити латвійців чи словенців збільшити свої військові бюджети на один відсоток, не є стратегічним підходом. Альянс, підірваний втратою надійних зобов’язань з боку найбільшої військової потуги, швидко втрачає свою цінність для всіх. Примусові заяви, спрямовані на досягнення короткострокових маргінальних вигод, руйнують найважливіший елемент стримування – впевненість у колективних діях у відповідь на загрози.

Найбільша рентабельність інвестицій Сполучених Штатів у наші альянси не пов’язана зі збільшенням їхніх військових витрат.

Мир – це наша віддача, “дивіденд”, який приносить американському народу економічні вигоди й вигоди у сфері безпеки.

США отримують економічну вигоду від миру і стабільності в Європі й Азії. Інвестиції та торгівля з нашими союзниками в Європі за останні кілька десятиліть принесли трильйони доларів економічному процвітанню США.

Сполучені Штати також отримали величезні переваги у сфері безпеки від наших альянсів, уникнувши війни. Після закінчення Другої світової війни успіх НАТО дав змогу Сполученим Штатам уникнути жертв у вигляді солдатів.

І ці аргументи залишаються правильними і наразі. Але три нові тривожні факти роблять ці твердження про цінність НАТО для Сполучених Штатів ще більш важливими.

По-перше, за вісім років, що минули з часу цих неточних коментарів про НАТО, Трамп, очевидно, так нічого і не дізнався про цінність союзників і небезпеку їх відсутності.

У конкуренції з Китаєм і Росією у ХХІ столітті наша найбільша перевага – це наші союзники.

Як сказав Вінстон Черчилль: “Є лише одна річ гірша, ніж воювати з союзниками, – це воювати без них”. Проте Трамп досі цього не зрозумів. Всі ці роки перебування в його штабі колишніх генералів, таких як колишній міністр оборони Джеймс Меттіс або колишній радник з національної безпеки Г.Р. Макмастер, не змінили наївних, погано поінформованих поглядів Трампа на цілі союзників.

По-друге, минулої суботи Трамп у своїх зневажливих висловлюваннях на адресу НАТО був ще більш відвертим, ніж вісім років тому. Виступаючи на мітингу в Південній Кароліні, він закликав Владіміра Путіна напасти на наших союзників по НАТО, якщо вони не платитимуть Сполученим Штатам “свої внески за захист”.

Більшість відомих мені американських експертів з національної безпеки, зокрема з Республіканської партії, розуміють цю базову, очевидну логіку. Як і більшість законодавців, включно з представниками Республіканської партії, у Конгресі.

Але є один республіканець, який цього не розуміє – Дональд Трамп, і так сталося, що він став імовірним кандидатом у президенти від Республіканської партії. Це дуже небезпечно, як для наших союзників у Європі, так і для нас самих.

Читайте також
Такер Карлсон, якого Трамп бачить віцепрезидентом, взяв інтерв’ю у Путіна
Пропагандист з США Такер Карлсон взяв інтерв'ю у Путіна і хоче розмови із Зеленським

Війна в Україні, Дональд Трамп, НАТО, Російська агресія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка