Укр Рус
Потребує перевірки
, випускова редакторка

Попри санкції Євросоюзу: РФ створює дзеркальні сайти для поширення пропаганди

пропаганда РФ фейк
Фото: Getty Images

Європейському Союзу не вдалося повністю перекрити потік кремлівської пропаганди після вторгнення РФ в Україну. Агресор досі знаходить шляхи обходу західних санкцій.

На це звернуло увагу агентство Bloomberg.

Так, на початку повномасштабної війни Євросоюз пообіцяв заблокувати російську пропаганду. Блок наклав санкції на такі пропагандистські ЗМІ, як RT і Sputnik, які підтримуються Росією.

Зараз дивляться

Майже через два роки після початку війни сайт RT.com може бути недоступний на території ЄС. Однак існує низка менш популярних дзеркальних сайтів, які публікують той самий контент, спрямований на підрив підтримки України з боку союзників.

– Ми плюємо на ваші санкції, – заявила в коментарі Bloomberg головний редактор RT, пропагандистка Маргарита Симоньян.

Дзеркальні сайти та обхід санкцій

Євросоюз запровадив санкції проти телекомпанії RT 2 березня 2022 року, заборонивши її контент і призупинивши трансляції. Зазначалося, що Росія “бере участь у систематичній міжнародній кампанії дезінформації, інформаційних маніпуляцій і спотворенні фактів з метою посилення стратегії дестабілізації”.

Санкції призвели до закриття офісів RT у Франції та Німеччині. Однак російські пропагандисти знайшли різні методи, як їх оминути. Один із них – дзеркальні сайти, як-от swentr.site (або RT News навпаки).

Згідно з даними каталогу реєстрації доменів WHOIS, сайт Swentr був зареєстрований усього через три дні після оголошення про санкції. За даними дослідницької групи Reset, це один із щонайменше 19 сайтів, які RT використовує для поширення пропаганди в Євросоюзі.

Зазначається, що Sputnik теж працює через дзеркальні сайти, як-от sputnikglobe.com.

У той час як близько десятка російських ЗМІ потрапили під санкції ЄС під час війни, RT і Sputnik мають найбільше охоплення міжнародної аудиторії та найактивніше намагаються обійти обмежувальні заходи.

Російські підсанкційні медіаперсони, зокрема Симоньян, ведуть облікові записи в соціальних мережах. Контент RT поширюється кількома мовами на таких платформах, як X, TikTok, Facebook та Telegram.

Читайте також
Україна та ще чотири країни домовилися спільно боротися з дезінформацією
Ольга Герасим’юк

У вересні в ЄС закликали власника соцмережі Х Ілона Маска приборкати поширення дезінформації. Єврокомісія визнала Х основним носієм російської пропаганди.

– Санкції проти державних ЗМІ лише частково зменшили можливості Кремля поширювати дезінформацію в Євросоюзі. Пропагандистська машина Кремля швидко використовує лазівки в нових нормах… Зусилля технологічних компаній щодо обмеження інформаційної війни Кремля були несистемними і половинчастими, – зазначив у коментарі виданню директор Reset в ЄС Фелікс Картте.

Згідно з нещодавнім звітом Державного департаменту США, який стосувався поширення кремлівської пропаганди, РФ часто намагається посіяти сумніви. Поширеною стратегією пропагандистів є використання контенту з начебто незалежних джерел та поширення його через державні ЗМІ та мережу офіційних російських акаунтів у соцмережах.

Наприклад, у жовтні маловідомий нігерійський вебсайт оприлюднив фейк, що перша леді України Олена Зеленська начебто купила продукцію від Cartier вартістю $1,1 млн. Згодом цей допис став вірусним за допомогою російських каналів у соцмережах.

Обхід санкцій: що кажуть у ЄС

Як зазначила віцепрезидент Європейської комісії Вера Йоурова, ЄК знає про існування дзеркальних сайтів із пропагандою РФ та працює з країнами-членами над ефективним застосуванням санкцій.

– Хочу наголосити, що, попри деякі спроби обходу, санкції є ефективними. Ніхто не може знайти ці ЗМІ, випадково перемикаючи канали. Пошукові інтернет-системи та агрегатори новин не показують результатів з цих ЗМІ, – розповіла вона в коментарі Bloomberg.

Видання зазначає, що ці заходи принесли певний успіх у маргіналізації дезінформаційної машини РФ. Наприклад, у жовтні сайт Swentr отримав майже 3 млн відвідувань. Це далеко від 141 млн, які отримав ресурс RT.com, попри блокування на кількох ринках.

Читайте також
Дезінформація є частиною військової стратегії Росії – Кислиця
Сергій Кислиця на презентації у штаб-квартирі ООН

Джерело: Bloomberg
Єврокомісія, Європейський Союз, Російська пропаганда, Санкції проти Росії
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка