27 серпня минає 100 днів зі вступу Володимира Зеленського на посаду президента, коли він з приголомшливим, навіть для світової політики, результатом у 73% переміг на виборах 2019 року.
За кілька днів після інавгурації один з представників команди Зе заявив: У нас є план на перші 100 днів. Є багато ідей. Що ж зробив Володимир Зеленський та його команда за цей період?
Знову настають щасливі дні
Саме так називалась пісня передвиборчої кампанії одного з найуспішніших президентів США Франкліна Рузвельта. Він провів настільки блискавичні реформи у перші сто днів, що власне від часу його президентства й існує традиція оцінювати роботу президента за цей період.
Читайте: Перші 100 днів преЗЕдента: яких результатів досяг Зеленський
За чутками, які поширюються з команди президента, в перший день роботи Верховної Ради IX скликання заплановано ухвалення близько 70 законів. Чи підйомна ця ноша для нового парламенту – покаже час. Але й тут варто згадати того ж Рузвельта, який подав до Конгресу саме 70 законів, що увійшли в історію під назвою Новий курс.
Не знаю, чи це збіг, чи у Зеленського шукають певного символізму.
Зміни до Конституції будуть
Насамперед планується скорочення кількості депутатів Верховної Ради до 300 мандатів.
Керуючись цією логікою, країну очікує конституційна реформа, потреба у якій назріла давно. Адже однією з проблем державного управління є й система органів державної влади. Розмови про необхідність двопалатного парламенту точаться вже давно, та й країні врешті треба визначитись з формою правління.
Подібну реформу планував ще Леонід Кучма, який у 2000 році з цього приводу провів референдум-опитування. Не виключено, що у Зеленського запропонують американську модель, де президент і є прем’єр-міністром.
Читайте: Верховна Рада IX скликання: чи буде її робота ефективною
Окрім того, у країні проводиться децентралізація, а це означає, що необхідно переформатувати органи місцевої влади. Тому країну очікує масштабне скорочення чиновників у регіонах.
Війна – це мир, мир – це війна
Схоже, що поразку у війні, до якої влада рухається семимильними кроками, президент вперто називає миром.
Теперішні можновладці такий мир змушені будуть піарити та переконувати суспільство, що саме умиротворення агресора є благом, незважаючи на ганьбу та втрату територій. У якій новій реальності щодо територіальної цілісності нам доведеться опинитись, напевно не скаже ніхто, але те, що питання Криму та Донбасу вирішується не на користь України – однозначно.
Однак головнокомандувачу, якщо вже продовжувати історичні паралелі, варто пам’ятати, що домовленості з Росією не матимуть жодного сенсу. Свідченням тому є намагання під’єднати до апарату штучного дихання померлий Мінський формат. Та врешті все буде схоже на історію з англійським прем’єр-міністром Чемберленом, який після переговорів з Гітлером впевнено заявляв, що домігся миру. А вже за рік розпочалась Друга світова війна.
Читайте: Рада волонтерів та закони. Як Зеленський обіцяє піклуватись про ветеранів АТО
Президент Зеленський має усвідомити, що війна не припиниться доти, доки Кремль не задовольнить свої апетити на пострадянському просторі. Хотілося б сподіватись, що саме не усвідомлює. Усі мирні угоди для росіян будуть лише маневрами у досягненні головної мети – знищення української державності.
Президент Зеленський вселяє оптимізм у Кремля
За перші місяці свого правління Зеленський зустрівся з ключовими партнерами України в Європі та міжнародних організаціях, які поділяють позицію нової української влади щодо миру будь-якою ціною.
Напевне, саме тому Ангела Меркель нещодавно заявила, що у вересні у Парижі відбудеться зустріч у норманському форматі, ініціативу проведення якої висловлював український президент.
Читайте: Декларація лідерів G7: нормандський саміт може відбутися в найближчі тижні
За перші сто днів свого правління Зеленський провів телефонні переговори з Путіним, що врешті призвело до пожвавлення у питання обміну військовополоненими. Саме цим Кремль сигналізує Києву та іншим світовим столицям, що готовий до розмови.
Хто святіший за Гройсмана
Президент Зеленський при владі очікувано пішов на конфлікт з Верховною Радою VIII скликання заради самого конфлікту, що врешті було правильним політтехнологічним кроком.
За перші сто днів президенту вдалось отримати стратегічну перемогу на парламентських виборах, результат яких був неочікуваний і для Слуги народу. Як наслідок, парламент оновився на 80%, середній вік народного депутата склав 41 рік.
Перевіркою на міцність очільника держави стане призначення голови уряду. У нашій політичній реальності керівник виконавчої влади є не першою, але й не другою особою у країні. А тому стосунки між президентом та прем’єром мають бути більш тісними, ніж це передбачено Конституцією.
Якщо ж вони вибудовуватимуться за українською традицією, як конкурентні, то усі задуми та прагнення до блискавичних реформ будуть провалені.
Достеменно сказати, що хтось з цього переліку претендентів очолить уряд – неможливо.
Не буде ніяких преференцій, тільки чесні однакові для всіх правила
З того, що вже очікується як невідкладні заходи – це боротьба з корупцією та проведення земельної реформи.
У перші сто днів Зеленський провів, на перший погляд, дивну зустріч із очільниками антикорупційних органів.
Незважаючи на повний провал роботи за попередній період, їм був даний карт-бланш на майбутнє. Ймовірно, в обмін на посади борцям із корупцією запропоновано виконати брудну роботу з переслідувань політичних опонентів теперішньої влади. А далі – піти у небуття, але з гідністю, що вже й не так мало для теперішніх часів.
Головною інтригою цього політичного сезону буде питання: Чи зважиться шостий президент ув’язнити п’ятого президента. І все скидається на те, що так і станеться.
Це не тільки сприятиме підтримці рейтингу у складний осінній період, але й продемонструє усій політичній тусовці, як своїй, так і конкурентній, що там, у разі відмови співпрацювати, може опинитись будь-хто. Але і віслюку зрозуміло, що переслідування колишнього президента – це гра у лояльність до Путіна.
Земельна реформа буде проводитись у кілька етапів. Перший стосуватиметься лише земель, що перебувають у державній власності, а це близько 10 млн га, що приблизно дорівнює території Угорщини чи Болгарії.
Президент рішуче налаштований і щодо приватизації. Продаватись буде усе, незважаючи ні на кон’юнктуру цін, ні на попит. Держава виявилась неефективним власником і стала джерелом корупції, що призвело до збагачення чиновників та зростання рівня криміналу. Отже, одним із ключових завдань стане залучення іноземних інвесторів, зокрема тих, які цікавляться ринком землі.
Читайте: Мораторій на продаж землі: чому скасування потрібне для виплати боргових зобов’язань
Для їхнього залучення необхідно гарантувати справедливий суд, який потребує не просто реформування, а якихось неземних зусиль у вигляді перезапуску всієї судової системи у країні. За час Зеленського при владі судова система встигла ухвалити купу єзуїтських рішень, що, власне, нікого і не дивувало. Бентежить інше – президент жодного разу не висловився щодо цих рішень.
Не менш корупційною є і енергетична сфера, яка сидить у міцних обіймах українських олігархів. На початку свого президентства Зеленський заявив, що не буде ніяких преференцій, тільки чесні та однакові правила для всіх.
Однак станом на сотий день свого правління в сухому заліку: Коломойський має власну групу у фракції Слуга народу, виграв кілька ключових для свого бізнесу судів та низку перемог у тендерах.
Щонайменше дивними стали заяви з нетрів президентської команди про Роттердам+. Виявляється, що це найвигідніша ціна, за якою можна купувати вугілля. Напевно, такі заяви є сподіванням на коротку пам’ять виборців, які цією схемою ще навесні лякали своїх неслухняних дітей, наче появою Ґолема, що перетворюється на пил після викритого кривавого наклепу.
Зробимо їх разом. А потім ще раз
У перші сто днів президенту Зеленському вдавалось усе. Він не зробив практично жодної помилки, навіть тоді, коли влаштовував беззмістовні поїздки регіонами.
Медовий місяць із народом продовжується, навіть опитування свідчать, що люди себе стали почувати щасливіше за часів Зеленського у владі. Та все ж президент іще не займався ні реальною економікою, ні реальною політикою.
Давньоримський сатирик Ювенал, висміюючи сучасників, писав, що люди прагнуть хліба та видовищ. Видовища плебс отримав, та незабаром він вимагатиме хліба. І про це президенту треба пам’ятати, аби через рік свого президентства Зеленський міг проспівати: Знову настають щасливі дні.
Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку.