PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Микола Мельник
Автор: Микола Мельник

Мораторій на продаж землі: чому скасування потрібне для виплати боргових зобов’язань

Мораторій на продаж землі в Україні можуть скасувати. Володимир Зеленський на українсько-турецькому бізнес-форумі у Стамбулі заявив, що до кінця 2019 року буде проведено земельну реформу, а в 2020 році почне функціонувати ринок землі.

Заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук зауважив, що до завершення поточного року планується скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні та ведуться переговори зі Світовим банком щодо майбутньої моделі ринку землі.

Зняття мораторію ринку землі перебуває не в економічній, а в політичній площині. Тому що економічно, звичайно, вигідно залучати інвестиції в економіку та аграрний сектор. Проте ніхто не розуміє, чим це закінчиться безпосередньо для села.

Під час публічних дискусій у 2013 році Сергій Арбузов пропонував створити Земельний банк, який би розпоряджався землями державного фонду та запроваджував ринок землі, і саме тоді були порушенні запитання: А що ж відбудеться та як землі продадуть? Чи підуть інвестиції? Які умови продажу та використання землі? Чи регулюватиме їх держава?

Тоді почали обговорювати модель майбутнього ринку, але досі ніхто так і не зміг запропонувати цілісної моделі.

Якщо говорити, яка модель вигідна Україні, то, на мою думку, це модель консолідації земель. Тобто це певний обмежений ринок землі, коли землі продаються не всім та під чітко окреслену мету з подальшим контролем з боку держави щодо їхнього використанням із обмеженням за концентрацією земель в одних руках.

Власник, який купує землю, має довести перед державою, що він використовуватиме цю землю за призначенням. Держава у свою чергу контролює цей процес.

Читайте: Ринок землі: коли знімуть мораторій та яка буде ціна

Щодо абсолютно ліберальної моделі ринку, то ніхто не скаже, які будуть наслідки, оскільки навіть у США, основних лобістів зняття мораторію на землю в Україні, ринок землі має суттєві обмеження.

Наразі уряд нарощує боргові зобов’язання, які треба буде виплачувати. Шляхів багато, але із реальних – це реструктуризація боргових зобов’язань, приватизація цілісного майнового комплексу (ЦМК) та продаж державних земель.

А Офіс президента, спекулюючи на питаннях ринку землі, досі не визначився з моделлю, яку варто впроваджувати. Тож поки що немає фахового обговорення концепції, а є пуста балаканина навколо меседжів з боку ОП.

І якщо чесно, то відпрацювати ринок землі на землях держрезерву – не така вже й погана ідея. Адже вона дасть відповідь на запитання: Чи дійсно перестороги реальні? Чи не почнуться рейдерські атаки на землі? Чи дійсно за купівлею землі прийдуть інвестиції? Які будуть соціальні наслідки?

Автор: Микола Мельник, генеральний директор аналітичної групи Левіафан.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка