Точка неповернення: Земля задихається від вуглецю

Берегти світові прибережні екосистеми закликають американські вчені-кліматологи.
Їхні багаторічні дослідження доводять – мангрові болота є одним з основних поглиначів вуглецю. А руйнування таких екосистем, що нині відбувається в Амазонії і Центральній Америці, щороку призводить до потрапляння в атмосферу більше мільярда тонн шкідливих парникових викидів. Це викличе катастрофічні кліматичні зміни у світі.
«Мільярд тонн на рік – це дорівнює спільним викидам вуглекислого газу у Великобританії і Японії. А Японія є п’ятим найбільшим джерелом викидів в світі. Тож ми виявили, що це чимала кількість шкідливих викидів, яку глобальна кліматична угода в значній мірі ігнорує», – каже директор інституту економічного аналізу університету Дюка у Каліфорнії Браян Меррі.
Те, що ситуація стає критичною, почали розуміти із запізненням. Тому що зміни у прибережних водах відбувалися непомітно. На відміну від вирубування і спалювання тропічних лісів, більша частина вуглецю у прибережних екосистемах зберігається у ґрунті під водоростями. А найшвидше прибережні екосистеми руйнуються у країнах, що розвиваються, де їх активно перетворюють на сільськогосподарські угіддя. Там із корисними водоростями ріжуть півметровий шар землі, будують креветкові та риболовні ферми.
Відео. Точка неповернення: Земля задихається від вуглецю
«Цей вуглець зберігається у мангрових болотах на протязі тисячоліть. Отже, якщо ми скоротимо і знищимо системи, де тривалий час зберігається вуглець, це призведе до серйозних шкідливих викидів в атмосферу», – пояснює професор біології Університету Флориди Джеймс Форкрін.
Вчені кажуть – щоб не було пізно рятувати клімат, фермери та землевласники мають залишити ці тендітні екосистеми недоторканими. Але для цього їх треба матеріально стимулювати.
Поки ж Організація Об’єднаних Націй навіть не розглядала руйнацію прибережних екосистем, як одну з причин глобального потепління. Можливо про це йтиметься наступного місяця на конференції ООН щодо кліматичних змін.
//Олександр Миронюк, «ФАКТИ», ICTV