
Політтехнологія з дочасними парламентськими виборами спрацювала. Рекордно низька явка виборців після літніх відпусток та відверті фальсифікації дали свій результат – у Єдиної Росії конституційна більшість у Держдумі.
Такий же трюк Кремль може використати і наступного року, тільки з виборами Президента, які за законом мають пройти у 2018-му. На це опосередковано вказують кілька факторів.
– Путін почав курс на зачистку еліти. Достатньо звернути, що по списках «Единой России» оновлення було 2/3, тобто близько 70% депутатів, які зайшли за списками Единой Росси, це люди, які вперше потрапили до Держдуми, – говорить політтехнолог Тарас Березовець.
Окрім цього за останні три місяці відбулась кадрова перестановка на найвищому рівні. Заміна керівника Адміністрації Президента – був Сергій Іванов, став Антон Вайно. І його заступника неофіційного куратора внутрішньої політики Кремля – був В`ячеслав Володін, став Сергій Кірієнко. Нового голову отримала і Держдума – замість Сергія Наришкіна став В`ячеслав Володін.
Путін переставляє ферзів і королів, щоб оточити себе на 100 % відданими та контрольованими фігурами на своїй політичній шаховій дошці, кажуть експерти. Це опосередковано може вказувати на план Заходу щодо повалення режиму Путіна через його найближче політичне та бізнес-оточення, який нещодавно жваво обговорювали західні медіа.
– Колишнє оточення Путіна, ті хто був з ним разом на початку 2000-х, зараз віддаляються. Тому це може бути така планова реконструкція, – каже політолог Володимир Фесенко.
Але чи готовий сам Путін віддалитись від президентського крісла?
Натяк на дочасні вибори дехто побачив у пропозиції російського Мінфіну саме наступного року, а не 2018-го, направити 15 мільярдів рублів до Центрвиборчкому на організацію та проведення виборів глави держави. Тому виділені Мінфіном гроші – фактор все ж опосередкований. Більш прямим може бути соціально-економічна ситуація в Росії. Кажуть політологи та фінансисти.
Експерти кажуть, що головні ресурси Путіна – Резервный фонд і Фонд национального благосостояния России можуть вичерпатись вже на початку 2017-го.
Ще один фактор – зростаюче невдоволення політичних та бізнес-еліт.
Високі російські чини та заможні бізнесмени звикли тримати гроші не у російських, а у швейцарських банках, їхні діти навчаються не у російських, а європейських вишах, а інвестують акули бізнесу не в успішний в лапках туристичний Крим, а в об`єкти поближче до лазурного узбережжя.
-Ніхто не знає чиї активи завтра можуть бути заарештовані або що ще може статися, загалом всі хочуть, щоб це якось заспокоїлося, – розповідає депутат Деждуми Росії (2011-2016) Ілля Пономарьов.
Щоб це якось заспокоїлось, треба понизити градус конфронтації із Заходом і позбавитись санкцій. Політолог Вадим Карасьов підтвердив існування західного плану – він вигідний російським олігархам і стосується повалення режиму Путіна через еліти.
Читайте: Чому небезпечно дружити з Путіним
Але водночас із цим ті ж самі еліти, потерпаючи від економічних обмежень Заходу, розуміють, що єдине джерело їхніх надприбутків – це бути вірним слугою ВВП. Немає Путіна – немає Росії, а точніше грошей в кишенях державних крадіїв.
Але можливо ВВП все ж побоюється, що у певний момент план повалення може спрацювати і саме тому вирішив убезпечитись. Переставляє ключові фігури свого оточення і задумав раніше віддати собі президентський мандат на наступні 6 років.
Тому експерти не виключають вже апробовану 8 років тому операцію Спадкоємець.
– Для цього є такі статусні ліберали, які користуються авторитетом у західних колах. Це буде такий колективний Путін. Скоріше за все, Мєдвєдєв на президента, Кудрін стане прем’єр-міністром, Володін В’ячеслав залишиться і керівником Держдуми, а Адміністрацією керуватиме Антон Вайно, – говорить політолог Вадим Карасьов.
Мєдвєдєву Путін довіряє, кажуть політологи. Адже одного разу він вже отримав від ВВП владу, а потім покірно її віддав. Цікаво, що екс-міністр фінансів Росії Кудрін, якому Вадим Карасьов пророкує крісло прем‘єра, торік вже пропонував провести дочасні президентські вибори.
Експерти не виключають на пост прем’єра з табору так званої контрольованої ліберальної опозиції навіть таких кандидатур, як лідер Яблока Явлінський чи мільярдер Прохоров.
Але деякі політологи говорять і про кардинально протилежний вектор після можливих дочасних виборів – побудову не фантомно-ліберальної, а посилення силової імперії Путіна.
Одним із вірогідних спадкоємців Путіна називають якраз його колишнього охоронця Дюміна, якому ВВП свого часу доручив евакуацію з Криму Януковича.
Якщо ж Путін хоче сам переобратись на наступний термін у найзручніший для цього час, щоб не чекати на погіршення соціально-економічної ситуації, перепоною для нього може стати російська Конституція, яка не дозволяє достроково піти, а потім балотуватись. Але на цей випадок у ВВП є конституційна більшість у Парламенті. Тому переписати головний закон під себе – не проблема. Як це було з антиконституційним третім терміном Путіна.
Хто б не став наступним Президентом Росії, але Захід вже почав активно тролити Путіна. Під час засідання Валдайського міжнародного дискусійного клубу з красномовною темою Майбутнє починається сьогодні: контури завтрашнього світу експерти кілька разів відправляли Путіна на пенсію.
Конкретні відповіді на філософські запитання Хто стане новим Президентом Росії і чи будуть взагалі дочасні вибори дізнаємось за кілька місяців.
Нагадаємо, у найближчі роки політика газової труби Володимира Путіна стане застарілою.