
Інавгурація Володимира Зеленського стане останнім етапом утвердження його на посаді президента. Втім, поки що невідомі ані дата події, ані програма.
У команді нового президента кажуть про “штучки”, які можуть вигадати, а букмекери вже роблять ставки на оригінальне місце проведення.
Подивіться на нас – все можливо, – сказав Зеленський після виборів. Тому очікувати від нестандартного політика, який щоразу ламає усталені шаблони, можна чого завгодно.
Читайте: Інавгурації президентів України: закриті двері, непритомний солдат і сюрприз від Зеленського
Коли інавгурація Володимира Зеленського?
Крайня дата – 3 червня 2019 року.
3 травня 2019 року офіційне урядове видання Голос України оприлюднило результати виборів, отож офіційний вступ президента у повноваження має відбутись не пізніше 30 днів з цього дня.
Саму дату має затвердити Верховна Рада, проголосувавши більшістю голосів – 226.
Які дати пропонують?
Дата, яку запропонував Володимир Зеленський, – 19 травня. Саме з цією пропозицією 4 травня він завітав до Верховної Ради та попросив Андрія Парубія підтримати ініціативу.
Відповідний законопроект у парламенті вже зареєстрували.
Втім, не всі погоджуються з її доцільністю. Основна проблема – 19 травня відзначають День пам’яті жертв політичних репресій.
Нардеп Віталій Купрій запропонував альтернативу – щоб дата не співпадала з днем пам’яті, провести церемонію 20 травня.
Втім, у Верховній Раді раніше пропонували 28 травня. Фактично, це гарантуватиме депутатам їх нерозпуск.
Нагадаємо, найближчий сесійний тиждень почнеться вже 14 травня. Саме тоді депутати можуть проголосувати за дату інавгурації.
Політолог Тарас Загородній впевнений, що депутати не проголосують за 19 травня:
– Висока імовірність, що проголосують за 28-ме. Якщо не відбудеться голосування, то згідно з законодавством, спікер одноголосо призначить дату. Щось мені підказує, що це буде 28 травня або 3 червня.
Раніше Андрій Парубій заявляв, що зараз “немає підстав для розпуску парламенту, а після 27 травня їх і не зможе виникнути”.
Чому важлива дата інавгурації?
Володимир Зеленський декілька разів у інтерв’ю журналістам натякав, що йому було б вигідно розпустити Раду. Дійсно, без підтримки у Раді ані законопроекти президента, ані кадрові призначення не можуть бути реалізовані.
Згідно з Конституцією, повноваження Верховної Ради НЕ можуть бути завершені достроково в останні шість місяців її роботи. А повноваження парламенту спливають 27 листопада, отож Зеленський має офіційно стати президентом ДО 27 травня, після чого нинішні депутати отримають імунітет.
Втім, окрім термінів, у Зеленського мають бути і юридичні підстави для розпуску депутатів. У команді політика кажуть, що такі є – відсутність коаліції (після 2014 року Батьківщина та Самопоміч вийшли з коаліції).
Чи можна розпустити парламент?
Політолог Тарас Загородній впевнений, що чіткої юридичної схеми розпуску Верховної Ради немає.
– Є схеми, які “заднім числом” хочуть підтвердити відсутність коаліції на підставі судових рішень. Це дуже хитка і некрасива юридична позиція, тому може статись так, що цей указ просто не будуть виконувати.
Він нагадує історію 2007 та 2014 років, коли розпадалась коаліція. Депутати, за словами політолога, розпускаються тільки тоді, коли є великі сили всередині парламенту, які хочуть його розпуску. А сьогодні парламент не бажає йти на такий крок.
– Висока імовірність, що у нього не вийде правильно це зробити. У нас коаліції де-юре не існує, але щоб зафіксувати факт її відсутності, про це повинен сказати пан Парубій. Я не бачу у нього великого бажання про це говорити.
Чому розпуск парламенту вигідний тільки Зеленському?
У парламентсько-президентській республіці повноваження президента дещо обмежені. Всі рішення він обов’язково має проводити через Верховну Раду.
Після інавгурації Зеленський стане владою, а його опоненти – опозицією. За словами Тараса Загороднього, після цього його рейтинг почне знижуватись:
– Відбудеться корекція рейтингу. У нього багато голосів Юрія Бойка, Юлії Тимошенко, навіть є розчаровані виборці Петра Порошенка.
Виборці Володимира Зеленського мають кардинально різні погляди на ключові позиції України.
Захід, який голосував за політика, підтримує вступ в НАТО, Схід – ні, та ж ситуація і з відносинами з Росією. Після того, як Зеленський почне ухвалювати рішення, частина його виборців перейде до інших діячів.
Депутати хочуть себе убезпечити, щоб не було жодного шансу їх розпуску.
– Вони політичні акули, які нюхом відчувають нестабільне становище. Співпрацювати з Зеленським у Раді поки що готова хіба що група Відродження. Всі інші будуть чекати, ситуативно десь підтримувати, а десь – ні, вимагати у нього посади та поступки, – говорить експерт.
Кадровий дефіцит Зеленського
Окрім того, політолог стверджує, що у Зеленського виникне дефіцит кадрів. Він не має наміру працювати з нинішніми політиками, втім, достатньої кількості нових у його команді немає.
– З 2004 року влада була побудована таким чином – спочатку приходять “помаранчеві”, потім “сині”, і у всіх був свій кадровий резерв . Після 2014 року багато “синіх” точно не повернуться у владу. Зеленському доведеться вступати в коаліцію з тими, хто зараз з посадам. У нього виходу немає.
Зовсім скоро Володимир Зеленський отримає свої повноваження, ставши верховним головнокомандувачем України. Очікування від президента у народу шалені. Від зовсім нереальних, на кшталт зарплат у кілька тисяч доларів, до цілком можливих. Всім сподобатись не вдасться, але втримати гідний рейтинг – у інтересах Зеленського. А оцінювати його почнуть вже з першого дня президентства.
Лілія Ященко