Укр Рус
Пояснюємо
, редакторка стрічки

Що таке блекаут та чи загрожує він українцям

Відключення світла
Фото: Pixabay, Pexels

26 серпня росіяни вчинили комбіновану атаку по енергетичій інфраструктурі України та пошкодили ряд важливих об’єктів. Через цю атаку НЕК Укренерго запровадила аварійні відключення світла.

Що таке блекаут, за яких умов він може настати та чи будуть вимикати світло у 2024 році — дізнавалися Факти ICTV.

Читайте також
Бомбосховища та укриття у Запоріжжі: де сховатися у разі режиму надзвичайної ситуації
бомбосховище, укриття

Блекаут: що це означає

Блекаут (Вlackout) – запозичений з англійської мови термін, який служить для визначення ситуації, за якої повністю припиняється подача електроенергії.

Зараз дивляться

Як правило, цей термін застосовується лише до масштабних інцидентів, коли відключення світла зачіпає великі житлові зони, і подачу енергії не вдається відновити від кількох годин до декількох тижнів.

Насправді термін blackout багатозначний, його застосовують у багатьох сферах життя. Наприклад, блекаут штори. У цьому випадку блекаут — це спеціальний матеріал, що блокує сонячне світло. 

А от алкогольний блекуат означає провали в пам’яті, коли мозок не запам’ятовує події, що відбуваються, коли людина під впливом алкоголю.

У нашому випадку блекаут електроенергії означає ситуацію, коли в результаті влучання ворожої ракети в обʼєкт електричної інфраструктури пропадає електрика.

Якщо перекладати з англійської, то blackout буквально це чорний (black) – назовні (out), або затемнення.

Що таке блекаут та чи можливий він у 2024 році Фото 1

Фото: Рixabay

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в ефірі телемарафону Єдині новини теж пояснив українцям значення терміну блекаут.

— Блекаут — це тоді, коли є критичне перевантаження і критичний незбіг попиту електроенергії на її пропозицію, яка забезпечується шляхом передавання її від об’єктів генерації до точок споживання. Тобто автоматика спрацьовує і вимикає споживачів, від’єднує їх від мережі, щоб вона не перегоріла, — зазначив Сахарук.

Взимку 2022 року українцям повідомляли, що можливий суцільний блекаут (коли світла може не бути кілька днів поспіль). Проте Сахарук зазначав, що повний блекаут може статися лише тоді, коли автоматика без попередження вимикатиме систему через критичне перевантаження й критичний незбіг попиту електроенергії на її пропозицію.

Читайте також
Як працюють поштомати Нової пошти під час відключення світла
Нова пошта, поштомат

Світові блекаути

Одна з найбільш відомих подій, повʼязаних з відключенням електрики, сталася 13 липня 1977 року у Нью-Йорку. Тоді блискавка влучила у лінію електропередачі.

Внаслідок цього майже 9 млн жителів міста залишилися без світла на 25 годин. У народі цю подію охрестили Ніч Страху в Нью-Йорку.

Крім того, відсутність освітлення призвела до масштабної хвилі насильства і мародерства. Саме через той спалах злочинності цей блекаут і назвали Ніч Страху, а жителі Нью-Йорка надовго запам’ятали цю подію.

14 серпня 2003 року відбувся грандіозний збій електропостачання у США та Канаді. Близько 10 млн осіб у Канаді та 40 млн у США залишилися без світла.

Однак більшість життєво важливих служб продовжували працювати. Як виявилось, причиною великого блекауту стали дерева під лініями електропередачі, дуже високе споживання електроенергії, через що сталося замикання та спрацював захист.

Ще один блекаут тривав з 20 листопада до 8 грудня 2015 року у Криму. Це відключення спричинив підрив опор лінії електропередачі, якими і подавали електрику з материкової частини України на півострів.

Відключення світла в Україні

Російські окупанти поставили собі за мету взимку 2022 року залишити українців без світла і тепла, тому обирали для своїх атак електростанції та ТЕЦ.

Через пошкоджене обладнання в Україні почали застосовувати графіки обмеження електропостачання. Тоді президент Володимир Зеленський неодноразово закликав українців економити електрику в пікові години навантаження (з 07:00 до 12:00 та з 17:00 до 23:00).

Крім того, перебої в електропостачанні можуть відбуватися через дефіцит потужностей. Річ у тім, що зима 2023 почалася для українців гірше, ніж 2022 року. У 2023 році опалювальний період ми закінчили, коли 75% теплової генерації були зруйновані або пошкоджені. Взимку 2022 року такого не було.

Саме через нові руйнування критичної інфраструктури і відсутність резерву генерувальних потужностей в Україні у 2024 році знову почалися відключення світла.

Чи можливий блекаут в Україні-2024

Генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко в ефірі Єдиних новин заявив, що теоретично блекаут в Україні у 2024 році можливий, хоча енергетики поки не прогнозують.

У регіонах зараз діють лише екстрені аварійні вимкнення електроенергії.

Міністр енергетики Герман Галущенко попередив про складну зиму 2024-2025 років. Він зазначив, що через постійні російські обстріли енергетичної інфраструктури, ситуація залишається складною. Однак, уряд працює над відновленням пошкоджених об’єктів, будівництвом нових та розвитком розподіленої генерації, що дозволить забезпечити стабільне електропостачання навіть у разі подальших атак.

До речі, варто продумати та купити усі необхідні речі для блекауту: ліхтарики, свічки, сірники, запальнички, їжу з тривалим терміном зберігання, джерела безперебійного живлення (акумулятори чи генератори) тощо.

Читайте також
Буде складнішою, ніж попередня: Галущенко дав прогноз на зиму
Герман Галущенко

Відключення електроенергії, відключення світла, Війна в Україні, Ракетні удари Росії
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Ad

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка