Енергетична битва цієї зими: чи вдасться пережити морози без блекаутів
Економити не лише воду, а й світло, тим більше, переживши блекаути минулої зими. За літо чимало виробництв перейшли на альтернативні джерела, подбавши про те, як не бути тягарем для енергетичної системи. Хоча, з приходом другої воєнної зими, навіть у години пік торговельні центри чи кафе сяють, як різдвяні ялинки.
Кожен може зробити внесок в енерговитривалість, а отже – в перемогу. Так міркують на підприємстві, яке виготовляє соняшникову олію. За добу – до 70 тонн. Майже всю продукцію експортують у Європу й на 100% залежать від електрики. Заради плану Б у травні встановили сонячну станцію.
Інвестиція обійшлась у 12 мільйонів гривень, але за років 5 вона себе окупить. Та головне – підприємство стабільно і незалежно працює завжди. На випадок тривалих відключень є генератор, який рятував торік під час блекаутів.
А на підприємстві з деревної стружки виготовляють ДСП-плити – основу виробництва корпусних і м’яких меблів не лише в Україні, а й у світі. Це чи не найбільший в Україні виробник цієї продукції, і на експорт теж. Підприємство потужне, споживає багато електроенергії.
Під час його будівництва вже подбали про енергоефективність. Але торік у час дефіциту електрики підприємство першим в області самостійно імпортувало з-за кордону електроенергію на 6 МВт.
Імпортуватимуть і цього року. Мінекономіки, до речі, обіцяє, що підприємства, які імпортують світло, відключатимуть лише в крайньому разі, для запобігання аварії. А ще тут змонтували газову електрогенераційну установку для незалежності за повного блекауту. Чимало енергомістких виробництв змінюватимуть графік роботи або свідомо пішли на зимовий застій, та заощаджувати ще є де.
– Загалом, звісно, резерви скорочення споживання ще дуже великі й багато нераціонального, неправильного споживання залишається, – запевняє директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Київський ЦУМ увімкнув святкову підсвітку і горить навіть у пікові години. На запитання Фактів тут відповіли: коли буде дефіцит – реагуватимуть.
– Адміністрація універмагу уважно стежить за повідомленнями ДТЕК та Укренерго про можливий дефіцит електроенергії у місті. Ми завжди готові оперативно вжити всіх необхідних заходів для відповідального енергоспоживання, – кажуть у ЦУМі.
Працюють сітілайти на всю будівлю в іншому торговельному центрі, але й тут готові вимкнути їх за потреби.
– Звичайно, коли ми отримаємо цю директиву від міста, що весь бізнес має в економрежимі ставитися до споживання електроенергії, то ми будемо дотримуватися того, що каже нам місто. Коли буде постанова влади, ми вимкнемо наші фасадні екрани, – відповідає працівниця служби зв’язків із громадськістю Гулліверу Катерина Пещакова.
Та насправді, кожен із нас споживає багато енергії. Тож і наш внесок в економію світла має велике значення.
З часів торішніх відключень усі пам’ятають правило: один прилад за один раз. Це значить, якщо вмикаємо електрочайник, то не чіпаємо плиту чи мікрохвильовку.
І навпаки, коли готуємо їсти – мовчить чайник і решта приладів. Бойлер у пікові години слід вимикати. Вночі нехай працює і пральна машина. Це вже зменшить навантаження на систему.
Вимикайте світло там, де не потрібно. Ці правила дозволять заощадити в пікові години 5-6 кіловат в одній квартирі, а в масштабах країни це чимало.
Прилади, які найбільше навантажують систему: телевізор, комп’ютер, бойлер і холодильник, фен, праска, електрообігрівачі та кондиціонери. Усі вони мають свою потужність і з’їдають електрику навіть тоді, коли увімкнені в розетку в режимі очікування. Наприклад, комп’ютер навіть у вимкненому стані може брати з мережі близько 1,3 Вт, а монітор на 23 дюйми – до 1 Вт. Мікрохвильова піч з’їдає 1,5 Вт. Мультиварка в спокої з’їдає 1,4 Вт. Споживає й телевізор у режимі очікування.