Енерготарифи в Нідерландах: чим відрізняються від України
У Нідерландах держава регулює енерготарифи. Мета такої політики, пошук балансу. Громадяни повинні отримати справедливу ціну за електрику, а власники енергомереж не заробляти надприбутків.
Голландська влада визначає тарифи на 3-5 років. У країні конкуренція, користувачі можуть вибирати у кого саме купувати електрику.
Якщо у вас зникло світло, оператор має полагодити все за 2 години, інакше він заплатить штраф – 40 євро за кожну годину без електрики. Кожний оператор електромереж також показує державі, які заплановані витрати на утримання інфраструктури і у що він інвестує. Після цього для кожної конкретної компанії визначають верхню межу тарифів, більше якої стягувати з населення заборонено.
Якщо ж власник керує неефективно, і витрачає понад план, то ці збитки не можна перекласти на споживачів, лише з бюджету компанії. Тож вони все точно планують, і знаючи, якими будуть тарифи наступні 5 років, можуть спокійно модернізувати обладнання і вигравати конкуренцію на ринку.
Читайте: У Києві здорожчає холодна вода: коли і на скільки
Голландська влада оцінює реальні інвестиції і витрати операторів енергомереж.
В Україні власники купили обленерго за заниженими цінами, інвестицій у зношену інфраструктуру майже не було.
Якщо рабтарифи в Україні приймуть, то електрика для споживачів зросте на третину, вважають експерти. Що потягне за собою дорожчання всіх товарів і послуг.
Водночас у Європі рабтарифи гарантують, в країні і оновлюють енергомережі, і громадяни справедливу ціну в платіжках отримують.
До слова, під час саміту Україна-ЄС у Брюсселі 9 липня обговорять боротьбу з корупцією, макрофінансову допомогу Євросоюзу для України та імплементацію Мінських угод.