Оксана Ясницька, кореспондентка програми Вікна-новини
10 витоків газу у будинку: як перевірити систему та хто за це відповідальний
У кожній будівлі фіксують у середньому понад 10 витоків газу – таку тривожну статистику виявили масштабні перевірки газових систем у багатоквартирних будинках Львівщини. Основна причина — недбалість ОСББ та керівних компаній, які роками ігнорували перевірки систем газопостачання.
Щоб виправити ситуацію, Міністерство енергетики України видало наказ, який зобов’язує газівників перевіряти щільність і герметичність труб. Як саме відбувається технічне обслуговування газової мережі – далі у матеріалі.
Один із багатоквартирних будинків у Львові здали в експлуатацію майже 17 років тому. Відтоді повного обстеження будинкових газових мереж тут не проводили. Нині фахівці взялися випробовувати їх на щільність, щоб перевірити, чи є витоки газу в будівлі.
– Зараз ми стежимо, як відбувається падіння тиску на динамометрі. Це свідчить про те, що система постачання будинку не герметична, і зараз ми будемо розпочинати пошук, локалізацію та ліквідацію витоків газу, – говорить провідний інженер служби технічного обслуговування Андрій Гірняк.
Фахівці здійснюють технічне обслуговування виключно внутрішньобудинкової системи газопостачання і технічних пристроїв спільної власності. Труби ж усередині квартир мають обслуговувати окремо.
Як перевірити, чи є витік газу у будинку
За допомогою приладу високочутливого течошукача можна перевіряти наявність витоків газу на різьбових з’єднаннях. Якщо прилад видає звуки – це вказує на наявність витоку газу. Для його ліквідації потрібно перекрити подання газу на крані.
Потім повторно випробовують на щільність газову мережу. Після цього вже видається висновок експертів щодо будинку.
– Під час проведення технічного обслуговування багатоквартирного будинку було виявлено 15 витоків газу. Всі витоки газу локалізовано, ліквідовано. Система газопостачання придатна до подальшої експлуатації, – додає Андрій Гірняк.
Для перевірки герметичності газової мережі майстрам достатньо мати доступ лише до однієї квартири. Згідно з правилами, таке технічне обслуговування треба виконувати раз на 5 років – якщо газовим мережам до 25 років. Якщо більше – кожні 3 роки. Послуга платна. У кожному будинку – вартість індивідуальна, залежить від кількості квартир та особливостей мереж.
– Платіжка надійде наступного місяця, де буде вказана фіксована оплата. Мешканці повинні до цього поставитись відповідально та обов’язково покрити цю оплату, – говорить голова ОСББ Наталя Томашевська.
Обов’язкове технічне обслуговування газових мереж виконують від початку цього року – після того як Міністерство енергетики видало відповідний наказ. Причиною стала жахлива статистика. Профільні служби перевірили понад 10 тис. багатоповерхівок в Україні та виявили більш як 100 тис. витоків газу. Частину з них – у Львівській області.
– Станом на сьогодні ми провели технічне обслуговування в 3 218 будинках і виявили понад 43 тис. витоків газу. У середньому на будинок від 10 до 15 витоків газу наші хлопці виявляють. Це будинки не на 100-200 квартир, а старі, 3-4-поверхові, де небагато квартир, – пояснює головний інженер львівської філії Газмережі Богдан Гук.
А все через недбалість ОСББ і керівних компаній, які роками ігнорували перевірки систем газопостачання, твердять фахівці. Нині ж балансоутримувач чи власник будинку має або самостійно укласти угоду на технічне обслуговування, або ж будинок автоматично перейде під крило місцевих газівників.
– Людина має ринок , який складається з сертифікованих організацій, які мають відповідні дозволи на виконання такого виду робіт, тому власники будинків мають укласти цей договір. Якщо власник будинку не обрав з ким, тоді обов’язок на проведення такого виду робіт покладається на нас як виконавця, – додає Богдан Гук.
Що стосується обслуговування мереж та обладнання всередині квартир, за нього доведеться сплачувати окремо. Кожен власник квартири повинен самостійно укласти додатковий договір з оператором газорозподільної мережі або іншою спеціалізованою компанією на технічне обслуговування внутрішньоквартирних мереж і обладнання.