Укр Рус

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО)

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО)

Сьогодні вранці в результаті вибуху машини в центрі Києва загинув відомий журналіст Павло Шеремет.

Шеремет був у машині керівника і співзасновник Української Правди Олени Притули.

Факти ICTV зібрали найбільш резонансні факти про життя і професійну діяльність журналіста, а також можливі версії вбивства і реакцію колег і політиків на те, що трапилося.

Зараз дивляться

Хто такий Шеремет

Павло Шеремет народився в Мінську в 1971 році. Був російським, білоруським та українським тележурналістом.

Також керував відділом спеціальних інформаційних проектів ОРТ (Перший канал).

В подальшому працював на Громадському телебаченні Росії, на РЕН-ТВ. З 2012 року почав вести блог в інтернет-виданні Українська правда.

З 2015 – ведучий на українському Радіо Вести.

Шеремет був одружений. У нього залишилося двоє дітей – син Микола та донька Єлизавета.

Життя та професійна діяльність

Шеремет отримав економічну освіту і починав свою кар’єру з банківської справи.

У 1992 році працював консультантом економічних програм Білоруського телебачення. Незабаром став ведучим щотижневої аналітичної програми Проспект Білоруського ТБ.

У 1996 році призначений головним редактором Білоруської ділової газети. У тому ж році став завідувачем білоруським бюро Громадського російського телебачення (ОРТ, нині — Перший канал) і власним кореспондентом ОРТ по Білорусії.

У Білорусії Шеремет мав репутацію “особистого ворога” Лукашенко, за що в свій час навіть опинився у в’язниці.

Зокрема, в липні 1997 року, під час зйомки репортажу про ситуацію на білорусько-литовському кордоні, був заарештований за звинуваченням у “незаконному перетині кордону, в отриманні грошей від зарубіжних спецслужб і в незаконній журналістської діяльності”. Його засудили до двох років позбавлення волі умовно і до одного року іспитового строку, у в’язниці він провів три місяці. Загалом Шеремет тричі був заарештований в Білорусії.

У 1998 році Шеремет почав працювати в Росії. Він став спеціальним кореспондентом програм Новини і Час дирекції інформаційних програм ОРТ, а в січні 1999 року обійняв посаду шеф-редактора російської та зарубіжної кореспондентської мережі дирекції інформаційних програм ОРТ. Був ведучим щотижневої аналітичної програми Время.

У 2000 році Шеремет пішов з новинних програм і продовжив працювати на Першому каналі вже як автор документальних фільмів і спеціальних проектів в рамках інформаційних програм. Остаточно пішов з телеканалу в 2008 році.

У 2005 році за ініціативи Павла Шеремета був заснований незалежний білоруський інформресурс Білоруський партизан, де працювали журналісти, які були змушені виїхати з країни.

Незважаючи на те, що журналіст вже довгий час працював у Росії і мав російське громадянство, білоруські спецслужби знову згадали про нього у 2010 році, відібравши у нього громадянство.

У 2011 році Шеремет деякий час працював ведучим передачі на телеканалі РЕН ТВ. З вересня 2013 по 2014 працював ведучим на Громадському телебаченні Росії. Блоги на Українській правді Шеремет завів у 2012 році

Шеремет був прихильником Майдану, публічно засуджував російську агресію Росії проти України.

Зокрема, у квітні 2014 року взяв участь у конгресі Україна — Росія: діалог. Підтримував дружні стосунки з російським опозиційним політиком Борисом Нємцовим, якого вбили під стінами Кремля.

У червні 2015 року журналіст запустив авторський проект Діалоги на українському телеканалі.

З вересня 2015 року по квітень 2016 року — ведучий на українському Радіо Вести.

Резонансні матеріали і “вороги”

Колеги і політики Шеремета стверджують, що серйозних ворогів у журналіста не було. Він ніколи не мовчав про те, що відбувається, але і загроз, за словами близьких, не отримував.

Зазначимо, що Шеремет є одним з авторів книги Випадковий президент, присвяченій режиму президента Білорусі Лукашенка, а в 2005 році написав книгу Пітерські таємниці Володимира Яковлєва про нових російських політиків з Санкт-Петербурга.

 У 2009 році вийшла його книга про Саакашвілі, про 60-денну війну в серпні 2008 року, про російсько-грузинські відносини Саакашвілі/Грузія. Загиблі мрії. Журналіст також є автором 30 документальних фільмів.

Версії загибелі

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО) Фото 1

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО) Фото 2

Прокуратура кваліфікувала загибель журналіста Павла Шеремета як умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб – 2 ч. п. 5 ст. 115 КК України.

Разом з тим, ЗМІ повідомляють про три основні версії вбивства журналіста і громадського діяча. Так, безпосередньо радник глави МВС Зорян Шкіряк заявив, що правоохоронці розглядають версії – особиста неприязнь, професійна діяльність і “російський слід”.

Про це він заявив ЗМІ.

Тим часом, український політолог Тарас Березовець упевнений, що вбивство Павла Шеремета це спроба залякати суспільство.

– Автори злочину цинічно розраховують посіяти паніку та недовіру. Відчувається, що найстрашніші відкриття явно чекають нас попереду, – написав Березовець.

Радник глави МВС Антон Геращенко зауважив, вбивство журналіста Павла Шеремета може бути використано для дестабілізації ситуації в Україні, а також заговорив про російський слід.

– В першу чергу все пов’язане з його журналістською діяльністю. Не виключаю і російський слід, — заявив Геращенко.

– Слідство вивчить всі можливі версії вбивства Павла Шеремета з метою встановлення особистостей виконавців, організаторів і найголовніше замовників цього злочину, – прокоментував Геращенко і додав, що ключ до розгадки також може бути в останньому блозі Шеремета на Українській правді – Азов, відповідальність і добробати, що присвячений підтримці батальйону і його лідера Андрія Білецького.  

Відомий український політолог Вадим Карасьов схиляється до кримінальної версії загибелі журналіста.

– Схиляюся до кримінальної версії. Він копав по ряду невідомих, але темних справ, в тому числі були розслідування по Одеській області та ряд інших самостійних компаній. Мабуть, вийшов на дуже велику рибу і зачепив чиїсь інтереси. Я його добре знав – він дуже допитливий і чесний журналіст. Мабуть, за це і поплатився, – зазначив Карасьов.

Російський слід Карасьов спростовує. На його думку, Росії це не потрібно.

На думку політолога Руслана Бортника, це політичне вбивство з метою залякати групу людей.

– Вбивство Шеремета може стати другим кейсом Гонгадзе, – вважає експерт.

Реакція соцмереж

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО) Фото 3

На жахливу смерть журналіста блискавично відреагували сотні людей. Це і політики, і перші особи країни, і колеги. Всі в один голос стверджують, що це вбивство. Багато хто відмовляється від коментарів, додаючи, сьогодні день скорботи. Нижче опубліковані найперші і найважливіші коментарі про те, що трапилося.

Наостанок нагадаємо, що Шеремет отримав ряд нагород за свою журналістську та правозахисну роботу. Зокрема в 1998 році він отримав премію Міжнародного комітету захисту журналістів за внесок у розвиток свободи слова, а в 2002 році став лауреатом премії ОБСЄ за демократію і за захист прав людини в галузі журналістики.

Павла Шеремета поховають у Мінську. Так вирішила його мати, повідомляє Білоруський партизан.

Зазначимо, з 13-00 у МедіаХабі на вул. Суворова 4/6 можна вшанувати Павла Шеремета, залишивши запис у книзі пам’яті.

Вбивство Шеремета: вороги журналіста і версії трагедії (ФОТО, ВІДЕО) Фото 4

Читайте: Шеремету відірвало ноги, він помирав 10 хвилин

Раніше Факти ICTV повідомляли, у Києві вранці в результаті вибуху автомобіля загинув відомий журналіст Павло Шеремет. Як повідомили нардеп Антон Геращенко, в машині Шеремета була вибухівка на дистанційному управлінні. Політики стверджують, що це було вбивство.

Фото: Twitter, Facebook.

Аліна Ісаєва.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка