
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця заявив, що статут Організації Об’єднаних Націй необхідно реформувати, оскільки поправки до нього не вносилися з 1973 року, і він уже не відображає світ ні де-факто, ні де-юре.
Про це постпред сказав із трибуни Генасамблеї 16 листопада.
Кислиця нагадав, що з 1945 року, коли було підписано статут, він змінювався п’ять разів, реагуючи таким чином зміни у світі.
– Але процес внесення поправок зупинився 48 років тому, незважаючи на те, що світ XXI століття не можна порівняти зі світом 1973 року. Карта світу кардинально змінилася, і такі штучні створення, як Радянський Союз, пішли у минуле. Вони зникли з карти світу, але все ще перебувають у Статуті ООН, – нагадав дипломат.
Сергій Кислиця зазначив, що Секретаріату ООН доводиться використовувати у своїх матеріалах формулювання, які відсутні у тексті статуту.
Він вважає, що це відбувається тому, що країни-члени не домовилися про зміни, а тому настав час реформації.
Зокрема, слід передбачити обмеження права вето для постійного члена щодо тих конфліктів, у яких він є однією зі сторін.
– Цілком недоречно, що постійний член Ради безпеки має привілей користуватися правом вето при розгляді ситуацій, в які він безпосередньо залучений як сторона конфлікту, – наголосив Кислиця.
Також український постпред запропонував посилити представництво групи Східної Європи, оскільки вона одна з найменших у Радбезі – 23 держави представлені лише однією.
Нагадаємо, у Раду Безпеки ООН входить 15 країн. Це п’ять постійних членів та десять – непостійних, їх обирає Генасамблея терміном на два роки.
Постійні члени – США, Велика Британія, Франція, Китай та Росія – мають право ветувати будь-яке рішення Ради безпеки.
Цим часто користується Росія, коли розглядають питання, пов’язані з її агресією проти України.
Фото: Постійне представництво України при ООН