Укр Рус
, Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News

Українські бомбосховища можуть перетворитись на братські могили (відео)

Українські бомбосховища можуть перетворитись на братські могили (відео)

Обладнані і надійні сховища – так держава мала подбати про мирне населення на випадок війни. На практиці ховатись від обстрілів і залпів Градів жителям Сходу довелось у підвалах власних будинків. Бомбосховища, успадковані державою з радянських часів, виявились не лише не обладнаними, а й давно приватизованими, і тепер місця в них продаються за астрономічні суми. Журналісти каналу ICTV перевірили стан бомбосховищ Києва, проїхались Центром та Півднем України, щоб побачити, як держава цінує життя своїх громадян.

Жителі Донеччини та Луганщини, які опинились у епіцентрі бойових дій, місяцями змушені жити в необладнаних підвалах власних будинків. Навіть із першими залпами Градів та Ураганів чиновники не потурбувались елементарно перевірити стан бомбосховищ, які на випадок війни та стихійних лих мали рятувати життя українців. Першими, хто поцікавився їхнім станом стали волонтери та журналісти.

Як виявилось, більшість із споруд стратегічного значення знищені та не підлягають відновленню, значна частина – викуплені під ресторани, магазини та турфірми. Повернути сховища у власність держави виявилось неможливим – вони встигли змінити вже кількох власників. Ті ж, хто встиг приватизувати укриття – продають їх для порятунку за мільйони гривень.

Зараз дивляться

– Де-юре, об’єкти державної  громадянської оборони повинні були залишитись в держвласності. Різні хитруни по-різному проводили цю приватизацію, внаслідок чого об’єкти, які повинні були залишитись в держвласності, переходили в приватні руки, – пояснюють у кіровоградській міськраді, у відданні якої 22 бомбосховища. – На сьогоднішній день, олігарх каже: секундочку, я йог окупив, я його приватизував – це все моє майно!

Решта укриттів перетворились на сміттєзвалища та місця для пиятики. Жити тут гидують навіть бомжі. Навіть у благополучному Києві, столичні посадовці, замість того, аби якнайширше інформувати населення, – всі дані про захисні споруди Києва несподівано засекретили. Причини такої таємничості – укріпленні не просто не можуть нікого захистити, але й у разі обстрілу ризикують перетворитись на братські могили.

– Якщо сюди, не дай боже, зайдуть люди, то скоріше за все просто це стане братською могилою, – говорить досвідчений дигер Микита Абельмасов про одне із укріплень на вулиці Хрещатик. – На даний момент ні електрики, ні водопостачання не збереглося. Правда, збереглися протигази, але вони в поганому стані. Довіряти речі, яка пролежала більш ніж 50 років, своє життя – це не розумно.

І така ж ситуація у Центрі і на Півдні України. І коли смертельний грім війни не змусив чиновників подбати про безпеку людей, як повелося, ініціативу з прибирання підвалів і ремонту бомбосховищ підхопили по всій країні прості українці.

Найпотаємніші закутки українських бомбосховищ, куди давно не ступала людська нога, – дивіться у сюжеті програми «Дістало!»

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка