Що відбувається на Донбасі: буде війна чи мир? (ІНФОГРАФІКА)

Ситуація на Донбасі стає все більше заплутаною. З одного боку, Нормандська четвірка заявляє про ймовірність залучення поліцейської місії, з іншого – маємо ознаки ймовірної ескалації. То що буде – війна чи мир?
Факти ICTV зібрали найважливіші заяви топ-спікерів сторін конфлікту, посередників та НАТО.
Що говорить Україна?
Нещодавно від Петра Порошенка почули гучну заяву, яка дала надію багатьом українцям:
– У нас є всі можливості найближчим часом співати футбольний гімн, український гімн у Донецьку під жовто-блакитними кольорами, – це президент України сказав під час проводів української збірної на Євро-2016.
У той же час секретар РНБО Олександр Турчинов б’є на сполох. На його думку, без посилення санкцій проти Росії буде тільки гірше, і не лише для України:
– Шлях умиротворення агресора замість посилення санкцій та інших реальних дій призводить лише до зростання кількості жертв серед українських військових та мирного населення, а також посилює небезпеку розв’язання Кремлем повномасштабних військових дій у Європі.
Зокрема, секретар РНБО доповів, Росія готує активізацію військового протистояння.
А президент України публічно зізнався, проблему з агресією Росії поки не вирішити:
– Захід прагне до більшої гармонії для збереження і спільного процвітання. Росія ж, з іншого боку, жадає більшого впливу і відмовляється керуватися принципом глобальної спільної вигоди… Давайте будемо відвертими: поки у нас немає ключа від цієї проблеми. Поширюються розчарування і цинізм, – заявив Петро Порошенко.
Та хай там як, але війського шляху повернення Донбасу не існує, сказав глава України.
З іншого боку, Петро Порошенко говорив, що вибори на окупованих територіях можуть провести вже цьогоріч.
Представник України у Тристоронній контактній групі Леонід Кучма відзначив, що деякі проблеми на окупованих територіях Донбасу вирішуються, але питання політичні та безпекові – стоять на місці.
Українські військові думають трохи інакше. Приміром начальник Генерального штабу, головнокомандувач Збройних сил України Віктор Муженко не бачить загрози повномасштабного наступу на Донбасі:
– На сьогодні не спостерігається створення якихось потужних ударних угруповань на якихось окремих напрямках.
Серед важливих проблем на Донбасі Віктор Муженко називає активізацію переміщення російсько-терористичних солдатів та військової техніки через втрату контролю над ділянкою українсько-російського кордону.
А от міністр оборони України Степан Полторак дав сумний прогноз щодо Донбасу: конфлікт на сході України, на думку глави оборонного відомства, може затягнутись на роки.
Що говорить Росія?
У Кремлі кажуть, що перемир’я на Донбасі на межі зриву.
– Проблема загострилася. Частішають випадки порушень, на жаль. Це є загрозою режиму перемир’я. Це перемир’я, як ми знаємо, є наріжним каменем Мінських домовленостей. І, безумовно, таке занепокоєння було висловлене президентом Путіним, – сказав речник глави РФ Дмитро Пєсков.
Та Росія, чомусь, сподівається вирішити проблему агресією. У російському міноборони вже заявили про стягнення до кордону з Україною армії та військової техніки.
– За останній рік військово-політична обстановка на південно-західному стратегічному напрямку істотно загострилася… Бойовий склад округу був посилений, війська оснащені сучасною військовою технікою, в тому числі високоточною зброєю великої дальності – сказав міністр оборони Сергій Шойгу.
Сам же Володимир Путін категорично впевнений: Україна перша порушує Мінські домовленості та відкриває вогонь по бойовикам. Російський президент бачить вирішення проблеми на Донбасі так: Україні потрібні відповідні зміни до Конституції та закон про амністію проросійських найманців.
Проте Володимир Путін зазначив ще одну цікаву деталь:
– Жодних активних бойових дій на Донбасі не буде.
Дані штабу АТО. Детальніше читайте тут.
Що говорить НАТО?
Ситуація на Донбасі скоро може перетворитися у заморожений конфлікт на території України, заявив глава військового комітету НАТО Петро Павло.
НАТО обрав політику стримування, а не напад. У той же час, від представників альянсу часто лунають заяви про готовність дати відсіч у разі активізації російської агресії.
Про ведення військового контингенту НАТО на територію України для повернення Донбасу мови немає.
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив, що Північноатлантичний альянс не має на меті розпочати нову “холодну війну” з Росією.
Слова словами, а дії НАТО говорять самі за себе. Альянс готується до можливої агресії РФ шляхом посилення східного фронту. Про це говорять і масштабні навчання в Естонії, де знаходиться близько 6 тисяч військових НАТО, і перша натівська рота в Грузії.
– Зміцнення східного флангу НАТО є відповіддю на нові завдання, які стоять перед альянсом, у тому числі, на агресивну політику Росії, — пояснив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг.
Читайте: Поліцейська місія на Донбасі: прихована загроза чи шанс для України?
Що говорять США?
У Пентагоні звинуватили Росію у конфронтації. Причому, там мали на увазі на лише ситуацію в Україні, а й східну Європу в цілому.
– За два роки Росія анексувала Крим, дестабілізує становище в східній Україні; вона займається ядерним шантажем і погрожує Румунії та Польщі за те, що ті розміщують у себе системи протиракетної оборони, – сказав заступник міністра оборони США Боб Уорк.
Президент США Барак Обама неодноразово говорив:
– Санкції знімуть з Росії тільки тоді, коли Україні віддадуть Крим і виконаються Мінські домовленості.
Американський президент наголошував, що конфлікт в Україні потрібно вирішити.
Водночас, у США сказали, що готові надати летальну зброю, але лише у крайньому випадку. Про це говорив колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.
США не хоче наразі надавати Україні зброю, щоб не провокувати сторони конфлікту.
Варто зазначити, що США закликають Росію відвести важке озброєння з Донбасу, інакше може початися миттєве загострення ситуації – повномасштабні бойові дії. Про це заявляв посол США при ОБСЄ Даніель Баєр.
А от посол США в Україні Джеффрі Пайєтт дивиться на сьогоденний Донбас більш оптимістично:
– Нам все-таки здається, що ви вже пройшли найважчі часи цього конфлікту. І тепер взялися за побудову тієї справжньої європейської демократії, яка є метою України вже протягом останніх 25 років.
Що говорить ЄС?
Нормандська четвірка, яка складається з Росії, України, Франції та Німеччини зійшлась на тому, що поліцейська місія ОБСЄ повинна бути присутня на Донбасі.
Про те, які наслідки можуть бути після введення поліцейських ОБСЄ та що це взагалі означає, детально писали Факти ICTV.
У той же час, вирішення конфлікту у вигляді посилення санкцій проти Росії у Європі не бачать. Тому Євросоюз не посилюватиме діючі санкції. Про це заявила глава європейської дипломатії Федеріка Могеріні.
Та від того, щоб продовжити дію санкці, у Європі не відмовляються. Нагадаємо, термін дії санкцій проти Росії закінчується вже цього літа.
В ОБСЄ, спостерігачі якої знаходяться у зоні конфлікту на Донбасі заявили, що сторони небезпечно наблизилися одна до одної в низці місць лінії розмежування.
Таку заяву у травні зробив заступник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг. Зокрема, представник ОБСЄ констатує, ситуація залишається напруженою, адже сторони конфлікту перемістили важке озброєння у зону безпеки на Донбасі.
В ОБСЄ також згадали велику кількість мін і боєприпасів, якими заповнена значна частина лінії розмежування.
Генсек ОБСЄ Ламберто Заньєр побоюється, що ситуація на сході України починає набувати рис, характерних для заморожених конфліктів.
Богдан Амінов