Укр Рус
, журналістка розділу Здоров’я

Як українцям легалізуватися в Польщі, робота та соціальні виплати

Польща біженці

Уряд Республіки Польща планує прийняти закон, який відкриватиме доступ до ринку праці для громадян України, перебування яких у країні вважається легальним (перетин кордону від 24/02), повідомляє Фактам ICTV експертка з питань легалізації у Польщі Оксана Колесник.

Тобто працювати можна буде без дозволу.

Українці також матимуть можливість безкоштовно отримувати медичну допомогу.

Зараз дивляться

Офіційно, на підставі приписів кожна людина, яка перетнула кордон після 24.02.2022, забезпечена державною медициною, а саме:

  • візити до лікарів,
  • консультації,
  • знижки на деякі ліки,
  • обов’язкова вакцинація.

Але це не стосується вузькопрофільних напрямків (наприклад, ортодонт).

Також сім’ї з дітьми будуть отримувати соціальні виплати, як-от 300, 500 злотих.

Виплата 500 злотих – це соціальна щомісячна виплата на території Польщі, спрямована на надання допомоги сім’ям, що виховують дітей.

Виплати:

Вимоги: дитина перебуває на території Польщі. В батьків, або одного з них, наявна Посвідка на тимчасове або постійне проживання. Однак зараз планується допомагати всім дітям, які перебувають на території Польщі.

Виплата 300 злотих – це одноразова виплата на підготовку до школи, надається з 1 вересня по 30 листопада один раз на рік на дитину, що навчається. На закупівлю канцелярії, одягу, обладнання до школи.

Школи і дитячі садки будуть безкоштовними. Якщо раніше не було чистих україномовних шкіл у Польщі, а були лише інтеграційні класи, в яких акцент робився на вивчення мови та адаптацію дітей у польському середовищі, то наразі організовуються класи при школах, і групи в дитсадках з україномовними викладачами. Цей процес дуже активно розповсюджується на території Польщі, адже з України приїздять вчителі, готові допомагати і продовжувати свою діяльність на користь українських дітей біженців.

Безкоштовний проїзд

Щонайменше на один місяць українці мають безкоштовний проїзд у містах Польщі громадським транспортом (для цього потрібно показати контролеру паспорт зі штампом перетину кордону) та загальною польською залізницею PKP. Придбання квитка теж необхідне через касу. Так само після перевірки паспорта людина отримує квиток, але не платить за нього жодних коштів.

Легалізація:

Планується спрощена процедура для всіх осіб, які в’їхали після 24/02.

Читайте також
Як отримати прихисток українським біженцям в Іспанії
іспанія

Вона буде полягати у здійсненні реєстрації таких осіб і отриманні документа терміном до трьох років. У який спосіб буде проводитися реєстрація, де, та якого документа – поки що не ясно, але буде щось нове.

Допоки чіткого регулювання процесів біженства немає:

  • у кого є діючий біометичний паспорт – будь ласка, можна працювати, згідно з дозволами. Час видачі дозволу становить 3-7 робочих днів.
  • за наявності Карти Поляка дозвіл на роботу не потрібен. Має працювати де-факто навіть у ситуації, коли така особа не має дійсного закордонного паспорта.
  • у кого немає паспорта – процедура невідома, інформація відсутня.

Війна в Україні, Евакуація, Польша
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка