Геть серп і молот: у Києві декомунізують щит Батьківщини-матері
Щит у руці Батьківщини-Матері у Києві готуються декомунізувати. Досі лишалося складним питання, як це зробити технічно, щоб не завалити найвищий монумент у Європі. Виявилося, що рішення є.
Неодноразово статую українізували через світлові шоу. Утім, до повної декомунізації досі не дійшло. Не в останню чергу – через технічну складність проєкту. Рівно 42 роки на щиті Батьківщини-Матері були радянські серп і молот. Втім, тепер їх готуються замінити на український тризуб – за відповідне рішення більшістю голосів проголосували українці у додатку Дія.
Заступник гендиректора з виготовлення та монтажу металоконструкцій Микола Чорномиз розробив креслення, обстежив голову та шию монумента минулої осені і знайшов підйомник-привид, про який усі забули. Металеву драбину заввишки із десятиповерхівку для монтажників колись піднімали вручну на тросах. Нині конструкція аварійна.
Підйомник – саме посеред голови, з нього по стрілі на люльках діставалися щита. Зняти його можна лише з кистю, яка пришита до плеча. Якщо таке зробити, то скульптура завалиться на бік із мечем. Тож проіржавілий, а місцями й розібраний підйомник треба відремонтувати.
Утім, у Мінкульті налаштовані спершу розібратися з документами та кошторисами.
– Коли йдеться про розробку документації, то це переважно тендерні процедури, тобто це здійснення закупівлі та проведення відкритого конкурсу на такі проєкти. До того ж, юридична складова міститиме проблему авторського права, оскільки є втручання в авторський твір. І спадкоємці цього автора, й авторське право на сьогодні ще є,– зазначила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Катерина Чуєва.
Дизайну нової емблеми для щита ще не вибрали. У Мінкульті кажуть, що збираються оголосити конкурс. Перші технічні зауваги інженери вже надали, точна вага і розмір будуть відомі лише після демонтажу радянського герба.
Так само приблизні розрахунки інженерів щодо вартості робіт. До слова, в Мінкульті жодних сум узагалі не називають.
Проєкт робитимуть до липня. Далі, якщо будуть гроші, з місяць купуватимуть нові запчастини для підйомника. Його планують відремонтувати до зими. Та от взятися безпосередньо до робіт на щиті монтажники-висотники зможуть не раніше від наступного літа, коли стихне вітер.