, журналіст
, Журналістка Факти ICTV

Освіта для ветеранів та сонячні станції: учасники конкурсу Громада на всі 100

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс Громада на всі 100.

Конкурс реалізується у партнерстві Starlihtmedia та Українського кризового медіа-центру за підтримки Програми USAID DOBRE.

Заявку могли подавати громади України, населення яких не перевищує 100 тисяч осіб і які не є обласними центрами. У фінал вийшли 40 громад, про кожну з яких ми розповімо у наших сюжетах.

Сьогодні історії з Тернопільщини: Лановецька територіальна громада хоче створити простір, де ветеранів інтегруватимуть через STEM-освіту, а Байковецька територіальна громада пріоритетом визначила енергонезалежність одразу трьох шкіл – це проєкт Синергія сонця та знань.

Лановецька територіальна громада: проєкт інтеграції ветеранів через STEM-освіту

Голова Лановецької територіальної громади у Тернопільській області розповідає, що ідея створити фото та відеостудію виникла завдяки спілкуванню та пропозиціям від жителів і підприємців. Фото і відеостудія – частина коворкінгу, створеного для місцевих підприємців.

– Ми зійшлися на тому, що це необхідно. Зробили фотостудію та автоматично оформили відеостудію, – говорить Роман Казновецький.

У Лановецькій громаді коворкінг працює кілька років. У занедбаному приміщенні районної ради зараз функціонує сучасний простір для тренінгів, навчання, формування та реалізації бізнеспроєктів.

Тепер тут хочуть подбати і про профорієнтацію для ветеранів – понад 1,5 тисячі жителів громади воює, тож подалися на конкурс Громада на всі 100. Поруч із коворкінгом хочуть створити проєкт Інтеграція ветеранів через STEM-освіту.

За словами ветерана та голови ГО Рух ветеранів Лановеччини Дмитра Харчука, профорієнтація – це і моральна, і психологічна складові частини.

– Коли вони якусь власну справу відкриють і їм у цьому допоможуть. Вони допоможуть потім іншим побратимам працевлаштуватися. Це і моральний складник, і психологічний, – говорить Дмитро Харчук.

Ветерани пройдуть навчання, а потім для них придбають верстати й обладнання. В одному із приміщень буде устаткування і техніка, яку планують закуповувати: 3D-принтери, фрези та станки з виготовлення плат.

У Лановецькій громаді – 41 село, 21 тис. жителів. Умови вдається покращувати завдяки грантам і проєктам. Так залучили щонайменше 15 млн гривень.

– Без грантів ніяк. От твердо. Якщо говоримо про бюджет, то в нас левова частка йде на утримання установ, тобто виплата зарплати і енергоносіїв, а ще частина – на підтримку ЗСУ. І далі ми думаємо про якийсь можливий ямковий ремонт, – розповідає Роман Казновецький.

Байковецька територіальна громада: проєкт Синергія сонця та знань

Байковецька громада – також частина Тернопільщини і не менш креативна. Мрія вчителя з села Лозова Михайла Шмеля перетворила місцеву школу на астрономічний центр – тут відкрили першу в Україні шкільну обсерваторію, грантовий проєкт.

Тепер Михайло популяризує науку про космос серед учнів і жителів області. У Байковецькій громаді – 15 сіл та понад 13 тиc. жителів. Громада межує з Тернополем. Тут 9 закладів освіти, навчається понад 1 тис. дітей.

– Два таких потужних у нас телескопи. Це телескоп стронг. Якщо голову піднімеш до неба, то там можеш розрізнити й показати якісь об’єкти, і спонукати до подальшого вдосконалення своїх знань, – говорить Михайло.

Директорка Байковецької гімназії Ольга Пулька розповідає, що в 2016 році тут навчалися 62 дитини, але завдяки своєрідному перетворенню закладу, зараз у школі навчається 120 дітей. Також у школи з’явився автобус, якого раніше не було.

Будівлі школи у Байківцях – 200 років. Її, як і решту навчальних закладів, капітально відремонтували – фасад, перекриття, внутрішні роботи. Коштом громади в кожній школі створили сучасні та безпечні освітні простори, оновили їдальні. Нині одразу в трьох закладах хочуть встановити сонячні електростанції – це проєкт Синергія сонця та знань.

– Проблема коли вимикають світло, особливо в зимовий період. Тому що дні коротші, світло потрібне, щоб працювала техніка, світло потрібне, щоб було тепло в наших приміщеннях. І ми хочемо бути енергонезалежними, – говорить Віра Коршняк, начальниця відділу освіти Байковецької громади.

Станції дозволять заощадити на рік 750 тис. гривень. За 9 років існування громада реалізувала з десяток важливих проєктів, залучила понад 50 млн гривень.

– Вчилися з Програмою USAID DOBRE писати проєкти, ми навчалися писати стратегію громади. Це був перший такий позитивний досвід, – говорить Віктор Пулька, заступник сільського голови Байковецької громади.

Лановецька та Байковецька громади доводять, якщо є ідеї та бажання щось змінювати – підтримка завжди знайдеться.

Дивіться також
Пекарня та інклюзивний спортмайданчик: учасники конкурсу Громада на всі 100
Пекарня та спортмайданчик: учасники конкурсу Громада на всі 100

STEM-освіта, Громади, Сонячні батареї, Тернопільска область
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка