PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android
Автор: Виктор Таран

Дружбі кінець: що означатиме припинення договору про співпрацю з РФ

Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект, яким припиняється дія Договору про дружбу, співпрацю та партнерство України і РФ.

Для того, щоб зрозуміти, що це означатиме на практиці, необхідно порушити історію цього питання. Великий Договір про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та Росією був підписаний у 1997 році президентом України Леонідом Кучмою та президентом Російської Федерації Борисом Єльциним.

Це був перший великий документ між Україною та РФ після розпаду СРСР.

Договір фіксував три речі. Головне – це те, що Україна незалежна держава. В ньому фіксували кордони в рамках кордонів УРСР. Де визнавали, що Крим — це Україна. В рамках цього договору було підписано ще близько 40 додаткових економічних угод.

Після його підписання Бориса Єльцина у РФ назвали зрадником. Два роки держава не ратифікувала документ, а зробили це тільки в лютому 1999 року.

Український парламент ратифікував значно швидше. Юридично документ почав діяти в січні 98-го року. Це стало рамкою подальших економічних та політичних відносин.

Цей документ передбачає, що раз на дев’ять років він продовжується автоматично. Якщо одна зі сторін його не підтримує, то за три місяці договір можна розірвати достроково.

Ми чудово розуміємо, що, починаючи з лютого 2014 року, договір став певним оксимороном, бо Росія, по суті, його порушила. Але Україна спиралася на цей документ, паралельно скасовуючи договори, що були дотичними до нього, їх понад 40.

Тепер, коли настав час, то відповідно ми зробили два подання.

Перше – у вересні, за півроку до закінчення дій договору, оголосили, що Україна не збирається його продовжувати. Друге –ми відправили документ за три місяці до закінчення, щоб його скасувати.

Згідно з Конституцією України, будь-які міжнародні договори, а саме їх ратифікацію чи розірвання, ухвалює парламент і тільки. Тому відбуваються процедурні моменти, які по часу збіглися з президентськими виборами. Але то, як казав класик, збіг.

Автор: Віктор Таран, голова центру Ейдос, політолог.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка