Загострення в Нагірному Карабасі: що сталося і чому Азербайджан і Вірменія відновили бої

Зранку 27 вересня стало відомо про загострення ситуації в Нагірному Карабасі і відновлення бойових дій між Вірменією і Азербайджаном.
З чого все почалося, чи є постраждалі і як світ та Україна реагують на обстріли – читайте в матеріалі.
Ситуація навколо Нагірного Карабаху
Нагірний Карабах – це регіон на Південному Кавказі, більшу частину жителів якого становлять вірмени. В радянські часи він належав до Азербайджанської Радянської Республіки. Однак наприкінці 1980-х років провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль.
У грудні 1991 року в самопроголошеній Нагірно-Карабаській республіці пройшов так званий референдум за незалежність, однак міжнародна спільнота його не визнала.
Тоді почався тривалий збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном. Хоча Нагірний Карабах визнали міжнародною частиною Азербайджану, проте контролюють його етнічні вірмени. Час від часу тут поновлюються бої на кордоні.
Спільні звинувачення Азербайджану і Вірменії у поновленні бойових дій
Вранці 27 вересня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Азербайджан напав на так звану Нагірно-Карабахську Республіку.
За словами прес-секретаря Міноборони Вірменії Шушан Степанянової, були збиті два вертольоти і три безпілотних літальних апарати Азербайджану.
Зі свого боку, Міністерство оборони Азербайджану заявило, що операція на лінії зіткнення з Вірменією почалася, щоб запобігти провокаціям з вірменського боку. А президент Азербайджану Ільхам Алієв додав, що це є відповіддю на вірменські артобстріли, в яких загинули азербайджанські громадяни.
Після ранкового загострення уряд Вірменії оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Аналогічне рішення ухвалила влада невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки.
Через конфлікт у зоні Нагірного Карабаху парламент Азербайджану також ухвалив рішення про введення воєнного стану в низці міст та регіонів країни.
Читайте: Загострення в Нагірному Карабасі: Азербайджан і Вірменія поновили бойові дії на кордоні
Що відомо про постраждалих
Генпрокуратура Азербайджану повідомила про 19 цивільних осіб, які отримали поранення.
Більше 30 мирних громадян були поранені, двоє загинули внаслідок обстрілу з боку Азербайджану в Нагірному Карабасі, заявив омбудсмен невизнаної НКР Артак Бегларян.
Реакція України на ситуацію
МЗС України закликало Вірменію і Азербайджан повернутися до мирного діалогу.
– МЗС України глибоко занепокоєне у зв’язку із загостренням конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, що призвели до загострення. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту.
МЗС України глибоко занепокоєне у зв’язку із загостренням конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, що призвели до загострення. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту. Співчуваємо родичам та близьким загиблих.
— MFA of Ukraine ???????? (@MFA_Ukraine) September 27, 2020
Як світ реагує на загострення в Нагірному Карабасі
Франція вкрай стурбована через поновлення обстрілів. Вона закликала Єреван і Баку припинити військові дії і негайно відновити діалог.
Голова Європейської ради Шарль Мішель у Twitter написав, що Вірменія і Азербайджан повинні негайно припинити бойові дії.
– Військові дії терміново повинні бути припинені, щоб запобігти подальшій ескалації. Негайне повернення до переговорів – це єдиний шлях вперед.
Reports of hostilities from the Nagorno-Karabakh conflict zone are of most serious concern.
Military action must stop, as a matter of urgency, to prevent a further escalation.
An immediate return to negotiations, without preconditions, is the only way forward.
— Charles Michel (@eucopresident) September 27, 2020
Папа Римський Франциск також закликав до миру на Кавказі. А от Туреччина заявила, що підтримує позицію Азербайджану.
– Ми рішуче засуджуємо напад Вірменії на Азербайджан. Вірменія порушила перемир’я, напавши на цивільні поселення і ще раз продемонструвавши, що виступає проти миру і стабільності, – написав офіційний представник президента Туреччини Ібрагім Калин.
Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz.
Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir.— Ibrahim Kalin (@ikalin1) September 27, 2020
Загострення ситуації в Нагірному Карабасі цьогоріч спостерігають вже не вперше. Так, у липні Азербайджан та Вірменія влаштували артилерійську перестрілку на кордоні.
Тоді у боях загинули 10 військових і генерал. Баку заявив, що загинув азербайджанський генерал-майор, три офіцери та ще три військовослужбовці.
Вірменія повідомила, що втратила чотирьох своїх військових – двоє з них офіцери.
Фото: Міноборони Вірменії