
Інвестори не хочуть вкладати гроші в реконструкцію, а хочуть будувати готелі і житлові комплекси. У деяких випадках їм не дає цього зробити суд, а в інших громадськість. Саме в такі моменти і відбуваються загадкові пожежі.
Читайте: Пожежа на Хрещатику. Названо причину
Факти ICTV вирішили згадати 5 великих пожеж пам’яток Києва.
Хрещатик 40/1 2017 рік
20 червня на Хрещатику 40/1 загорілася будівля, в якій раніше знаходився Центральний гастроном.
Триповерхова будівля була побудована архітектором Володимиром Ніколаєвим у 1873-1874 роках. Після Другої Світової війни в ній відкрився Центральний гастроном. У 1970-х роках була запланована реконструкція кварталу зі зносом будинку, але її вдалося відстояти і у 1994 році вона була визнана пам’яткою архітектури.
У 2000-х роках будівля була звільнена від жителів і орендарів і завішена банером. У 2008 році АБ Інвестиції і розвиток виступило замовником будівництва 10-поверхового торгово-офісного комплексу в рамках реставрації Центрального гастроному. Проект представила проектна організація ТАМ Микола Дьомін.
За словами екс-депутат Київради Олени Терещенко-Єскіної, причиною масштабної пожежі був навмисний підпал.
Гасіння тривало понад чотири години, а площа пожежі склала майже 1000 квадратних метрів. Всього до ліквідації було залучено 95 рятувальників і 22 одиниці техніки.
Вулиця Алли Тарасової
Вулиця відома з XVIII століття під назвою Троїцький провулок, від Троїцької церкви, що стояла поблизу до 1858 року. Реконструйований в середині XIX століття провулок, в той час мав паралельну назву Рильський. З 1979 року вулиця називається на честь Алли Тарасової (актриса).
У ніч на 11 червня 2011 року на вулиці Алли Тарасової, 4 спалахнуло старий п’ятиповерховий будинок. Масштабна пожежа повністю знищила дерев’яні перекриття верхніх поверхів. Після пожежі будинок знесли.
Жертв і постраждалих не було, але столиця позбулася красивого старовинного будинку.
Який об’єкт з’явиться не відомо. Але у 2005 році на засіданні Містобудівної ради обговорювали скоригований план готелю Hyatt. На ньому місце будинку № 4 відведено під готель.
Гостинний двір
У лютому 2013 року спалахнула пожежа на Контрактовій площі в Гостинному дворі.
Пожежа почалася вночі в горищному приміщенні історичної будівлі. Згодом вогонь поширився на площу в 200 кв.м. Через пожежу було пошкоджено конструктивні елементи покрівлі.
За інформацією МВС, пожежа сталася внаслідок короткого замикання.
Але учасники акції із захисту Гостинного двору від реставрації покладають основну відповідальність за пожежу в будівлі на його основного орендаря – НДІ УкрНДІпроектреставрація і не виключають можливість підпалу.
За даними активістів, в будівлі Гостиного двору мала розпочатися перевірка на предмет техногенної безпеки за запитом громадської організації Контрактова площа – Гостинний двір.
27 жовтня 2015 року Окружний адміністративний суд міста Києва визнав незаконною і недійсною постанову Кабміну від 15 серпня 2011 року Про виключення будівлі Гостиного двору в місті Києві зі списку пам’ятників архітектури української, що перебувають під охороною держави.
21 січня 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд повернув будівлі статус пам’ятки національного значення.
У листопаді 2016 року Прокуратура міста Києва поновила розслідування справи щодо незаконного ведення будівельних робіт ПАТ Укрреставрація в Гостиному дворі.
У 2017 році стан будівлі погіршився: стіни без даху покриті величезними тріщинами, обсипаються, територія заросла травою і кущами.
Садиба Мурашка
У 2008 році при тодішньому мері Леоніду Черновецькому садиба Мурашка була передана у приватну власність компаніям Пантеон-Інвест і Вестіга, а мешканців будинку почали виселяти на Троєщину. Нові власники планували знести всі будівлі, що є пам’ятками історії та архітектури і збудувати на їх місці готельно-житловий комплекс.
У травні 2009 року Українське товариство охорони пам’яток історії та культури занесло садибу до Червоної книги культурної спадщини України.
29 березня 2011 року Прокуратурою міста Києва було порушено кримінальну справу, а 19 жовтня визнано недійсним договори купівлі-продажу будинків і власників зобов’язали повернути їх до комунальної власності Києва.
Станом на 2013 рік садиба Мурашка знаходилася в аварійному стані. Були виявлені прогресуючі наскрізні тріщини в несущих зовнішніх і внутрішніх стінах та перегородках, а приміщення завалені сміттям.
У ніч на 28 червня 2013 року в будівлі сталася пожежа. Вогнем було охоплено близько 2400 м.кв. дерев’яних перекриттів.
Дім-музей Григорія Світлицького
Дім-музей було підпалено двічі. Остання пожежа у 2008 році широко висвітлювалась у пресі і по телебаченню. Будівельники, ніби ненавмисно, екскаватором перерізали повітряний електричний кабель до будиночку, хоча на той час будівельні роботи велись на відстані ста метрів від садиби музею. Правнук художника Олексій Гуляницький переконаний, що причиною пожежі в будинку-музеї став саме цей “ремонт”.
– У 2008 році, 15 жовтня, був підпалений будинок-музей. Як результат – дім-музей повністю зруйнований, відключений від електромережі, води та газу, що унеможливлює проживання в ньому, а отже – й можливість наглядати та підтримувати стару історичну пам’ятку України, – сказав він.
З цього приводу було направлено безліч листів до різних представників влади, на різних рівнях, та проблема так і лишилась без уваги. Представник родини художника зазначив, що після пожежі сім’ї довелося переїхати і залишити садибу-музей Світлицього без нагляду.
До слова, 20 липня у Києві сталася пожежа на території кіностудії імені Довженка.