Укр Рус

Підкилимні домовленості в ПАРЄ: чому Асамблея дозволила зняти санкції з Росії

Підкилимні домовленості в ПАРЄ: чому Асамблея дозволила зняти санкції з Росії

Страсбург, 24 червня. Засідання Парламентської Асамблеї Ради Європи затягується до пізнього вечора. Таке у стінах Ради Європи відбувається уперше. Депутати, немов у школі відпрошуються вийти із зали.

Утім, ані пізні дебати, ані необхідність доплачувати персоналу за нічну зміну – нічого не значать, коли на кону стоїть питання санкцій щодо Росії. Більша частина наполягає на їх скасуванні.

Після початку російської агресії в Україні ПАРЄ позбавило делегацію РФ права голосу, виступу та участі в засіданнях. Це вдарило по самолюбству Кремля, Москва відмовилась платити членські внески – а це майже 33 мільйони євро на рік, а також, пригрозила взагалі вийти з Ради Європи.

Зараз дивляться

Читайте: Повернення РФ до ПАРЄ: Швеція приєдналася до протесту

5 років Україна вдало відбивала спроби Росії підкилимно домовитись з європейцями про скасування обмежень, спробували це зробити і на нинішній сесії.

Дивіться відео: Зняття санкцій з Росії вперше після початку війни в Україні

Українські депутати, сподіваючись що західні депутати не витримають і перенесуть розгляд санкцій внесли на голосування 226 правок: так би мовити, заспамили асамблею.

Та Росію, схоже, хотіли будь-якою ціною затягнути в ПАРЄ. Розгляд усіх зауважень швидко закінчили, і не на користь України.

Київ цього разу у Страсбурзі бій програв. 118 голосів за зняття санкцій, 62 проти. Росію повернули до ПАРЄ. І на майбутнє, асамблея позбавила себе навіть права накладати санкції на будь-які делегації.  Росіяни тієї ж ночі вилетіли з Москви до Страсбургу. В стінах ПАРЄ опинились і депутати із санкційного списку Євросоюзу, для них зробили виключення.

Один з найодіозніших – однопартієць скандального російського політика Жириновського Леонід Слуцький. Торік він став фігурантом секс-скандалу, його звинуватили у домаганні двоє західних журналісток та телепродюсер з Росії. Тепер Слуцький і ще 17 членів російської делегації цілуються та обіймаються вже із союзниками в Асамблеї.

Як мед так ложкою – вирішили росіяни і спробували перевірити чи зможе Європа ще більше прогнутись. Висунули Слуцького на посаду віце-президента ПАРЄ.

Достатньої кількості голосів він не набирає. У цей же час українська делегація спробувала вдруге опротестувати російські повноваження посилаючись на нелегітимність депутатів РФ.

Асамблея відправила це питання на розгляд експертів так званої Венеційської комісії. Українські депутати в знак протесту залишили ПАРЄ. Разом з ними демарш оголосили парламентарі ще 6 держав – Словаччини, Польщі, Грузії та країн Балтії.

Цей крок посилає дуже неправильний сигнал країні, яка вдалася до збройної агресії та прагне дестабілізувати демократію в Європі.

В обмін на зняття санкцій Росія мала погасити всі борги перед Радою Європою – 70 мільйонів євро, допустити до Криму моніторингову місію і звільнити українських моряків затриманих 2018 року в Керченській протоці.

Цього тижня спливав термін, який міжнародний морський трибунал давав Росії для звільнення полонених моряків. В результаті Москва усіх, як кажуть, кинула – українців не відпустила, а тільки підсунула Києву ноту МЗС.

Росія для збереження обличчя запропонувала Україні повернути моряків, але тільки за умови, яку Україна не може прийняти – прийняти російський судовий процес і опосередковано визнати окупацію Криму.

Утім відповідь міністра викликала обурення у Володимира Зеленського. Чому Клімкін відповів Москві не порадившись з президентом. Обурення Зеленського поділяють і експерти-міжнародники, які радили б не поспішати із відповіддю і можливо почати переговори.

Яка з стратегій була б кращою – поки сказати однозначно не можна. Але в чому  міністр Клімкін і президент Зеленський сходяться напевно так, це в тому, що Брюсель і Москва ведуть переговори за спиною України, без її участі.

Це саме відбувалося і у випадку з поверненням Росії до ПАРЄ. Президент Зеленський підтвердив, що про зняття санкцій з країни-агресора вирішено було вже давно. Задовго до його зустрічей з президентом Франції і канцлером Німеччини.

Путін відреагував на все в притаманному йому зухвалому стилі, але вперше заговорив про можливий обмін полонених моряків на росіян, арештованих в Україні.

Зі Страсбурга для консультацій був терміново відкликаний посол України при Раді Європи.

Дмитро Кулеба пропонує у відповідь закрити в Україні Офіс Ради Європи та не допустити представників організації спостерігачами на вибори. Але рішення ще не прийняте.

Та головне, за словами посла, громадська думка в західних країнах поки на українському, а не російському, боці. Шпальти провідних видань не цураються заголовків про зраду Європи. А цього на Заході не можуть не враховувати.

Нагадаємо, що держави, які проголосували проти повернення російської делегації до Парламентської асамблеї Ради Європи, мають намір підготувати спільну резолюцію щодо відповідного рішення Асамблеї.

ПАРЄ, Росія
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка