
Прогнози на 2020 рік різноманітні. Від втрати єдності серед “слуг народу” до дострокових парламентських виборів та навіть перезавантаження Кабміну.
Що буде в Україні у 2020 році? Експерти стверджують – він виявиться не менш рясним на політичні події, ніж 2019.
– Я точно прогнозую його не менш драматичним і не менш напруженим, – каже політолог Олександр Антонюк.
Монобільшість – це не моноєдність
Турборежим президентської партії потроху сповільнюється. Інколи Слуга народу вже не може зібрати необхідних 226 голосів для ухвалення законопроектів.
– Вже зараз багато неполітичних рішень ухвалюються не голосами монобільшості, а голосами груп сателітів і за підтримки депутатів-мажоритарників, – говорить голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
Тому виклик 2020 року для партії президента – збереження 226 голосів, необхідних для голосування. До успіху у цьому питанні експерти ставляться скептично.
– Монобільшість не означає моноєдність, і останньої до осені точно вже не буде. Конкуренція, скандали, змагальність – все, що ми вже бачимо зараз, спостерігатимемо у прогресії, що зростає- прогнозує Антонюк.
Хоча він додає – кістяк партії, умовно у 150 осіб, точно залишиться. Це переважно ті депутати, які пройшли за списками. Якщо ж і будуть виходити з партії у 2020 році, то, за оцінками політолога, не більше 20 осіб.
– Це не є великою проблемою. Слуга народу – це точно не комуністична партія, де все має бути одноголосно.
Об’єднана опозиція
Отже, розхитування президентської партії продовжуватиметься. Як зсередини від різних груп впливу, так і ззовні.
– Це вже відбувається у форматі публічної критики і побудови медійних кампаній, – каже Кошель.
До речі, інші фракції парламенту можуть спробувати утворити єдину опозицію. Експерт не виключає таку можливість, адже вже зараз, зокрема під час протестних акцій проти відкриття ринку землі, опозиція прийняла одну сторону. Та це не призведе до бажаного ефекту.
– Ця робота навряд буде успішною. Занадто багато розбіжностей між політичними силами, які претендують на опозиційний статус.
Дострокові парламентські вибори
Якщо президентська партія втрачатиме єдність і не зможе більшістю голосів ухвалювати рішення, президент може піти на дострокові парламентські вибори.
Тем, що породжують політичне протистояння парламентарів, чимало – питання окупованих територій, законопроект про ринок землі, економічні проблеми.
Так, політичний експерт Андрій Золотарьов, приміром, вбачає можливі вибори вже наприкінці 2020 року. Олександр Антонюк щодо 2020 року більш скептичний:
– Все залежатиме від напруження у суспільстві – якщо аж дуже буде “закипати”, то потрібно буде спустити клапан.
Окрім того, рішення про розпуск Ради може бути вмотивоване падінням рейтингу самого президента.
– На фоні свого високого рейтингу він спробує зіграти ще раз у цю гру і завести своїх людей до парламенту. Вони не матимуть стільки голосів, скільки є зараз, але це краще, ніж чекати, поки рейтинг з кожним місяцем падатиме, – каже політолог Ігор Рейтерович.
Нестабільність в уряді
Неспокійно буде і в Кабміні. Експерти пророкують нестабільну ситуацію в органі. Раніше і сам Зеленський заявляв, що з міністрами, які не покажуть результат до Нового року, “прощатимуться”.
– Єдине питання, якої глибини буде трансформація – або приберуть кількох міністрів, або відправлять у відставку прем’єра й уряд переформатують повністю, – говорить Рейтерович.
Політолог пророкує перші звільнення міністрів вже за місяць-два після Нового року.
– Кабмін Гончарука, згідно з законом, має імунітет на один рік. Якщо щось відбуватиметься, це матиме політичний характер, – попереджає Антонюк.
Експерт впевнений, прем’єра можуть відправити у відставку вже у лютому.
– Він не самодостатній та самостійний політик. Всі попередні прем’єр-міністри так чи інакше мали політичну історію і комунікацію з виборцями. Тут президент взяв на себе всю повноту влади, а Гончарук – один з виконавців, – пояснює політолог.
Місцеві вибори
На весну 2020 року заплановані місцеві вибори. Попередньо 25 жовтня виборці обиратимуть депутатів та голів сільських, селищних, міських та районних рад.
– Це буде серйозна політична боротьба і виклик для Слуги народу. Якщо партія почне “сипатись” під час підготовки до виборчої кампанії, це може виявитись точкою зворотного відліку для її політичної долі, – впевнений Золотарьов.
Водночас експерт прогнозує серйозну боротьбу за крісла мерів міст. Особливо запекла боротьба вестиметься за Київ і міста-мільйонники.
Президентський рейтинг
Володимиру Зеленському пророкували втрату рейтингу від першого дня його президентства. Та його досі, за даними різних соціологічних досліджень, підтримують більше 50% українців.
– Головне для Зеленського зараз – немає довіри до старих політиків. Хоч довіра до нього трохи впала, це не призвело до зростання довіри до Порошенка чи інших старих політиків, – підсумовує Золотарьов.
І якщо падіння рейтингу Зеленського у 2020 році прогнозувати важко, то підвищення його у старих політиків точно не буде.
Отже, у політичному житті України у 2020 році буде гаряче. Це рік випробувань для людей президента, а головне їх завдання – втримати єдність. Виборчий 2019 рік плавно перетікає у виборчий 2020-й – попереду голосування за місцевих представників народу, нові виклики і політичні перипетії.
Лілія Ященко