Вступ до ЄС і 7 500 миротворців: прогноз NYT щодо гарантій безпеки для України

Американська газета New York Times спрогнозувала можливі гарантії безпеки для України в разі мирного урегулювання війни, яку розв’язала Росія.
Автори матеріалу прогнозують, що будь-яка угода, ймовірно, передбачатиме значних поступок з боку України, але зазначають, що диктатор Володимир Путін може мати власні стимули для укладання договору.
Передусім ризики для економіки РФ, яка може зіткнутися зі стрімкою інфляцією, та великі втрати на фронті.
Якими можуть бути гарантії безпеки
Журналісти пишуть, що переговори будуть складними. Крім того, багато хто сумнівається, що Путін вестиме їх добросовісно, а Європа та Україна остерігаються, що Трамп може піддатися спокусі укласти угоду з Кремлем всупереч їхнім очікуванням.
За відсутності членства у НАТО Володимир Зеленський пропонує розгортання 200 тис. іноземних військ в Україні як миротворчого контингенту.
Аналітики вважають, що Захід не може надати таку кількість військ. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив у неділю, що його країна буде готова надати певну частину миротворчих сил.
Водночас Росія хоче обмежити чисельність української армії і заборонити іноземним військам перебувати в Україні.
Група експертів на чолі з Марком Веллером, професором міжнародного права Кембриджського університету, який спеціалізується на мирних переговорах, підготувала проєкт потенційної угоди, що передбачає компроміс: розгортання невеликого міжнародного контингенту з 7 500 осіб, укомплектованого представниками країн, прийнятних для України та Росії, для підтримання миру на лінії фронту.
Пропозиція Веллера передбачає негайні санкції проти будь-якої сторони, якщо вона відновить бойові дії. Це дозволило б Україні проводити обмежені спільні навчання з іншими країнами і співпрацювати з ними у сфері виробництва озброєнь і військової підготовки.
Також пропозиція не враховує постійну присутність іноземних військ, але допускає можливість прийняття невеликої кількості технічного персоналу. Крім цього, Україна, за цим сценарієм, погоджується на обмеження на ракети з дальністю понад 250 км.
Серед можливих умов вказують гарантію вступу України до Євросоюзу, але без перспективи членства у НАТО.
Щодо лінії фронту, то йдеться про заморожування бойових дій по поточній лінії зіткнення з перспективою вирішення територіальних суперечок дипломатично протягом 10-15 років.
