Рурбанізація: Чи реально повернути до життя українські села?

Щороку з карти України зникає декілька десятків населених пунктів.
Тисячі – на межі вимирання. Через відсутність роботи, шкіл, дитячих садочків та лікарів – люди кидають господарства та виїжджають цілими родинами.
Село Підгайці, що поблизу Луцька, сумна статистика поки що оминула. Тут живе півтори тисячі людей. Та його мешканці вже нарікають – старі люди вмирають, молодь – переїжджає ближче до цивілізації.
Більш-менш виживають села де є фермерські господарства. Та й їм нині не солодко. Державної підтримки не відчувають. Кредити зависокі, дотацій немає, цінова політика на сільгосппродукцію не визначена.
«На зерно стартова ціна 1600-1700 гривень. Коли затрати на гектар рівняються 4 тисячам. За таких затрат і ціні практично господарства будуть банкрутами», – каже фермер Василь Коробейко.
Ситуацію може змінити законопроект про розвиток кооперацій на селі, внесений у парламент комуністами. Фермерам документ дасть можливість отримувати безвідсоткові довгострокові кредити, а селянам – створити кооперативи зі збуту сільгосппродукції.
«Цей законопроект має внести ясність і дати право кожному селянину реалізувати свої права. Ти працюєш на землі – ти розпоряджаєшься плодами своєї праці», – говорить перший секретар ЦК ЛКСМУ Олександр Присяжнюк.
Селяни таким новаціям радіють. Та коли саме документ розглядатимуть у парламенті, наразі не відомо. Тим часом перелік населених пунктів, які зникають, лише збільшуватиметься – прогнозують експерти. Адже в країні – тисячі сіл, де живе лише декілька літніх людей.
//Наталія Жуковська, «ФАКТИ», ICTV