Другий Президент України Леонід Кучма відзначає ювілей

Лише вперед! Старти різні, мета одна – підкорення незвіданого. Вона привела Леоніда Кучму в великий космос та велику політику.
У 60-ті винахідливий хлопець зі села підкорює інженерну науку і потрапляє на Південмаш – до еліти радянської оборонки. Це були часи задуму і розробки унікальних ракет.
«Леонід Данилович дуже великий внесок зробив особисто у розвиток ракетно-космічної галузі, і Радянського союзу», – каже голова Роскосмосу, 2004-2011 рр. Анатолій Пермінов.
Злет міжконтинентальної СС-18 – її потужність просто жахає американців, які називають ракету Сатаною. Інший карколомний старт – ракета злітає з потяга. Це унікальний ракетний комплекс Скальпель. Рівного йому немає.
«Я все своє свідоме життя лягав і вставав з однією головною думкою – щоб, не дай Боже, втратити таку галузь, як ракетно-космічну», – говорить Президент України 1994-2005 рр. Леонід Кучма.
В астронавтів світу академік Кучма в особливій пошані. Він єдиний космічний конструктор, який очолив державу. У 90-х з Білом Клінтоном домовляється, щоб Україну, яка лише виходила з кризи, взяли у закритий престижний проект – Морський Старт з американським Боїнгом та Роскосмосом. Наша ракета Зеніт почала виводити супутники різних країн з морської платформи поблизу екватора.
«Люди, які працюють з космосом, це люди, які працюють на мир. Такі особистості при владі можуть створити новий вимір у політиці», – вважає голова Європейської космічної агенції Жан-Жак Дарден.
Цей вимір для Леоніда Кучми розпочався 94-го, коли його, колишнього прем’єра, а до того гендиректора Південмашу, Україна обрала президентом. Молоду, прибиту злиднями державу, як ту ракету, треба було скласти і запустити в світ.
«Взагалі, ми знаходились у такій прірві, що багато хто не вірив, що можна взагалі вийти, вилізти з неї на поверхню і іти далі», – каже Леонід Кучма.
Немов конструктор, він складає країну докупи. З’являються своя валюта, конституція, зникає вуличний бандитизм. 1999-го Леоніда Кучму обирають президентом вдруге. А на початку 2000-х світ уже підкорюють швидкості української економіки.
«І тоді називали Україну «європейським тигром», – говорить лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк.
Арсеній Яценюк у ті часи саме прийшов у велику політику. Але насамперед згадує вирішальну роль президента Кучми на Тузлі, яка змобілізувала всю країну. Тоді, 2003-го Леонід Кучма перериває латиноамериканський візит і летить на острів, з яким росіяни хотіли з’єднатися дамбою.
«І якщо б президент України не втрутився особисто, то конфлікт міг би перерости в міжнародний, і тоді це питання навряд чи тільки одна Україна змогла би вирішити», – каже перший заступник директора департаменту охорони держкордону адміністрації ДПС України, доктор військових наук Віктор Назаренко.
З того часу на українські землі ніхто не зазіхає.
«Для державного діяча основна характеристика – це державність. Відчуття країни. От він був державником. От Кучма був державною людиною», – зазначає Арсеній Яценюк.
Загалом, політична еліта, буржуазія та середній клас сформувалися саме за президента Кучми. Закладений державотворчий багаж працює й нині.
«Треба сказати, що за Леоніда Даниловича сформувалося тверде переконання, що без реформування, без модернізації країни неможливе просування вперед. Неможливо досягнення європейських стандартів життя, при ньому й почалися, по суті, перші реформи», – каже Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Прем’єру Миколі Азарову дуже імпонує рішучість Леоніда Кучми, а ще – людяність, яку він зберіг за багато рОків бюрократичної роботи. Саме він протягнув руку допомоги юному Русланові Пономарьову, який 2003-го став чемпіоном світу з шахів. Кучма усе зробив, щоби Руслан підготувався до матчу із самим Каспаровим.
«Добре, коли є люди, які вважають, що треба бути більш відповідальним, солідарним з суспільством. Комусь із молодих, які подають надії, ось дайте їм поштовх, якусь там допомогу, і він чогось доб’ється», – говорить колишній чемпіон світу з шахів Руслан Пономарьов.
Про досягнення Ірини Українець ніхто ніколи б не дізнався, точніше – не почув би. Тяжкохвора дівчина із дуже бідної сільської родини, але з надзвичайною мрією – співати на сцені.
«Тут приходять і кажуть: ти їдеш на президентську ялинку», – розповідає оперна співачка Ірина Українець.
У столиці на ялинці 15-річна дівчинка наважилася підійти до президента Кучми. Розповіла про свої біди і мрії. Вже наступного дня її взялися лікувати, за кілька місяців – навчати. Згодом її голос полонив зірок сцени, Ірина здобула освіту і таки заспівала в опері.
«Тепер я вірю в казки. Після того, як мені Леонід Данилович допоміг, мені почали відкриватися багато дверей», – каже Ірина.
Не лише вірити у мрію навчилася Ірина в Леоніда Кучми. Тепер, як і він, вона підтримує талановитих діток.
Юні хіміки, фізики, художники і музиканти приїздять з усіх куточків країни до фонду Леоніда Кучми «Україна».
Він на якомусь космічному рівні відчуває тих, хто готовий до злету, у кого вистачить сил та енергії засяяти новими зірками України.
«І треба сказати, що йому ніколи не даси ніяких 75 років. Це сучасна, бадьора людина кипучої енергії, і ці якості бажаю йому зберегти в майбутньому», – підкреслив Прем’єр-міністр України Микола Азаров.