Укр Рус

Не IQ єдиним. Які типи інтелекту бувають і чи впливає це на нашу зарплату

Світлана Могілевська
Світлана Могилевська, топексперт з диджитал-маркетингу, реклами та інноваційних технологій

Чи доводилося комусь із вас проходити тест на рівень інтелекту? Багато їх є в інтернеті, в середньому на це потрібно витратити близько години – і ви отримаєте певні дані. Я обожнюю тести та, звісно, проходила їх неодноразово.

У результаті ви бачите, наскільки ви розумні.

І що це – діагноз?

Ну, на думку певних людей, це діагноз. Припустімо, що у вас високий рівень інтелекту, IQ – intellegence quotient, тоді ​​що це означає? Що ви будете успішні, багаті та затребувані?  Ні, це взагалі не пов’язано.

Ну, тобто, звичайно, якщо у вас високий IQ від народження, то вам пощастило. Ми не обираємо, з якою зовнішністю народитися, або ж наскільки розумним. Але ви можете порозумнішати. Для початку вам варто дізнатися, що типів інтелекту (про які я знаю) – аж чотири.

1.   IQ – intellegence quotient. Це класика, про яку ми вже говорили. Щоб його розвивати, ви можете “годувати” себе корисною інформацією: навчатися на різноманітних курсах, читати книги, або як мінімум спілкуватися з розумними людьми – усе це позитивно впливатиме на ваш розумовий процес.

2.   MQ – methaforic quotient. ​​Метафоричний інтелект. Обожнюю його!Метафоричний інтелект привласнили собі представники креативних професій, та багато хто стверджує, що креативність – це нібито такий дар, який мають тільки обрані.

І ось тут я зовсім не погоджуюсь. Що таке метафоричний інтелект? Це ваша здатність уявляти, мріяти, фантазувати. Але все це кожен із нас вмів і робив, коли був маленькою дитиною. Це вже потім нас навчили “не витати у хмарах”, пояснили, що “життя складна штука”… Та, зрештою, більшість із нас таки стали матеріалістами, а ті, кого виховували в дещо іншій парадигмі, не розучилися цього робити.

Або ті, хто просто дуже любить фантазувати. Так ось, метафоричний інтелект – це коли ви щось пояснюєте на різних прикладах. От коли я в статті пишу про те, що ви їздите щодня по одній і тій самій колії, та щоб з неї з’їхати, вам потрібно піти у коучинг, або навчитися це робити самостійно, я застосовую метафоричний інтелект, оскільки це метафора.

Креативний підхід дозволить вам нестандартно вирішувати багато складних життєвих завдань, бо перед будь-якою складністю чи проблемою ви можете сказати собі:

  • а що станеться, якщо я вчиню інакше?
  • а як інакше я можу вчинити?
  • а як отримати користь з цієї складної ситуації?
  • а хто міг би допомогти мені з цим?
  • а як інші вирішують такі проблеми/завдання?

І так далі, поки не вигадаєте 3-5-10 класних варіантів та одразу спробуєте їх застосувати.

3. EQ – emotional quotient. Емоційний інтелект. Це те, на чому “виїжджають”  усі класні комунікатори та продавці: вміння прикрасити, вміння сподобатися, бути класним співрозмовником, розуміти іншого, домовлятися.

Та, по суті, це про вміння домовлятися, це і є емоційний інтелект або, як ще його називають, soft skills – “м’які” навички. Цього можна вчитися, ходити на курси, читати літературу та прокачувати власне мислення, вміння комунікувати ефективно та з користю для обох сторін.

І це зветься стратегією “win-win”, або “виграв-переміг”. Коли ви думаєте не тільки про свою вигоду, а й про вигоду співрозмовника, ваші шанси на успіх зростають у рази.

Приклад: ви йдете до керівництва просити про підвищення. По суті, вам тут треба виявити свій емоційний інтелект. Як це зробити? Поміркуйте, що було б чудово для вашого керівника.

Наприклад, заберіть на себе якусь рутину, допоможіть навчити новачка, подбайте про проєкт, яким ваш керівник займається, а ви в цьому теж розбираєтеся. Не треба думати: “А навіщо я буду паритися – це не моя робота”. Навпаки – виявіть турботу про керівника.

Водночас маєте дати комунікацію: “Я готовий старатися, проявляти ініціативу, і за це хотів би справедливу винагороду”. Повірте, 90% керівників підуть на цю вигідну угоду.

4. EI – інтелект досвіду, або expirience quotient. Це найголовніший з усіх видів інтелекту (хоча тут складно розставляти пріоритети), оскільки, якщо у вас є свої 10 тисяч годин досвіду у певній професії, то ви, хочете цього, чи ні, будете затребуваним фахівцем. Надалі, якщо прокачуєте інші види інтелекту, ви стаєте просто зіркою, незамінним. Ще й ростете та радуєте менеджмент і колег, бо з вами цікаво, комфортно і круто спілкуватися та співпрацювати!

Дивіться також
Мозок та мислення: що таке soft skills і чому вони важливі
кар'єра, психологія, ріст економіка

Мозок, Поради, Робота
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка