Опіки: “пекуча” проблема, яку Україні допомагає вирішити весь світ

Рудольф Мигович
Рудольф Мигович, Президент Християнської медичної асоціації, ідейний ментор проєкту Burn Care Alliance

Понад 20 тис. українців щороку отримують опікові травми. Половина з них, тобто більш як 10 тис., потребують стаціонарного лікування. Це дані Міністерства охорони здоров’я України.

Опіки і до великої війни були одним із ключових викликів для вітчизняної медичної системи. Повномасштабне вторгнення ще більш ускладнило ситуацію, адже опіки тепер супроводжують мінно-вибухову травму.

Як вибудовується опікова система України і хто нам у цьому допомагає

“Вчитися один в одного” – з таким гаслом до України в листопаді приїхали зірки опікових служб восьми країн світу. Вони стали учасниками Міжнародної опікової конференції, яку організував БФ Християнська медична асоціація України за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та в співорганізації з Європейською опіковою асоціацією, Тайванським товариством опікових травм і загоєння ран та Асоціацією комбустіологів України.

Головним завданням було показати передові технології та допомогти українцям ще ліпше лікувати, доглядати та реабілітувати пацієнтів з важкими опіками.

Лікування опіків – пріоритет для держави

У нашій країні функціонує 25 опікових відділень. Попри це, протягом повномасштабної війни пацієнтів з найважчими опіками Україна спрямовує на лікування за кордон за програмою Medevac. Вона працює завдяки угоді щодо співпраці МОЗ України з Єврокомісією за підтримки ВООЗ, урядів європейських країн та багатьох партнерів.

Пацієнтів з термічними травмами везуть до Німеччини чи Швейцарії, адже у нас досі бракує як умов (боксів з необхідною системою вентиляції), так і кваліфікації фахівців. Як наслідок – відсоток виживання важких пацієнтів за кордоном вищий, аніж в Україні.

Щоб виправити ситуацію, протягом останніх трьох років Україною вжито багато заходів, які урядники називають революційними.

На законодавчому рівні затверджено стандарт лікування опіків, який універсалізує методи надання допомоги при термічній травмі у всіх лікарнях країни, дозволено та врегульовано використання донорської шкіри, а за програмою МОЗ будь-яке опікове відділення країни може отримувати такий матеріал безкоштовно у необхідній кількості.

На сьогодні 8 медичних закладів у таких містах, як Одеса, Київ, Львів, Черкаси, Вінниця та Дніпро, застосовують цей метод. Також більш ніж вдвічі збільшилась оплата за лікування найважчих пацієнтів від НСЗУ.

Завдяки домовленостям, досягнутим першою леді України Оленою Зеленською та першою леді Польщі Агатою Корнхаузер-Дудою, 40  українських фахівців пройшли інтенсивне навчання в опіковому центрі в Лончні, Польща. Ще 80 вчилися в Німеччині завдяки підтримці їхнього міністра охорони здоров’я.

— Домовились про посилення співпраці та налагодження міжнародних медичних партнерств між опіковими центрами Європи та України. Зокрема, йдеться про запровадження практики, коли європейські фахівці братимуть під патронат українські опікові відділення для навчання наших фахівців та консультування у складних випадках. Почати плануємо з тих, де лікують найскладніші випадки. Таких центрів наразі шість —  у Києві, Вінниці, Львові, Дніпрі та Харкові, — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко після зустрічі з керівництвом Європейської опікової асоціації European Burns Association.

Роль громадського сектору в розбудові вітчизняної системи

Рятувати життя та лікувати опіки за найвищими світовими стандартами – таку мету ставить перед собою проєкт Burn Care Alliance від Християнської медичної асоціації України, що фінансується урядом Тайваню. Він спрямований на комплексне удосконалення послуг для пацієнтів з опіками.

Наразі до нього долучені чотири медичні заклади у Львові, Вінниці та Харкові. Наприклад, лікарні двох перших міст активно застосовують інноваційне і дороговартісне ВТМ-покриття. Це унікальний синтетичний матеріал, який проростає власними судинами і стає новою дермою. Його накладають на місце важкого опіку, забравши перед тим уражені тканини.

Також в межах співпраці уже до кінця року медзаклади, які долучені до проєкту, отримають медичне обладнання, таке як операційні столи, лампи, а ще медикаменти і витратні матеріали. Надгостро це питання, зокрема, стоїть для Харкова, куди чи не щодня привозять пацієнтів з опіками внаслідок мінно-вибухових травм.

Крім того, відбувається стажування українських опікових фахівців у Тайвані, а також буде проходити навчання в Гарварді.

 – Завдяки Збройним силам України, героїзмом яких захоплюється весь світ, перед українцями відкрилися унікальні можливості вчитися у найкращих фахівців своєї галузі. І немає значення, на якому це континенті. Тому ми як Міністерство охорони здоров’я України завжди підтримуємо ініціативу навчань за кордоном, часто знаходячи їх для наших спеціалістів. Адже додому вони завжди повертаються з новими знаннями та інноваційними технологіями, – зазначив Василь Стрілка, директор департаменту високотехнологічної допомоги та інновацій МОЗ України.

Щоб підвищити обізнаність населення в тому, як правильно діяти під час отримання опіку, ми започаткували серію тренінгів з навчання першій невідкладній допомозі при опіках. Перший відбувся у Львівській міській раді. На ньому учасникам пояснювали, що треба робити, а чим користуватися категорично заборонено. Зокрема, не можна застосовувати всіма улюблений пантенол. Натомість місце опіку варто рясно промити холодною водою. У планах – проведення тренінгів в різних містах України.

І, без перебільшення, величезним кроком до розвитку найкращого рівня лікування опіків в Україні стала організація і проведення Міжнародної опікової конференції. Міжнародна підтримка цієї конференції стала свідченням солідарності та важливості обміну досвідом у такі непрості для України часи. Завдяки участі найкращих фахівців з усього світу ми змогли підсилити можливості українських медиків у сфері опікової медицини та дати пацієнтам шанс на швидке й якісне відновлення.

Ця подія — важливий крок до того, щоб українські лікарі мали доступ до найсучасніших методів, підходів і технологій, які вже змінюють життя людей по всьому світу. І надзвичайно цінно було чути від зірок опікової медицини світу те, що вони підтримують Україну, стоять пліч-о-пліч з нами і будуть всіляко у майбутньому нас підтримувати.

Зокрема, керівник Європейської опікової асоціації як потенційний напрям співпраці з Україною пообіцяв розглянути можливість організації спільних місій, під час яких провідні європейські лікарі, що спеціалізуються на лікуванні опіків, працюватимуть разом з українськими колегами в українських опікових центрах.

Тайвань підтримує Україну 

Одним із найважливіших партнерів у розбудові опікової служби стала Тайванська опікова асоціація. Власне, за сприяння уряду Тайваню українські лікарі отримали доступ до революційних технологій, зокрема BTM. Вони надали Україні грант на понад 2 млн доларів.

Хуанг Хуей-Фу, президент Тайванської опікової асоціації та виконувачка обов’язків голови Представництва Тайбея в Польщі, сказала, що підтримка України – це питання солідарності для тайванців.

 – Ми розуміємо, що ваша країна зараз проходить через важкі випробування, і саме зараз цей жест підтримки є надзвичайно важливим. Наше спільне прагнення — надати можливість українським лікарям працювати з найкращими методиками і технологіями, рятуючи життя, – зазначила Хуанг Хуей-Фу.

За її словами, проєкт із надання BTM-технологій став можливим завдяки рішенню уряду Тайваню допомагати Україні в конкретних медичних потребах.

 – Ми хочемо, щоб українські лікарі були впевнені: світова спільнота поруч із ними. Українські лікарі вражають нас своєю відданістю і стійкістю. Їхня праця, попри всі складнощі, надихає нас на ще більшу підтримку і допомогу. Тайвань пишається своєю сучасною системою охорони здоров’я, яка ефективно лікує пацієнтів за допомогою новітніх технологій. Співпраця з українськими лікарями не лише допомагає Україні, але й дає нам можливість збагачувати один одного професійним досвідом, підвищуючи якість медичної допомоги для обох наших країн, – заявила Хуанг Хуей-Фу.

Дії, які  Україна та світ зараз вживають задля розвитку опікової служби, вселяють неабияку надію в те, що уже невдовзі наші громадяни не будуть їхати на лікування за кордон. Вся необхідна допомога буде надаватися українцям в Україні. Це те, до чого ми рухаємося і задля чого налагоджуємо тісну співпрацю з найкращими опіковими клініками і фахівцями з усього світу. Дякуємо тим, хто підтримує нашу державу на шляху до цього.

Війна в Україні, опіки, Тайвань
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Ad

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка