Укр Рус
Аналітика
Аналітика
, редакторка стрічки
, журналістка програми Факти тижня

Україна буде у фокусі уваги: чого очікувати від Гарріс та які її шанси проти Трампа

Камала Гарріс замість Байдена: які шанси перемогти і чи підтримуватиме Україну
Фото: Getty Images

Після зняття Джо Байденом своєї кандидатури з президентських перегонів на арену вийшла Камала Гарріс. Як це може змінити політичний розклад у США, чим відома віцепрезидент і яких сюрпризів від неї чекати – читайте у матеріалі далі.

Зазначимо, що офіційно Камала Гарріс ще не кандидат у президенти США. Чи буде, з’ясується наступного місяця, на з’їзді демократів. Але найвпливовіші партійці вже дали зрозуміти – підтримають.

Вихід Джо Байдена з перегонів і перехід естафети до його віцепрезидента Камали Гарріс став справжньою несподіванкою. Зокрема, для Дональда Трампа, рейтинг якого щойно злетів після невдалого замаху. Зміна суперника поставила під сумнів перемогу республіканця. І це підштовхнуло його до нових кроків, щоб завоювати прихильність виборців. Цікаво, що українське питання знову опинилося у фокусі уваги.

Зараз дивляться

Хто така насправді Камала Гарріс

Донька іммігрантів з Ямайки та Індії, Камала Гарріс стала першою темношкірою жінкою, що обіймала посади окружного прокурора Сан-Франциско і генпрокурора Каліфорнії, сенатора від Каліфорнії та віцепрезидента США.

– Вона почала свою кар’єру як прокурор, тобто у неї є це відчуття, як схопити. Вона була сенатором від Каліфорнії. Стала віцепрезидентом. Вона буде фундаментально відрізнятися від Байдена, це інше покоління, це інший погляд на речі. Вона вже проявляє самостійність і в питаннях зовнішньої політики, – зазначає дипломат, міністр закордонних справ України (2014 – 2019 роки) Павло Клімкін.

Як заступник американського президента розпочала загальнонаціональний тур за репродуктивні свободи, підтримуючи право жінок на аборти. Опікувалася також проблемами міграції. А ось міжнародною політикою практично не займалася. Хоча, час від часу коментувала на міжнародних майданчиках питання безпеки – у ключі адміністрації Байдена.

Як зазначає політолог-міжнародник Максим Ялі, вона була тінню Джозефа Байдена, абсолютно йшла у фарватері його політики.

На думку голови правління Інституту світової політики Віктора Шлінчака, коли Камала Гарріс піде у самостійне плавання, то зважуватиме всі свої кроки.

– Вона буде абсолютно балансувати свої бажання з нормативними якимись правилами, – зауважив він.

З високою ймовірністю Гарріс продовжить ініціативи зі зміцнення альянсів в Азійсько-Тихоокеанському регіоні – для протистояння Китаю. Збереже відданість США -Ізраїлю та, головне для нас, підтримуватиме Україну у війні з кремлівським диктатором Володимиром Путіним.

Вона матиме на 100 відсотків більше свободи дій, ніж Байден зараз. Тому я думаю, від неї можна багато чого очікувати, якщо її оберуть. У неї немає тієї підсвідомої поваги до Росії, тому що Байден вийшов з часів холодної війни, став сенатором під час холодної війни, коли Штати і колишній СРСР були на одному рівні. Така повага, внутрішня, підсвідома, бажання грати на якихось нюансах, зважати на те, що говорить Москва, – це все історія, яка не працює для Камали, – каже Павло Клімкін.

Чи підтримуватиме Гарріс Україну

Гарріс молодша, рішучіша, енергійніша за Байдена. Але чи позначиться це на обсягах допомоги Україні у разі її приходу до овального кабінету? Чи конвертуються ці якості у кількість зброї та грошей. А може, за неї Київ посадять за стіл переговорів із Кремлем?

– Багато чого залежатиме від того, хто буде в оточенні Гарріс і хто увійде до числа її радників. У Гарріс є своя команда, яка абсолютно не ідентифікує себе з командою чинного президента. Буде цікаво подивитися, хто з колишньої команди Білого дому, в разі її обрання, залишиться, хто приєднається до команди Гарріс і хто стане віцепрезидентом. Найкращі шанси має Шапіро. Він також є яструбом з точки зору російської політики, – зауважує Віктор Шлінчак.

Як реагує Трамп на нову суперницю

Тим часом Трамп додає активності! На тлі появи нової суперниці республіканець почав перебудовувати свою виборчу кампанію. Зокрема, у нашому питанні. Якщо він переможе, начебто готовий схвалити лендліз для України на $500 млрд та зняти всі обмеження щодо зброї, яку ми можемо отримати.

– Спробує досягти миру. Ми бачимо вже певні кроки відбуваються. Я маю на увазі вояж угорського зв’язного Орбана по ключовим столицям, які задіяні напряму чи опосередковано у війні Росії проти України. Буде спроба примирити обидві сторони, – зауважує Максим Ялі.

З усіх цих заяв і активностей слідує – Україна під час президентської кампанії і після буде у фокусі уваги. Кандидати вже почали змагатися за те, хто запропонує найкращий план. І тепер – черга за Камалою Гарріс. Головне, аби передвиборчими гаслами не обмежилося.

– Це як, знаєте, у більярді. Запустив кульку, а потім подивимось, а що з цього буде. От так Гарріс точно робити не буде, вона буде більш передбачуваною, більш зрозумілою для світу. Трамп не є фанатом Європи і, зокрема, Німеччини, тому Європу він буде відсувати. У нього будуть Штати. Обидві адміністрації будуть намагатися говорити з позиції сили. Трамп буде набагато більш непередбачуваним, буде прагнути більш швидких рішень. Гарріс намагатиметься побудувати більш-менш передбачувану історію тиску, – сказав Павло Клімкін.

Читайте також
Гарріс за тиждень зібрала на виборчу кампанію $200 млн
Камала Гарріс: на президентську кампанію зібрали $200 млн

Чи здатна Гарріс до більш жорстких рішень

У підсумку, Камала Гарріс – послідовна прихильниця надання підтримки Україні. І антипутіністка. Тож зміна курсу щодо Росії – виключена. Це в стратегічних інтересах США. Але чи здатна вона на більш жорсткі рішення?

– Думаю, що здатна. Чи здатна вона сформувати новий потужний пакет, буде залежати від того, хто контролює сенат і конгрес, – говорить Павло Клімкін.

І це традиційний запобіжник проти політичних вибриків і спонтанних рішень американських президентів. Другий – дипстейп, впливовий політичний істеблішмент, який контролює ситуацію і не відпустить її за межі дозволеного.

Хто має більше шансів перемогти у виборах

Що ж до шансів кандидатів, вони зараз насправді 50/50. Коливання мінімальне. Дональд Трамп випереджає ймовірну конкурентку на два пункти – 46 проти 44-х. Такі результати опитування YouGov для The Times. За три з гаком місяці все може змінитися.

– Стартові позиції у Трампа кращі, особливо після невдалого замаху. Його підтримка у ключових штатах. Ми пригадуємо 2016 рік, коли Гіларі Клінтон, інша жінка, яка конкурувала з Трампом, здобула перевагу у 2 млн голосів, але це не позначилося на її перемозі, тобто перемога буде визначатися у ключових штатах. Поки що соцопитування саме в них і Огайо, наприклад, звідки є кандидат у віцепрезиденти, обраний Трампом серед цих штатів, там Трамп має перевагу, – говорить Максим Ялі.

Інші експерти дають Гарріс більше шансів. Мовляв, Трамп уперся в електоральну стелю.

– Команда Гарріс має ще в запасі кілька технологічних козирів у рукаві. Почнемо з того, що не можна виключати що, наприклад, за місяць до виборів Гарріс може стати повноцінним президентом Сполучених Штатів. Хоч Байден і сказав, що залишається до кінця каденції, але такого не можна виключати. І діючий президент США матиме мінімум плюс 1-2 пункти  до тієї соціології, яку ми зараз маємо, – говорить Віктор Шлінчак.

У період геополітичної турбулентності, зіткнень і війн ситуація до останнього не буде прогнозованою. І за цей час можуть з’явитися нові виклики. Та хто б із двох кандидатів не прийшов, він буде тримати у фокусі українське питання.

– З Трампом у нас з одного боку набагато більше ризиків, але, я вважаю, що і більше шансів, хоча із Гарріс мені здається у нас можуть виникнути нові шанси і нові можливості. Байден він дуже багато для нас зробив, це потрібно визнати. Чи Гарріс буде слабкішою, ніж Байден. Ні, я цього не відчуваю, – додає Павло Клімкін.

Схоже, ізоляціонізм у зовнішній політиці вже не в тренді. І від нього поступово відмовляється навіть Трамп. Забагато загроз. Головне, щоби заклики до побудови архітектури глобальної безпеки і боротьби з агресією країн-диктаторів були не лише у передвиборчій риториці.

Вибори в США, Джо Байден, Дональд Трамп, Камала Гарріс
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка