PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Північний потік-2: втрати понад 3 млрд у рік та загроза війни

Нещодавно, на щорічній конференції YES виступили голова Нафтогаз України Андрій Коболєв та заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль. Вони говорили про проект Північний потік-2,  небезпеки для України та про бездіяльність ЄС.

Проблему Північного потоку вже 4 роки поспіль підіймають на міжнародних зустрічах. Факти ICTV розібрались в проблемі його будівництва, дізнались, чим це загрожує Україні та чому Росія діє в обхід європейським правилам.

Андрій Коболєв Нафтогаз

Північний потік-2  або Nord Steam-2 – це проект газопроводу з Росії до Німеччини через Прибалтику загальною довжиною більш ніж 1200 км. Будівництво коштуватиме близько 10 млрд євро, а сам газопровід буде здатен транспортувати близько 55 млрд кубометрів газу на рік.

Що означає для України

Якщо газопровід таки збудують, це пряма загроза Україні. Зокрема є два чинники, на які він вплине.

По-перше, Росія буде постачати великі об’єми газу не через Україну, а через Прибалтику. По факту, Україна втратить свій статус країни-транзитера газу.

Хоча, експерти і стверджують, що Північний потік-2 повністю не задовільнить потреб Європи, і Газпрому доведеться підписувати нові контракти з Україною.

Головна НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв оцінює втрати України у 3 млрд доларів на рік:

– 3 млрд доларів на рік – це доходи, які отримує Україна за транзит газу. Якщо проект Північного потоку-2 запуститься, через 2 роки він буде завершений. Для нас це будуть втрати у 3 млрд доларів. Для нашого ВВП це велика сума.

По-друге, це питання і політичного характеру, зокрема Коболєв зазначив, що транзит газу через Україну – один із стримуючих факторів Росії:

– Північній потік-2 ширше, ніж просто газове питання. Воно стосується безпеки України – для нас це питання виживання. Якщо не буде газового транзиту – це відкриті двері до повноцінної військової агресії проти України.

Стадія реалізації

Nord Stream-2 буде проходити акваторією декількох країн, зокрема – Росії, Фінляндії, Швеції, Данії та Німеччини.

Північний потік-2 карта

Для цього їм потрібно отримати відповідні дозволи на будівництво у цих країнах. Так, Росія, Німеччина, Фінляндія та Швеція вже надали пакети документів на проведення робіт на території їх акваторій.

Данія лишається єдиною країною, яка не видала дозвіл на будівництво у межах своєї акваторії. Зокрема, прем’єр-міністр Данії Люкке Расмуссен виразив позицію щодо підтримки України. Він вимагає від Росії офіційної заяви, що Україна таки залишиться країною-транзитером газу.

Андрій Коболєв

Компанія Nord Steam-2 знайшла альтернативу. Вони вирішили продовжити маршрут на 175 км та піти в обхід Данії. Однак, за словами Коболєва, це не найкращий варіант:

– Дозвіл проходу через вільну економічну зону Данії ще не був наданий. Зараз намагаються обійти цю зону і пройти по іншому маршруту. Цей маршрут має більше ризику. Там після Другої світової війни було затоплено багато зброї, в тому числі хімічної – це проблема.

Позиція Євросоюзу

У законодавстві Європейського союзу чітко прописані правила транспортування та продажу газу на їх території.

Nord Steam-2 суперечить цим законам.

Зокрема, Третій енергопакет – це низка законів, які регулюють внутрішній ринок газу та електроенергії у Європейському Союзі. Ключовий елемент – це амбардинг власності. Тобто, компанія, яка видобуває газ, не може одночасно займатись його транспортуванням та продажом на міжнародному ринку. Таким чином закон обмежує монопольні позиції при транспортуванні газу. А Газпром якраз таки і є такою монопольною організацією.

Андрій Коболєв наполягає на тому, що позиція Німеччини, яка підтримує проект, протирічить європейським інтересам:

– Вони (Німеччина, – Ред.) постійно наполягали на тому, що Третій енергопакет не повинен використовуватись по відношенню до Північного потоку-2. Це протирічить німецьким і європейським інтересам.

Заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль сподівається на замороження проекту Nord Steam-2. Вона наполягає на застосуванні європейського законодавства щодо Північного потоку-2:

– Ми всі пам’ятаємо Південний потік. Ми пам’ятаємо, що сталось з ним, коли застосували європейське законодавство – Росія просто відмовилась від цього будівництва. Ми очікуємо, що вони можуть відмовитись від Північного потоку-2. Проект економічно-вигідний тільки у тому випадку, якщо до нього не застосовується європейське законодавство.

Реалізація проекту Nord Steam-2 призведе до укорінення Газпрому на ринку як компанії монополіста, вважає Коболєв:

– Якщо Третій енергетичний пакет не буде застосовано до Північного потоку-2, то Газпром буде основним монопольним користувачем. Ті компанії, які працюють в Росії, не зможуть експортувати газ в ЄС по цим трубопроводам.

Читайте: Рішення ЄС і "булава" США: що зупинить Північний потік-2 США введуть санкції проти банків і фірм, що фінансують Північний потік-2 – WSJ Північний потік-2: нові санкції США майже готові

Зокрема, Зеркаль додала:

– Як можна казати, що Росія – це надійний партнер, якщо вона не поважає жодних правил та порушує всі міжнародні угоди.

Таким чином, будівництво Північного потоку-2 загрожує підірвати українську економіку – це щорічні втрати у розмірі 3 млрд доларів.

Більше того, Німеччина, яка наполягає на не запровадженні щодо проекту Nord Steam-2 законодавств Євросоюзу, веде політику подвійних стандартів.

Дозволяючи російській компанії монополізувати поставки газу, вони тим самим підтверджують, що не готові сперечатись з Росією щодо українського питання.

Фото: gettyimages

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка